Čierna v kúpeľni pôsobí magicky

Čierna v kúpeľni pôsobí magicky
25. októbra 2021 Andrea Macekova

Čierna farba je považovaná za farbu smútku a podľa mnohých pôsobí až depresívne. Dizajnéri ju však považujú za nadčasovú, elegantnú a častokrát je vrcholom luxusu.

Farebné kombinácie

V prípade, že si zvolíte čiernu kúpeľňu, máte na výber aj širokú škálu farieb, ktorou môžete čiernu vo vašej kúpeľni oživiť. Siahnete po bielej klasike, alebo to bude žltá, oranžová, červená, či tyrkysová? Čierna sa hodí naozaj ku každej farbe. Dôležité je, aby bola aspoň trochu svetlejšia. To znamená, že ak si zvolíte modrú, nech to nie je námornícka modrá, ale belasá. Veľmi elegantne pôsobí aj čierno – šedá kombinácia.

Asi prvá farebná kombinácia, ktorá vám napadne je čierno biela. Strohá, štýlová s nádychom retra. Čierna a biela – dve farby – protiklady, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Čierna svetlo pohlcuje a biela ho odráža. V takejto kúpeľni bude svetlo v optimálnej miere. Môžete zvoliť rôzne varianty, čierny obklad a biele doplnky alebo opačne, či klasickú čierno bielu šachovnicu, ktorá je stále in. Pozor však, aby dlaždice na seba nadväzovali, lebo iba tak dosiahnete žiadúci efekt. Veľmi efektne pôsobí aj čiernou namaľovaná stena s bielym obkladom.

Nie je čierna ako čierna

Nič však nepokazíte ani čisto čiernou kúpeľňou. Platí však, že nie je čierna ako čierna a každá má určitý podtón. Čierna farba priestor opticky zmenšuje, preto sa hodí viac do priestrannejších kúpeľní. Dodá miestností hĺbku a vďaka tomu je výraznejšia. Ponuka čiernych obkladov je na trhu naozaj široká. Nájdete ich v akomkoľvek formáte. Od malých kociek až po veľkoformátové lesklé obklady, ktoré sa hodia aj do menších priestorov, kde svojim leskom priestor opticky presvetlia. V matnom prevedení je čierna nekompromisná a štýlová. Zdôrazňuje šľachetnosť a odvahu. Je skvelou voľbou industriálneho štýlu.

Pokiaľ necháte vstúpiť čiernu do vašej kúpeľne v kombinácií s ušľachtilými materiálmi ako sú kameň či mosadz, získate honosný a teplý priestor, a vaša kúpeľňa bude vyzerať ako v 5 hviezdičkovom hoteli. Chromovaný povrch batérií sa stáva jednoduchým, pretože batérie v čiernej, medenej, bronzovej s lesklým či matným povrchovým prevedením je dôkazom vycibreného vkusu dizajnérov. Ani v oblasti keramiky dnes výrobcovia nezaostávajú a disponujú veľmi atraktívnymi tvarmi kúpeľňového vybavenia a to nielen batérií, ale aj kúpeľňového zariadenia.

Ani malá kúpeľňa bez okien nemusí byť ukrátená o čierny dizajn a už vôbec nemusí pôsobiť ťaživo. Treba sa však pohrať s mozaikou a so svetlom. Práve svetlu je treba venovať pozornosť a dobre ho rozvrhnúť. Čierna kúpeľňa neznamená hneď, že všetky steny budú čierne. Voľte lesklý povrch pred matným, ktorý dodá punc luxusu, ľahšie sa udržiava a odráža svetlo. Dnes nie je namieste obava, že na čiernej bude konštantne viditeľný prach. Výrobcovia čierneho nábytku sa veľmi starajú o komfort a pohodlie užívateľov a takéto povrchy sa dajú udržiavať v dokonalej čistote. Pokiaľ nie ste si istí čiernou kúpeľňou, vyskúšajte iba čierne doplnky v podobe rôznych dávkovačov, madiel, wc sád alebo kúpeľňového textilu. Ak sa obávate experimentovať a nemáte dosť dobrú fantáziu, tak u nás v STOVE vám kolegovia navrhnú vizualizáciu a pomôžu s celkovou realizáciou kúpeľne.

Nevšedné kontrasty

Tým aká je čierna farba univerzálna, hodí sa ku každému štýlu. Niekedy stačí len pár vymenených dekorácií a získate nevšedné kontrasty. Geometrické čierne tapety, hranatá keramika či čiernobiely porcelán s asymetrickými vzormi dodajú vašej kúpeľni extravagantnejší dizajn. Dramaticky dizajn podčiarknite modernými dekoráciami v kombinácií s historickým nábytkom a kovovými doplnkami. Hľadáte štýl a eleganciu?

V tom prípade kombinácia čiernej a dreva je tou správnou voľbou. Ba ani francúzsky štýl nemusí byť zlou voľbou. Je veľmi zdobený a ak obklad s výrazným vzorom v čiernej farbe doplníte starožitným nábytkom a kvetinovým motívom na textile, výsledok bude dokonalý. Komu sa nepáči preplnený priestor a dáva priestor minimalizmu, stačí ak použije čierny záves na sprchu a kúpeľňový textil, alebo na zem položí šesťuholníkový obklad, ktorý zvýrazní bielou škárou.

Vyberte si z obrovského množstva dizajnov odvážne riešenie pre vašu kúpeľňu a zdôraznite krásu interiéru. Nebojte sa experimentovať a vytvorte si kúpeľňu iba pre seba.

 

ZDROJE: Černá koupelna: 13 luxusních inspirací (2021) | Westwing, Černá koupelna: 100 fotografií módních novinek v oblasti interiérového designu (designexpts.com), Černá koupelna – foto inspirace | VeseleBydleni.cz, Sázka na černou: Jak si touhle barvou vylepšit koupelnu? – Proženy (prozeny.cz)

FOTO: www.freepik.com