Pri schodoch je na prvom mieste bezpečnosť, na druhom všetko ostatné

Pri schodoch je na prvom mieste bezpečnosť, na druhom všetko ostatné
5. septembra 2019 Patrik Boďo

Aj napriek tomu, že schody v domácnosti nebývajú obľúbeným miestom na prechádzku, chodíme po nich často. Akoby by aj nie, veď zo spálne či izby do chladničky sa treba nejako dostať. Sú vaše schody bezpečné natoľko, aby ste po nich bezproblémovo prešli aj v námesačnom stave?

Jedna z najrizikovejších častí domu

I keď schody sú rizikovým miestom každého domu, inak sa prístup na poschodie vyriešiť (okrem výťahu) nedá. Miesto, kde niekto ľahko môže prísť k úrazu, či už sú to deti, staršie osoby, alebo návštevy, dnes býva nebezpečným hlavne kvôli tomu, že plní iba vizuálne hľadisko. Nie je vždy jednoduché nájsť kompromis medzi bezpečnosťou a estetikou. Malo by to byť však určite podmienkou.

Zábradlie = záchranné lano

Kam schody umiestniť? O tom sa musíte rozhodnúť už pri stavbe rodinného domu. Máte v podstate dve možnosti. Buď schody vztýčite v obytnom priestore, kde sa stanú dizajnovým prvkom, alebo ich zakomponujete do chodby a priľahlých priestorov. V takom prípade majú byť v blízkosti vstupu aj obytného priestoru. Dnes však už nie je problém schody šikovne umiestniť tam, kam si želáte. Dôležitejšími faktormi sú hlučnosť, odolnosť, pohodlie, údržba a predovšetkým bezpečnosť.

Základným predpokladom bezpečnej chôdze po schodoch je, že všetky stupne sú rovnako vysoké a široké tak, aby sa na ne pohodlne stúpilo, pričom nesmú byť príliš strmé. Podľa stavebných noriem musia byť schody opatrené zábradlím, bohužiaľ nie vždy je táto podmienka dodržaná. Keď už schody bez zábradlia, tak o šmykoch nemôže byť ani reči. O tom už ale v ďalšom odstavci…

Drevo, laminát, dlažba či koberec?

Ak máte, resp. budete mať podlahu z laminátu, o rovnakom materiáli budete zrejme uvažovať aj v prípade schodov. Kladenie laminátových dielov je síce rýchle a cenovo dostupne, povrch je veľmi hladký a kĺže. Nepatrné škáry na hrotoch schodov sa spravidla zakrývajú lištami, ktoré zároveň fungujú aj ako protišmyková ochrana. Ak by sa vám ale lišty z estetických dôvodov nepozdávali, škáry môžete vyplniť akrilovým tmelom v odtieni laminátu. Bezpečnosť schodov sa tiež dá zvýšiť iným spôsobom, napríklad protišmykovými nášľapmi. Tie sa dnes predávajú aj v transparentnom prevedení.

Veľkej obľube sa teší masívne drevo. To na schodoch by sa však nemalo lakovať, aby sa z neho nestala nebezpečná šmýkačka. K údržbe by sa mal používať olej, ktorý do dreva vsiakne a nevytvorí klzkú vrstvu. Dostupné sú aj moderné protišmykové oleje, ktoré povrch zdrsnia, no o lesk nepripravia. Špeciálne protišmykové nátery sa okrem toho vyrábajú aj pre keramické dlaždice. Dlažba je prirodzene tvrdšia a studenšia ako ostatné materiály, na druhej strane je ale lacná a odolná.

Za zmienku stojí určite aj klasický koberec, ktorý je teplý na nášľap, nekĺže a patrí k tým lacnejším riešeniam. Pre schodisko sa hodí záťažový koberec s odolným podkladom, musí sa len veľmi dobre pripevniť. Okrem bezpečnejšieho pohybu zaistí aj absorpciu hluku zo schodov či okolia. Keď vám to ale nepríde moc trendy, ako provizórnu, lacnú variantu môžete použiť kobercové nášľapy, ktoré poľahky pripevníte na schody.

Najúčinnejšou pomôckou ostáva opatrnosť

Pre domácnosti s malými deťmi sa neodporúčajú zábradlia s vodorovnými tyčovými prvkami, aj keď spĺňajú dané podmienky, pretože deti po nich môžu liezť ako po rebríku. Nezabudnite tiež na osvetlenie. Schodisko musí byť dobre osvetlené, no nemôže byť s automatickým časovačom, ktorý môže svetlo zhasnúť, keď sa človek pohybuje po schodoch. Funkčné aj esteticky atraktívne je osvetlenie inštalované priamo do schodov alebo bočné osvetlenie bodovými svetlami.

Hlavne pamätajte, že schody sa môžu stať nebezpečnou súčasťou domu nielen pre dve vekové skupiny, ale pre celú rodinu. A i keď riziko úrazov sa dnes dá šikovnými pomôckami dostatočne eliminovať, najdôležitejšia musí byť vždy opatrnosť. Buďte teda aj vy čo najviac ostražití, aby ste si nepríjemné schody vedeli čo najviac užiť.

Zdroj: dumazahrada.cz, chytre-bydleni.cz, Sylva Svobodová – novinky.cz, vlastnimarukama.cz
Foto: istockphoto.com