Drevená, vinylová, kompozitná, laminátová. Ktorá plávajúca podlaha bude u vás tá naj?

Drevená, vinylová, kompozitná, laminátová. Ktorá plávajúca podlaha bude u vás tá naj?
16. mája 2019 Patrik Boďo

Vybrať podlahovú krytinu tak, aby sa nielen páčila, ale niekoľko rokov aj bezproblémovo slúžila, si vyžaduje aspoň základnú orientáciu a informovanosť. A to hlavne preto, že podlahu si veľa ľudí vyberá podľa farby a toho, či sa hodí do vysnívaného interiéru. Na prvom mieste by ale malo byť to, aký život sa na nej bude odohrávať.

Ako stvorená pre rodinu

Bývanie je predovšetkým o praktickosti, útulnosti či komforte. Aby sa do bodky naplnili tieto tri faktory, je potrebné zvoliť tú správnu podlahu. Zrejme najútulnejšou podlahou ostáva tá plávajúca, ktorá je veľmi praktická a pre mnohé rodiny je srdcovou záležitosťou. Zrejme ani nemusíme písať o jednoduchej údržbe, ktorú ocenia najmä ženy. Mužské pohlavie sa ale tiež plávajúcej podlahy nestráni. Tí šikovnejší ju totiž majú položenú do pár hodín. Čo deti? Vysokú rýchlosť ich autíčok po plávajúcej podlahe môže zabrzdiť jedine nahnevaná mama.

Laminátová odolnosť na nezaplatenie

Najčastejšie sa predávajú plávajúce podlahy z laminátu alebo dreva. Medzi týmito materiálmi je potreba rozlíšiť niekoľko základných rozdielov. Laminátové podlahy sú predovšetkým cenovo dostupnejšie. Ďalšou ich výhodou je, že oproti drevu sú odolnejšie proti poškodeniu a záťaži. V ponuke je dnes celý rad druhov laminátových plávajúcich podláh, ktoré môžu byť od pravého dreva takmer na nerozoznanie. Tieto podlahy sú na druhej strane hlučnejšie, majú menšiu životnosť a ich renovácia nie je možná.

Kontakt s prírodou

Drevená podlaha je oproti laminátu teplejšia, menej hlučná a je možné ju renovovať. Po 10 – 15 rokoch ju totiž môžete prebrúsiť a znovu nalakovať. Avšak je drahšia a počítajte s oveľa vyššími obstarávacími nákladmi. Okrem toho je chúlostivejšia čo sa týka záťaže a poškodenia vonkajšími vplyvmi, rátajte aj s väčšími nárokmi na údržbu. Klasický prírodný materiál, ktorý prispieva k lepšej mikroklíme v miestnostiach, pričom má reprezentatívny vzhľad, za to určite stojí.

Prelom v podobe kompozitnej podlahy?

Praktickú podlahu predstavuje tá z vinylu, pretože je odolná a novo spracovaná má takú úžitkovú podobu, že si aj napriek svojmu umelému charakteru získava stále viac priaznivcov. Na dotyk je totiž teplejšia ako laminátová podlaha, v odolnosti pred mechanickým poškodením a vlhkosťou nemá konkurenciu. Stačí jej jednoduchá údržba, ponuka je vierohodná a zároveň prekvapivá.

Prejdime už ale ku kompozitnej podlahe, ktorá je stále považovaná za neprebádanú novinku. Na rozdiel od celovinylovej podlahy je pri tejto použitá tvrdá nosná doska, ktorá sa vyrába zo zmesi polymérov a minerálnych plnív. Vďaka tomu je až 70 % celkovej použitej zmesi prírodného pôvodu. Nevýhodou môže byť vyššia hmotnosť a väčšia schopnosť vytvárať či šíriť krokový hluk, no ten sa dá poľahky eliminovať správnou podložkou. Emisie prchavých látok radia kompozitnú podlahu do kategórie A+, preto po nej siahajú aj zákazníci, ktorí kladú vysoký dôraz na zdravotné a environmentálne hľadisko.

Výber materiálu v konečnom dôsledku záleží len a len na vás. Musíte sami usúdiť, ako veľkej záťaži budete plávajúcu podlahu vystavovať a koľko finančných prostriedkov chcete do kúpy a položenia investovať. U nás máte do 11. júna možnosť zakúpiť plávajúce podlahy (drevené, vinylové, laminátové) za jedinečné zľavy. Nepremeškajte túto šancu!

Zdroj: zena.aktualne.cz, stavebni-vzdelani.cz, jaktak.cz
Foto: istockphoto.com