Cez dvere neprechádzate so zatvorenými očami. Musia teda slúžiť, ale aj vyzerať!

Cez dvere neprechádzate so zatvorenými očami. Musia teda slúžiť, ale aj vyzerať!
18. septembra 2019 Patrik Boďo

Počas rekonštrukcie či len zariaďovania interiérových miestností veľká pozornosť smeruje k výberu štýlového nábytku, podlahy, farieb stien a doplnkov, ktoré miestnosť skrášlia aj zútulnia. Nemožno však zabudnúť na dvere, ktoré zastávajú ešte o niečo významnejšiu pozíciu.

Zlého pocitu z nevhodne vybratých dverí sa nezbavíte

Výber interiérových dverí je zásadným rozhodnutím, ktoré neovplyvní len vzhľad interiéru, ale aj pohodlný pohyb po dome. Pamätajte, že dvere sa vyberajú rádovo na desiatky rokov a skutočne sa oplatí zohľadniť viaceré možné aspekty. Nevzhľadné staré dvere s ešte horšou zárubňou budú totiž vždy pôsobiť rušivo, aj keby ste si zaobstarali nábytok a dekorácie za státisíce.

Na druhej strane, pekné dizajnové dvere sa môžu stať atraktívnou bodkou v inak štandardne vybavenom interiéri. Aj preto by mal byť vzhľad v kombinácií s funkčnosťou dverí alfou a omegou pri rozhodovaní. Kebyže sa totiž výber nepodarí, bude vás to škrieť pri každom pohybe v byte či dome. A nielen pohybe. Z gauča vás pri pozeraní TV predsa taktiež nemôže vyrušovať zle zvolený povrch dvier.

Starej zárubne sa báť netreba

Chystáte sa rekonštruovať, no ešte stále na vás sršia staré kovové zárubne, pričom viete, čo sa skrýva za ich demontážou? Nezúfajte. Väčšinu takýchto kovových zárubní možno bez problémov obložiť, bez toho aby ste ich museli vybúrať. Zásadným kritériom je disponovať dostatkom miesta po stranách potrebného na uchytenie novej zárubne. Každopádne je potrebné zvážiť, či neskôr takými dverami prenesiete niektorý z chcených nábytkov. No a keď sa rozhodnete pre dvere posuvné, vybúraniu pôvodných zárubní sa nevyhnete.

Chcete viac svetla? Pozor na bezpečnosť

Na aké funkcie nových dverí sa zamerať? Okrem oddelenie jednotlivých miestností a zachovania súkromia je dôležitý hlukový útlm a to najmä v prípade detskej izby, spálne a pracovne. Ďalej môžete od dverí vyžadovať, aby prepúšťali svetlo, čiže boli presklené, hoci len čiastočne. Aj na chodbe totiž potrebujete svetlo a ak tam nie je žiadne okno, presklenie dverí veľmi pomôže. Navyše tiež vidíte skrz čo i len malé zasklenia, či ste náhodou nenechali zbytočne svietiť.

Požiadavku protipožiarnych vlastností interiérových dverí tiež nemožno brať na ľahkú váhu, aj keď len v niektorých prípadoch. Normy napríklad vyžadujú protipožiarne dvere medzi garážou a obytnou zónou či kotolňou a obytnou zónou. Na zváženie je tiež bezpečnosť dverí, aj keď v prípade dverí interiérových sa táto požiadavka týka predovšetkým ich zasklenia. Najcitlivejšie sú v tomto smere dvere celosklenené. Pri kvalitných dverách sa používa bezpečnostné sklo lepené cez špeciálnu fóliu, ktoré sa nerozsype, ale zostane pri rozbití visieť na fólii.

Drevené, sklenené, kovové?

Vnútorné výplne dverí môžu byť rôzne. Stále sa ešte môžete stretnúť s ľahkou papierovou výplňou, avšak pevnejšia a odolnejšia voči hluku je dierovaná drevotrieska a ešte odolnejšia, samozrejme, plná drevotrieska. Tieto dvere sú ťažšie, no veľmi ťažko ich aj prerazíte. Dvere môžu byť tiež z masívneho dreva, celosklenené a pod.

Vybrať si možno z rôznych materiálov počnúc najlacnejšími fóliami schopnými odolať len minimálnej záťaži, no tiež lamináty, ktoré sú cenovo dostupné a povrch majú priemyselne tvrdený. Laminátové povrchy sú tiež odolné, ľahko sa udržujú bežnými prostriedkami a sú takmer na nerozoznanie od povrchov drevených. Aj preto sa dnes väčšina ľudí prikláňa práve k takýmto povrchom, ktoré zostanú peknými aj po mnohých rokoch.

Tradičné dvere s vnútornou drevenou stavbou sú stále častejšie nahradzované dverami s hliníkovou konštrukciou. Tá výrazne rozširuje možnosti pri realizácii. Môžete napríklad zvoliť dverné krídlo v atypických rozmeroch, či už sa jedná o posuvnú alebo otočnú variantu.

Garantovaná kvalita na dosah

Poďme si to zhrnúť. Pri výbere dverí treba v prvom rade pamätať na ich rozmery a smer otvárania. Na rad prichádza výber správneho typu dverí a nájdenie esteticky vhodných modelov. Následne treba spoznať výhody a nevýhody materiálu a povrchovej úpravy. Nasleduje výber zárubne, zámky a kovanie.

Aký by to bol ale článok o výbere správnych dverí, kebyže vám naši odborníci niečo neodporučia. U nás tentokrát vyhrávajú dvere od spoločnosti Pol-skone, ktoré máme v kašírovanej fólii celý september vo zvýhodnenej ponuke. Vďaka poctivosti a svedomitosti pri spolupráci s odberateľmi a dodávateľmi získala firma Pol-skone pozíciu dôveryhodného obchodného partnera, čo potvrdzuje udelenie Zlatého certifikátu Fair Play. Úspechy najdynamickejšie sa rozvíjajúce firmy v odbore boli potvrdené aj profesionálmi a inštitúciami pre výskum a vývoj, o čom svedčí viac ako 90 udelených ocenení. Výber správnych a štýlových dverí tak nemusí byť taký náročný, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Zdroj: pol-skone.sk, Petr Pojar – ceskestavby.cz, reconstruction.sk
Foto: istockphoto.com, pol-skone.sk