Únik tepla nepozná zábrany. Alebo predsa?

Únik tepla nepozná zábrany. Alebo predsa?
7. novembra 2019 Wordbajan Wordpress

Kúrenie pracuje na plné obrátky, no v dome je stále akosi chladno? A čo účet za energie? Nestačíte sa čudovať? Ak tieto situácie dobre poznáte, je načase nájsť príčinu problému a konečne si dopriať efektívne teplo. Vo väčšine prípadov sú kameňom úrazu neúmerné úniky tepla, ktoré výrazne zhoršujú energetickú náročnosť budovy.

Pozor na rohy

Či už bývate, alebo ešte len staviate, celkom určite riešite otázku spojenú s tým, ako to je s izoláciou. Tá je dnes veľmi dôležitá, pretože čím menej tepla uniká, tým menej môžete vykurovať, a tým viac ušetriť.

Problémy s únikom tepla obvykle súvisia s chybou už v samotnom projekte a objavujú sa najmä v miestach, kde sa stýkajú dve stavebné konštrukcie. To môžu byť napríklad aj rohy obvodových stien – v dome potom vznikajú „studené“ kúty, kde sa drží vlhkosť a hrozí vznik plesne. Toto riziko sa ešte zvyšuje v prípade, že v takomto kúte stojí skriňa alebo iný veľký kus nábytku, ktorý bráni voľnej cirkulácii vzduchu okolo povrchu steny. Rizikové sú okrem toho aj stavebné prvky montované na fasádu alebo do strechy pomocou oceľových kotiev, balkóny, terasy, rampy atď.

Smejte sa spoza okien a dverí

Ak máte v dome nainštalované staré či nekvalitné okná s vysokou hodnotou súčiniteľa prestupu tepla, ich výmena za nové, no hlavne kvalitne izolované, sa vám rozhodne oplatí. Práve oknami totiž uniká najväčšie množstvo tepla. Nezameriavajte sa pritom len na samotný materiál. V súčasnej dobe sú na trhu dostupné veľmi kvalitné plastové, drevené i hliníkové okná, ktoré zaistia len minimálne úniky tepla. Oveľa dôležitejšia je ich kvalita konštrukcie, spôsoby izolácie, počet tesnenia, hĺbka uloženia skla či použitie termických výstuh.

Tepelný most môže vzniknúť tiež vplyvom nedostatočného tesnenia v spodnej časti vchodových dverí, teda v oblasti prahu. Dôvodom môžu byť napríklad rôzne poškodenia vplyvom počasia, opotrebenie, nekvalitný materiál či nesprávna montáž. Zádverie tak môže dokonca premŕzať. Na zabezpečenie riadnej tepelnej izolácie u prahovej časti vchodových dverí sa dnes používa podkladový profil z purenit, ktorý je tvorený lisovaným drevom s prímesou čiastočiek kovu.

Ako je na tom váš strop?

Netreba zabúdať na strop či podlahu. Rizikovejšou časťou je strop, preto sa povenujme práve jemu. Pri nedostatočnom zateplení strechy môže unikať až 15 % tepla. Od kúrenia totiž teplý vzduch rýchlo vystúpi k stropu, a ak je zle izolovaný, rýchlo prejde až na povalu a následne von z domu. Riešením môže byť inštalácia izolačných materiálov pod strešné krovy, lacnejším variantom je zateplenie podlahy pôdy a aj izolácia stropu v jednotlivých miestnostiach.

Ako však odhaliť miesta, kam teplo „zdrhá“ preč? Na pomoc si prizvite odborníka na merania v podobe šikovnej termokameri, ktorá skúmané miesta fotí a zobrazuje odlišné teploty. Meranie možno vykonávať len v období, keď rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou činí minimálne 10 °C. Vďaka tejto pomôcke budete presne vedieť, ktoré miesto prináša najväčšie riziko úniku. Vo väčšine prípadov sa však oplatí začať výmenou okien, cez ktoré spravidla teplo uniká v najväčšej miere. Miest však môže byť viac, tak nenechávajte teplo domova napospas osudu.

Zdroj: chytre-bydleni.cz, dumazahrada.cz, estav.cz