Staviate v zime? Toto o fasáde musíte vedieť!

Staviate v zime? Toto o fasáde musíte vedieť!
20. februára 2025 Roman Stolárik

Premenlivé počasie, skorý príchod zimy a nepredvídateľné výkyvy teplôt predstavujú veľkú výzvu pre stavbárov, najmä fasádnikov. Každodenné sledovanie predpovede počasia sa stáva nevyhnutnou súčasťou práce, pretože správne načasovanie jednotlivých stavebných procesov môže rozhodnúť o kvalite výsledku. Ako sa pripraviť na náročné podmienky, ktoré prináša zima? Aký vplyv majú nízke teploty a vysoká vlhkosť na zretie fasádnej omietky? Správne postupy a preventívne opatrenia môžu minimalizovať riziká a zabezpečiť, že aj v chladnom období bude stavba pokračovať bez zbytočných komplikácií.

Ako dlho zreje fasádna omietka? Závisí to od typu aj počasia!

Doba zrenia fasádnych omietok sa líši v závislosti od ich typu a poveternostných podmienok. Silikónové a akrylátové omietky, ako napríklad Baumit GranoporTop, SilikonTop či StarTop, zrejú primárne fyzikálnym procesom – voda sa z nich musí odpariť, aby dosiahli svoju konečnú pevnosť a odolnosť. Tento proces je pomerne rýchly a trvá len niekoľko hodín, avšak jeho presná dĺžka závisí od teploty a vlhkosti vzduchu. Čím vyššia je vlhkosť a nižšia teplota, tým dlhšie sa voda z čerstvej omietky odparuje, čo môže ovplyvniť jej správne vytvrdnutie a konečný vzhľad.

Silikátové a minerálne omietky: Prečo ich zrenie trvá dlhšie?

Pri silikátových a minerálnych omietkach, ako sú Baumit SilikatTop, CrystalTop, openTop, Ušľachtilá omietka (EdelPutz) či FascinaTop, prebieha zrenie nielen fyzikálnym, ale aj chemickým procesom. Chemické reakcie spojív v omietke pokračujú aj po tom, čo sa povrch zdá byť suchý, a môžu trvať niekoľko dní až týždňov. Rýchlosť zrenia výrazne ovplyvňujú vonkajšie podmienky. Pri vyšších teplotách a nízkej vlhkosti sa vlhkosť z omietky rýchlejšie odparuje, čím sa proces zrýchľuje. Naopak, v chladnom a vlhkom prostredí sa vlhkosť z omietky odparuje pomalšie, čo môže predĺžiť čas potrebný na úplné vyzretie a ovplyvniť konečnú kvalitu povrchu.

Praktický príklad

Rodinný dom s fasádnou omietkou štruktúry 2K a ploche 200 m2 potrebuje 580 kg omietky (pri spotrebe 2,9 kg/m2). Toto množstvo omietky obsahuje cca 128 kg vody, ktorá sa musí odpariť. Nasledujúca tabuľka znázorňuje množstvo vzduchu potrebného na vyschnutie tejto omietky v závislosti od teploty vzduchu a relatívnej vlhkosti.

Prečo by ste mali venovať viac pozornosti svojmu okoliu?

Pri rozhodovaní o tom, kedy je ten správny čas pustiť sa do stavebných prác, nám môžu napomôcť aj celkom jednoduché pravidlá. Nemusíme byť hneď meteorológovia, aby sme pochopili, čo nám napovedá počasie. Stačí sa len poriadne pozrieť okolo seba. Ak zbadáme na stavbe alebo len tak na chodníku kaluže a tie sa ani po dlhšom čase ne a ne zmenšiť, je jasné, že vlhkosť vzduchu je poriadne vysoká. Voda sa jednoducho nemá kam odpariť. V takomto prostredí by sme s fasádou či omietkou radšej ešte počkali. Úplne rovnako to funguje aj s mokrou bielizňou. Ak ju vyvesíme von a ona ani po niekoľkých hodinách neuschne, je jasné, že vlhkosť vzduchu je vysoká. V takom prípade nemôžeme očakávať, že nám fasáda alebo omietka uschne rýchlo a kvalitne. Voda je skrátka skvelým indikátorom. Stačí sa len naučiť čítať jej signály. A pamätajte, trpezlivosť ruže prináša. Aj v stavebníctve sa oplatí počkať na ten správny čas.

Dá sa pridať do fasádnej omietky nemrznúca prísada?

V našom sortimente ponúkame aj zimné prísady, ktoré vám urýchlia vyzretie fasádnej omietky v chladnejšom a vlhšom období. Nezabudnite však vybrať správnu zimnú prísadu podľa druhu použitej fasádnej omietky.

Do silikónovej omietky Baumit StarTop môžete pridať zimnú prísadu Baumit SpeedTop Star. Jedna 400 ml fľaštička sa zamieša do jedného 25 kg vedra fasádnej omietky Baumit StarTop. Pri spracovaní teplota vzduchu môže byť od +1°C do max. +15°C a relatívna vlhkosť do max. 95 %. V závislosti od klimatických podmienok je omietka za 4 až 6 hodín vyzretá a odolná voči nepriaznivému počasiu.

Do silikónovej omietky Baumit SilikonTop a akrylátovej Baumit GranoporTop je môžete pridať zimnú prísadu Baumit SpeedTop. Jedna 250 ml fľaštička sa zamieša do jedného 25 kg vedra fasádnej omietky Baumit SilikonTop, resp. Baumit GranoporTop. Pri spracovaní teplota vzduchu môže byť od +1°C do max. +15°C a relatívna vlhkosť do 95 %. V závislosti od klimatických podmienok je omietka za 4 až 6 hodín vyzretá a odolná voči nepriaznivému počasiu.

Do akej teploty môžem nanášať lepidlo na zateplenie?

Všeobecne pri stavebných prácach platí, že teplota vzduchu, materiálu a podkladu nesmie počas spracovania a tuhnutia materiálu klesnúť pod +5°C. Podklad nesmie byť zamrznutý a nespracovávame materiál ani pri možnom riziku mrazu. Nižšie teploty a vyššia vzdušná vlhkosť zrenie materiálu výrazne predlžujú. V prípade teplôt pod +5°C odporúčame použiť Baumit Lepiacu stierku Speed/Baumit Speed KlebeSpachtel. Teplota vzduchu, materiálu a podkladu musí byť počas spracovania min. +1°C. Po nanesení a zavädnutí lepidla môže teplota krátkodobo klesnúť pod bod mrazu (max. 12 hod. až do -5°C v noci). Pre následné vytvrdnutie musí byť teplota nad nulou. Zrenie tejto lepiacej stierky je min. 24 hod., pričom rozhodujúce je dosiahnutie jednotného suchého povrchu bez vlhkých (tmavších) miest. Informácie o tejto zimnej verzii lepidla u našich obchodných zástupcov.

Potrebujete poradiť? Zastavte sa u nás na oddelení stavebnín. Tu spoločne vyriešime všetko potrebné. 

Ak hľadáte inšpiráciu ako vylepšiť vaše projekty nahliadnite do nášho aktuálneho letáka – Akciový leták Február 2025