Nenechajte svoju chatku v štichu. Aj ona si zaslúži prežiť zimu

Nenechajte svoju chatku v štichu. Aj ona si zaslúži prežiť zimu
10. októbra 2019 Wordbajan Wordpress

Horúce dni prežité na chalupe a v jej okolí sú už len spomienkou. Chaty čaká pár posledných víkendových návštev, následne sa uložia na zimný spánok. Začiatkom jesene sa majitelia tradične venujú zazimovaniu rekreačných objektov, ktoré je nutné zaistiť nielen pred vrtochmi počasia, ale hlavne pred nezvanými návštevníkmi.

Aby ste svoju chatu na jar spoznali

O tom, ako zazimovať záhradu, je v našom blogu napísaný nejeden článok. Zazimovanie sa však týka aj chatiek, do ktorých tak radi chodíme čerpať energiu. Keď neplánujete chatku navštevovať aj počas mrazivých dní, potrebujete ju na zimu dostatočne pripraviť. Vplyvom nízkych teplôt, snehu, presakujúcej vode a škodcom ich totiž môžete v jari nájsť v nepoznanom stave.

V prvom rade treba vypustiť vodu z celého systému a problematické miesta vhodne izolovať. Nezabudnite, samozrejme, na bojler či čerpadlá. Práčku aj umývačku poriadne skontrolujte, prípadne vypustite a odpojte od prívodu elektriny a vody. Do odpadov v umývadle, v dreze a na toalete nasypte soľ alebo nalejte denaturovaný lieh, ktorý preventívne zamedzí mrznutiu vody a následnému poškodeniu vybavenia.

Okrem toho skontrolujte strechu a odkvapy, odkiaľ je potrebné zabezpečiť plynulý odtok vody. Nelákajte do obydlia myši, potraviny uchovávajte buď bezpečne uzavreté, alebo ich odvezte preč. Bráňte sa proti plesniam, problematické miesta ošetrite vhodným prípravkom.

To však ale nestačí…

S týmito vecičkami Kevina potrebovať nebudete!

Chaty, chalupy a letné sídla nemusia priniesť len pohodové dni so starosťami bežných prác. Ide totiž o jedny z najobľúbenejších cieľov zlodejov, najmä teraz, keď leto skončilo a zlodeji majú takmer istotu, že ich nečaká nepríjemné prekvapenie v podobe oddychujúceho majiteľa. Podľa štatistík kriminality Ministerstva vnútra SR bolo vlani evidovaných 311 krádeží vlámaním do rekreačných chát, čím ich majiteľom vznikla škoda v sume približne 351-tisíc eur! Zlodejom možno ale v “návštevách” zabrániť alebo im aspoň riadne strpčiť život.

„Dlhoprstým“ vyhovuje odľahlosť a opustenosť nehnuteľností, ale aj ľahkovážnosť majiteľov. Nenechávajte na svojich chatách elektroniku či drahú záhradnú techniku a už vôbec nie ľahko viditeľnú napríklad oknami alebo škárami. Neuľahčujte tiež vstup do objektu, v okolí chaty nie je vhodné nechávať rúrky, náradie či dokonca rebríky, ktoré budú ľahko v dosahu a poslúžia k vniknutiu do obydlia. K chalupám tradične patrí šopa s najrôznejším náradím. Aj tá by mala mať pevné dvere, zaistené kvalitným zámkom. Práve v kôlňach a dielňach totiž zlodej môže objaviť ďalšie náradie, ktorým môže škodiť a ničiť. Za uváženie teda stojí investícia do kvalitného mechanického zabezpečenia, ktoré bude vidieť a pokiaľ možno zlodeja odradí. Samozrejmosťou sú pevné dvere s kvalitným kovaním a zámkom, okná môžete zaistiť bezpečnostnými okenicami alebo mrežou.

Nenechajte nič na náhodu

Ak bude vôľa, investovať sa oplatí aj do ďalšieho zabezpečenia. Šikovné sú napríklad rôzne bezpečnostné fólie, ktoré zvýšia mechanickú odolnosť skla, ďalej rôzne spínače svetiel alebo klasické alarmy.

Tiež sa snažte vzbudiť dojem, že chata je aspoň čiastočne obývaná, raz za čas ju zájdite prekontrolovať aj počas zimného obdobia, odpracte sneh alebo opadané vetvy. Týmto dáte jasne najavo, že chata nie je úplne opustená, čo môže „zlodejíčka“ dostatočne odradiť.

Vyššie spomenuté rady platia, samozrejme, vtedy, keď na chatke neplánujete relaxovať každý víkend. Ak áno, lupičov sa až tak obávať nemusíte, aj keď nikdy neviete. Čo tak byť ale vďaka malým vychytávkam a miernym úpravám počas bežného pracovného týždňa v kľude?

Zdroj: Veronika Zámečníková – ireceptar.cz, fabsk.sk, finreport.sk