Štýlová, lacná, dlhotrvácna. Laminátová podlaha vás určite nesklame. Akú vybrať?

Štýlová, lacná, dlhotrvácna. Laminátová podlaha vás určite nesklame. Akú vybrať?
14. februára 2020 Patrik Boďo

Máte radi prírodnú štruktúru drevených dosiek, no cena za novú podlahu sa vám zdá privysoká? Skúste sa poobzerať po širokej ponuke plávajúcich laminátových podláh, ktoré drevo perfektne imitujú. Prinášame pár základných informácií o tomto type podláh, aby ste dokonale vedeli, čo môžete čakať.

Dômyselne spracované podlahy

O betónových či drevených podlahách vieme azda všetko. Čo sú však zač laminátové podlahy, to už tak jasné byť nemusí. Podlahy sa radia medzi viacvrstvové, tzv. kompozitné podlahy. Ich základom je drevená nosná doska, väčšinou HDF (high density fibreboard, teda doska s vysokou záťažou), MDF (doska so strednou záťažou) a výnimočne drevovláknitá doska s fenolovou živicou. Na základovú dosku sa aplikuje vrstva, ktorá stabilizuje tvar lamiel. Na nej sa nachádza dezénová nášľapná vrstva z potlačeného papiera, ktorý dáva podlahe jej jedinečný vzhľad.

Keďže sa vzor tlačí dômyselnými tlačovými technológiami, na výber máme z nepreberného množstva designov, vzorov či farebných odtieňov. Na svoje si prídu predovšetkým milovníci prírodných materiálov. Nejde však len o výzor…

Veľa možností, ešte viac výhod!

Na prvom mieste je azda výhodná cena. Laminátová podlaha je oveľa lacnejšia ako podlaha drevená, napriek tomu môže v interiéri budiť dojem 10 až 30 rokov. Povrch laminátovej podlahy je okrem toho tvrdý a odolný voči oderu a poškriabaniu. Pazúriky domácich maznáčikov nepreniknú skrz vrchnú vrstvu, takže po nej môžu pokojne behať a podlahe to neuškodí.

Problém by nemal byť ani s kolieskami stoličiek. Podlahe neuškodí ohorok z cigarety alebo chemikálie, ktoré sa bežne používajú v domácnostiach. Značnou výhodou je aj veľmi jednoduchá údržba. Popisovaná podlahová krytina sa perfektne hodí do domácností, v ktorých žijú alergici či astmatici.

Každý majiteľ podlahy z laminátu bezpochyby ocení aj farebnú stálosť jednotlivých dielcov. Ani prudký svit slnečných lúčov nezmení odtieň podlahovej krytiny. Lákavým benefitom je tiež veľmi jednoduchá pokládka, ktorú zvládne aj priemerne zručný kutil. Zaobídete sa bez otravného brúsenia, tmelenia či lakovania. Dielce sa k sebe len jednoducho spoja a zacvaknú.

Výber nezanedbajte

V prvom rade by ste si mali určiť množstvo peňazí, ktoré ste ochotní investovať do novej podlahy. V akčných ponukách supermarketov síce môžete nájsť plávajúce laminátové podlahy za lákavé ceny, no dajte si pozor, aby ste sa nepopálili. Nevhodný výber môže viesť k zníženiu životnosti a mnohým ďalším problémom. Keď budete vyberať z overených značiek, pravdepodobnosť, že vyberiete zle, sa značne zníži.

Dôležité je okrem toho zvoliť vhodnú triedu záťaže. Najčastejšie sa laminátová podlaha pokladá so strednou triedou záťaže, ktorá má označenie 32/31. Je to dostatočná trieda záťaže pre väčšinu interiérov. No a keďže v Stova Baumarket je momentálne mesiac plávajúcich podláh, pripravili sme si pre vás viaceré akcie. Odporúčame laminátovú podlahu Dub Achensee EU 4020 značky Kronotex za 6,52 €/m², pričom každé tretie balenie dostanete zdarma. Neváhajte nás navštíviť. Tešíme sa na vás.

Zdroj: mojepodlaha.cz, barkotex.cz
Foto: istockphoto.com