Už aj vo februári sa dá v záhrade čo to urobiť. Do čoho sa pustiť najskôr?

Už aj vo februári sa dá v záhrade čo to urobiť. Do čoho sa pustiť najskôr?
5. februára 2020 Wordbajan Wordpress

Počasie sa s nami túto zimu poriadne zahráva. O snehu ani chýru, ani slychu, teplomer ukazuje čísla ako na hojdačke. Ide o klamlivý znak toho, že by sme už mohli vybehnúť do záhrady? Zima sa podľa nás ešte predvedie v plnej paráde, no to neznamená, že keď vás už svrbia ruky, nemôžete vo februári záhradkárčiť.

Februárové sadenie. Prečo nie?

Je načase vysiať okrasné i úžitkové rastliny, pripraviť na sezónu obsah kvetináčov doma i na balkóne a preventívne udrieť proti spiacemu nepriateľovi. Sezóna však nezačína len na okennom parapete. Je potrebné postarať sa o prezimujúce muškáty aj hľuzy okrasných rastlín, chrániť stromy, prerezávať kríky, starať sa o trvalky či presadiť izbové rastliny.

V tomto období začíname s výsadbou zeleninových paprík. Ak nemrzne a nie je na záhonoch vrstva snehu, začneme s výsevom mrkvy a petržlenu. Tieto zeleniny klíčia veľmi dlho a skorým výsevom získate niekoľko týždňov náskok. Do studeného pareniska môžete v niektorých oblastiach už začať aj s reďkovkami.

Ak je pôda stále premrznutá, vždyzelené rastliny neprijímajú vlahu. Ak navyše svieti slnko, odparí sa jej viac, než ju prijmú, a usychajú. Tie menšie preto zatieňte starými plachtami alebo záclonami. A až pôda rozmrzne, dreviny zalejte. Pôdu okolo predtým dôkladne nakyprite, aby sa voda lepšie vsakovala, a po zálievke ju zakryte nástielkou z kompostu alebo vyzretým hnojom.

Naostrite si nožnice

Počas priaznivého počasia môžete vykonať rez ovocných drevín. Odstrániť treba všetky vetvy, ktoré rastú do koruny, vzájomne sa križujú. Choré či poškodené vetvy nevynímajúc. Hlbšie režte stromy, ktoré majú len krátke výhony alebo ich netvoria dosť. Koncom februára môžete začať s obstrihaním starších kôstkovín, pri ktorých začína prúdiť miazga skôr ako u jadrovín. Zimným strihom zaistíte bohatú nádielku kvetov, ale tiež pekný tvar.

Kmene stromov očistené od kôry ošetrite vápenným mliekom alebo ešte lepšie špeciálnym vápenatým náterom, ktorý vytvorí obal odolávajúci rozmarom počasia. Biela odrazí slnečné lúče a zamedzí popraskaniu kôry pri výkyvoch teplôt.

Výhony potiahnuté typickým šedým mycéliom (podhubím) už teraz vo februári odrežte až do zdravého dreva. Náchylné sú odrody jabloní Idared, Spartan, Jonath či Golden Delicius. Obmedzíte tým šíreniu chorôb, pričom následný postrek možno ani nebude nutný.

Všetko s mierou

Február by mal byť posledný mesiac, kedy môžete na záhony aplikovať priemyselné hnojivá. Tento postup je ale možné použiť len v chladnejších častiach republiky, kde je ešte snehová pokrývka alebo mráz. V nižších polohách sa už vo februári začínajú pripravovať záhony pre siatie, preto skôr upravujte kompost a rozložený hnoj. Tam, kde ste na jeseň hnojili priemyselnými hnojivami, už na jar neaplikujte nič, ľahko by ste rastliny popálili. Malú dávku kompostu môžete na tieto záhony použiť až k následnej plodine, ktorú vysadíte v lete po prvom zbere.

Čo trávnik? Tak ten nie je potrebné za každého teplejšieho dňa, keď svieti slniečko, hneď vyhrabávať a „štartovať“ hnojivom. Tráva potrebuje začať rásť, potom rýchlo obnoví svoj pekný vzhľad prakticky sama. Prechádzanie sa po vlahou nasiaknutej ploche naviac zanechá hlboké stopy, ktoré budú vidieť ešte veľmi dlho. V záhrade sa ponáhľať nevypláca, všetko má svoj čas a pri trávniku to platí dvojnásobne. Ak sa teda záhradných prác už neviete dočkať, nečakajte, no buďte opatrní. Aj záhrada má právo na pomalé prebúdzanie sa zo zimného spánku.

Zdroj: floranazahrade.cz, Ludmila Dušková – ireceptar.cz, living.iprima.cz, ceskykutil.cz