Rozhodnúť sa o tom aké obklady budú zdobiť pri rekonštrukcii vašu kúpeľňu, či kuchyňu je jedna z najzaujímavejších činností. Práve tu sa však mnohí z nás dokážu dopustiť často veľmi nepríjemných chýb. Zláka ich totiž aktuálny trend v dizajne alebo atraktívna farebná kombinácia. To zapríčiní, že sa celý dizajnový „domček z karát“, ktorý ste pracne budovali môže v jednom okamihu úplne zrútiť pod tlakom gýčových obkladov.
Ďalšia vec je, že ak sa táto nepríjemnosť objaví, jej náprava býva nesmierne náročná, nakoľko to predpokladaný rozpočet minimálne zdvojnásobí. Špeciálne pri obkladoch teda platí, že dva krát meraj a raz rež! Čo teda pri výbere robíme nesprávne, a ako sa tomu vyhnúť?
Netreba veriť tomu čo nemáte v rukách
Častokrát si ľudia vyberú farebnosť, tvar a dizajn obkladu cez katalógové obrázky alebo v internetových e-shopoch, kde rovno aj celé množstvo materiálu objednajú. Ako náhle im kuriér zastaví pred domom a paletu dlaždíc, zistia, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Farba nie je ako na obrázku, tvar obkladačky rozbíja jednotnosť celej miestnosti, alebo sa tam dokonca veľmi ťažko dopasováva. Vtedy prídu na rad pochybnosti a nutkanie vrátenia tovaru. A presne práve tu vznikajú prvé finančné a časové úteky.
Tomuto problému sa však vyhnete tak, že si ešte pred kompletnou objednávkou zaobstaráte vzorku vášho favorita na otestovanie. Potom si budeme môcť oveľa ľahšie predstaviť ako bude priestor s obkladom vyzerať a rozhodovanie bude jednoduchšie.
Vymeriavať od oka sa nevypláca
Vieme si predstaviť, že nemôže byť nič viac frustrujúce ako zistiť to, že Vám počet dlaždíc nevychádza a na konci pracovnej fušky ostane v rohu diera. Mnohí nakupujúci však robia jednu zásadnú chybu za vidinou ušetrenia každého centu, a to takú, že nakúpia na kus presný počet materiálu. Nerátajú však s tým, že nie každá dlaždička sa dokáže napasovať ideálne presne, niekedy treba rezať, inokedy môže niečo prasknúť.
Pri tomto, platí jedno nepísanie pravidlo – vždy nakúpte aspoň o 10% viac materiálu ako Vám reálne treba, vyhnete sa tak všetkým stratovým nepríjemnostiam, a ak sa náhodou niečo zvýši, tak to ostane na opravy spojené s vekom. I keď je niekedy možnosť dlažbu dokúpiť, je tam šanca, že sa budú série od seba líšiť, kvôli miernej výrobnej odchýlka, a to nechce riskovať nikto.
Na obrázku býva všetko väčšie
To aký obklad bude zdobiť vaše steny, by nemalo závisieť iba od tohtoročných trendov, alebo od toho čo sa práve páči vašej polovičke. Dlaždice a obklady sa vyrábajú v rôznych tvaroch a veľkostiach od najmenších až po veľkoformátové s rozmermi 60 x 120 cm.
Aj keď sa Vám na prvý pohľad zdá, že je tento výber formátov tak širokospektrálny, na konci dňa to môže ale viesť k rozdielu medzi vysnívanou kúpeľňou alebo spackaným snom.
A tu sa vraciame presne k nášmu prvému odseku. Pomôže nám totiž spomínaná vzorová dlažba, podľa ktorej budeme vedieť určiť, čo do priestoru zapadne. V dizajnérskom kódexe je všeobecne dané, že do veľkých miestností sa hodia veľkoformátové dlaždice. Menším zas perfektne pristanú menšie obklady alebo mozaikové štýly.
A áno, veľkoplošné obklady sa dokážu pekne hodiť aj do menších priestorov. Vyrátajte si však pri tomto rozhodnutí koľko takých kusov sa Vám vojde na jednu stenu, aby ste to zbytočne nepreplatili na odpadových odrezkoch.
Na majstrovi sa nešetrí!
Určite Vás pri kúpe obkladačiek napádajú rôzne možnosti šetrenia a kladiete si aj otázku, či si dopriať drahší materiál alebo lacnejší s tým, že k nemu zavoláte aj odborníka. V tom by sme Vám chceli poradiť, že pokiaľ, nemáte s ukladaním dlažby skúsenosti a najmä s tými veľkoformátovými, určite by ste sa do toho nemali púšťať na vlastnú päsť.
Môžete to síce skúsiť sami, no veľmi rýchlo zistíte, že Vás to bude stať minimálne kopu času a energie.
Nie je všetko iba o obklade
Mať pekne a rovno uložené obklady je síce chvályhodné, no sami od seba Vám takto držať nebudú. Od toho tu je škárovacia hmota, ktorá dotvára konečný efekt premeny. Tento konečný ťah môže vašej práci dodať ďalšiu úroveň krásy, ale taktiež aj ubrať. Záleží iba na Vás, čo za tesniaci materiál zvolíte. Moderné tmavé škárovačky môžu pri umývaní dosť uškodiť, keďže sa ich tmavý pigment môže dostať do dlažobných pórov a zmeniť tak celý odtieň. Poškodené nevhodným výberom škárovačky bývajú najmä výrobky z prírodného kameňa a terazzové dlaždice.
Aby ste dokázali vyhnúť každej z týchto nepríjemnosti, mali by ste navštíviť profesionálne štúdio, ktoré Vám celý projekt navrhne na mieru a odporučí vhodné produkty. Jedno takéto kúpeľňové štúdio sa nachádza aj u nás v STOVE a veľmi radi Vás v ňom uvítame.
ZDROJE: www.mojdom.zoznam.sk