Takmer každá stavba rieši problém s izoláciou. Okrem tepelnej a zvukovej je dôležité nepodceňovať ani hydroizoláciu, pretože ak sa do stavby dostane nadmerná vlhkosť, zvykne byť neskoro.
Odvlhčovač miestnosť zachrániť nemusí
Mnoho ľudí rieši neduhy s vlhkosťou spočiatku zvýšeným vetraním, nákupom odvlhčovačov a podobnými metódami, pretože sú nenáročné na čas a financie. Taká pleseň totiž nebýva tou najkrajšou ozdobou a môže spôsobiť dokonca zdravotné problémy. Účinnosť týchto lacných pomôcok však môže byť nulová, ak sú problémy s vlhkosťou spôsobené nedostatočnou hydroizoláciou. V takom prípade môže voda napáchať škody v murive, konštrukciách aj na omietke domu. Poďme ale pekne po poriadku…
V akom stave máte zaizolovaný dom?
Najprv musíte zistiť príčinu vlhkosti. Ak ste nedávno vymieňali okná za nové, plastové, možno sa u vás hromadí vlhkosť práve kvôli nim. Nové okná totiž lepšie tesnia, tým pádom nedochádza k cirkulácii vzduchu. Skúste teda viac a častejšie vetrať a nakúpte odvlhčovače. Ak to nepomôže, dostáva sa k vám vlhkosť pravdepodobne z okolia – zo vzduchu či z pôdy. V tomto prípade je hydroizolácia nevyhnutnosťou. Čo to ale vlastne je?
Hydroizolácia, ako názov napovedá, je izolačná technológia, ktorá zabraňuje vode prenikať do muriva zvonku aj zvnútra a vytvárať živnú pôdu pre vznik plesní. Ide o systém, ktorý zabraňuje vzlínaniu vlhkosti, a to zvyčajne vytvorením súvislej a nepriedušnej vrstvy z vodeodolných materiálov. V neposlednom rade je hydroizolácia využívaná pri stavbách vodných nádrží, septikov alebo bazénov, aby sa zamedzilo nežiaducemu úniku vody.
Je si z čoho vyberať
Najvýhodnejšie je myslieť na hydroizoláciu ešte pred tým, než začnete stavať. Obzvlášť ak sa váš stavebný pozemok nachádza blízko vodného toku či v oblasti s vysokou vlhkosťou vzduchu, je lepšie myslieť na prevenciu a s hydroizoláciou počítať od začiatku. Alebo ju aspoň vykonať skôr, než dom zateplíte.
Ak ste hydroizoláciu počas stavby domu zanedbali, ale teraz ju potrebujete, ešte nie je neskoro. Existujú aj šetrné metódy, pri ktorých sa neporuší zatepľovací systém. Pôjde síce o zložitejší proces, ale vlhkosti sa zbaviť predsa len dokážete.
Podľa druhu používaného materiálu možno hydroizoláciu rozdeliť na živicovú, kam sa zaraďujú najmä izolácie asfaltové a dechtové, ďalej na syntetickú, kde sú izolácie plastové a gumové a nakoniec na polyetylénovú (ílová, sklenená a kovová). Do osobitnej skupiny zaraďujeme drenáže, odvodnenie, lepenky či injektáže. Viac sa o týchto hydroizoláciach dozviete SEM.
Vlhkosť nepodceňujte
Možno sa vám zdá, že pri vlhkosti nejde o nič vážne a vlhké steny dokážete prehliadať. To sa vám ale môže vypomstiť. Nielenže riskujete výskyt zdraviu škodlivých plesní, ktorých sa len tak nezbavíte. Dlhodobá vlhkosť môže tiež spôsobiť poškodenie konštrukcie stavby. Odporúčaná správna vlhkosť v miestnosti by sa mala v zimných mesiacoch pohybovať okolo 45 až 60 % a v lete potom od 40 do 55 %.
Vidíte sami, že dnes existuje pomerne široký výber hydroizolácií. Stačí len u odborníkov či na overených webových stránkach zistiť, ktorá bude vyhovovať práve vašim kritériám. Čím skôr sa teda do hydroizolácie pustíte, tým väčšia je nádej na úspech a to s minimálnymi škodami na majetku a hlavne vašom zdraví.
Zdroj: Radek Stolář – bydlet.cz, Martina Pilzová – ceskykutil.cz, Andrea Berniová – zpravy.aktualne.cz