Strešných okien sa netreba báť

Strešných okien sa netreba báť
28. septembra 2020 Wordbajan Wordpress

 

Na prvý pohlaď na akomkoľvek rodinnom dome očividne každého zaujme jeho tvar, fasáda a tiež okná. Ich veľkosť a farba hrajú totiž v architektúre objektu významnú rolu. V dnešných časoch trávime vo vnútri budov viac ako 90% nášho času. A ako sa hovorí kde nechodí slnko, tam chodí lekár. Najideálnejšou cestou k zdravej a aktívnej domácnosti vedie cez dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu.

Výmena strešného okna je otázkou chvíle

Máte dom so strešnými oknami, ktoré vám prinášajú akurát len starosti? Vymeniť ich, bude to najlepšie rozhodnutie aké môžete učiniť! Nemusíte sa pritom vôbec ničoho obávať. Výmena strešného okná je nesmierne ľahká, rýchla a bez komplikovaného zásahu do konštrukcie strechy. Vašou jedinou starosťou bude, len vybrať to správne okno VELUX.

Presvetlite aj tie najtmavšie kúty

Strešné okná dokážu priviesť do vnútra až dvakrát viac denného svetla v porovnaní s bežnými fasádnymi oknami. Navyše získate krajší výhľad a optický zväčšíte priestory. Strešné okno vytvára skvelý vizuálny dojem, prináša pozitívnu energiu, znižuje pocit únavy a predlžuje deň. Presvetlenie cez strechu je preto ideálne nielen vtedy, keď plánujete zobytniť podkrovie.

 

Ako správne umiestniť strešné okno

Nemali by byť umiestnené na hrane strechy (blízko k nárožiu alebo úžľabiu), jednak z estetického hľadiska, ale najmä z technických dôvodov, keďže lemovanie musí byť kryté okolo celého okna škridlami. Vo všeobecnosti však platí: čím je sklon strechy menší, tým väčšia má byť výška okna, aby sa zaistil výhľad. Orientáciu okien je najlepšie zvoliť podľa výhľadu. Strešné okná majú kvalitnú tepelnú izoláciu. V súčasnosti sú tak energeticky efektívne, že nemusíte brať ohľad na svetové strany, ale ich umiestnenie môžete zvoliť podľa dispozície alebo výhľadu.

Životnosť okien

Životný cyklus okien je približne 30 rokov. Pre každého je však známe, že okná majú v dnešnej dobe vynikajúce technické aj energetické parametre. Aj cez kvalitné spracovanie drevených rámov, závesov či oplechovania treba spomenúť, strešné okná staré 10 až 15 rokov si len ťažko môžu merať sily s novodobými modelmi. Rozdiel je najmä v tepelnoizolačných vlastnostiach zasklenia. Nové typy zasklenia v zime výrazne obmedzujú únik tepla a v lete interiér lepšie chránia pred prehriatím.

Takéto typy okien môžete osadiť v akejkoľvek miestnosti. Závisí len od správneho typu. Z hľadiska materiálu rámu do kúpeľne či kuchyne odporúčame vybrať bezúdržbové strešné okno kvôli vlhkosti. V iných miestnostiach ide najmä o váš osobný vkus. Veľkou výhodou sú aplikácie, vďaka ktorým si viete navrhnúť vlastný projekt rekonštrukcie okien vo vybranej miestnosti pomocou vizualizácie denného svetla.

Väčšie za menšie

Kedysi bolo zaužívané, že sa do šikmých striech umiestňovali len veľmi malé okná zo strachu z „diery v streche“. Dnes si už môžete vybrať typ okien, o ktorých sa vám ani nesnívalo. Získate tak ešte viac svetla a ešte viac čerstvého vzduchu.

Zima im neuškodí

Odhŕňanie snehu nie je potrebné riešiť, pokiaľ sa okná nebudú nachádzať vo vyslovene horských oblastiach. Ak má strecha sklon aspoň 30°, sneh z okien bez problémov skĺzne. Nad okná, ktoré sa nachádzajú v neustále zasneženom prostredí sa umiestňujú protisnehové zábrany, aby sneh zo strechy neskĺzal na okno. Aj preto sa v týchto oblastiach vyplatí mať pod oknom radiátor, nie kvôli roseniu, ale práve kvôli snehu, aby sa prirodzene skĺzol dolu. Mierny sklon strechy v mieste, kde dlho leží sneh, možno vyriešiť aj stavebne – zdvihnutím okna do prudšieho sklonu pomocou zdvíhacieho lemovania. Takto možno zvýšiť sklon až o 10°.

Účinné vetranie

Strešné okná zabezpečia v dome nielen dostatok slnečného svetla. Vďaka nim môžete tiež veľmi efektívne vetrať svoje priestory. Prirodzená ventilácia cez vysoko umiestnené okná je mimoriadne účinná. Kvalitu vnútorného prostredia postráži inteligentný systém VELUX ACTIVE. Užívateľov odbremeňuje od akejkoľvek manipulácie so strešnými oknami, roletami či žalúziami. Pomocou senzorov neustále monitoruje teplotu, vlhkosť vzduchu aj koncentráciu CO2 a reaguje na aktuálne podmienky. Miestnosť automaticky vyvetrá či zatieni.

 

V Stova Baumarket vám odborníci s výberom správnych okien VELUX hravo poradia!