Detské kráľovstvo plné hier, zábavy, ale aj oddychu? Stačí naozaj málo

Detské kráľovstvo plné hier, zábavy, ale aj oddychu? Stačí naozaj málo
19. februára 2020 Patrik Boďo

Momentálne prebiehajú jarné prázdniny, resp. ešte len vo vašom kraji prebiehať budú? Chystajú sa vaše ratolesti na prázdniny k starým rodičom? Výborne! Máte ideálnu príležitosť konečne zmeniť detskú izbu na nový raj plný hier aj relaxu.

Hravá zmena

Zariaďovanie detských izieb patrí k tým najkrajším činnostiam rodičov. Majú možnosť vyhrať sa s množstvom farieb, nájsť vhodné kombinácie detského nábytku a vytvoriť určitý systém v usporiadaní detských hračiek. Výhodou tiež ostáva, že vynovenie detskej izby nemusí byť tak finančne náročné, ako napr. pri obývačke či kuchyni. Stačí pár šikovných zmien a izba môže byť ako nová, no hlavne maximálne hravá i útulná. Máme pre vás pár tipov, vďaka ktorým sa nebudú z detskej izby tešiť len vaše ratolesti, ale aj vy.

Nový nábytok? Môže byť, no nemusí

V detskej izbe nie je určite nutné meniť hneď všetok nábytok. Aj keď v určitom období treba zvážiť, či nie je najvyšší čas na výmenu detskej stoličky za pracovnú k písaciemu stolu alebo zaobstarať konečne posteľ s dĺžkou, ktorá vystačí potomkovi až do dospelosti. Práve posteľ je najdôležitejším kusom nábytku. Na tej by ste nikdy nemali šetriť.

Väčšou zmenou býva až nástup do školy. Dovtedy je zbytočné zhotovovať každý druhý rok nový nábytok. Ten je možné jednoducho upraviť napríklad novým náterom alebo dnes módnym patinovaním. Významnou zmenou môže byť aj nový náter či textilné doplnky, ktoré rodinný rozpočet príliš nezaťažia.

Svet plný farieb

Ešte pred dekorovaním izby nábytkom by ste si mali ujasniť, aké farby budú v izbe žiariť. Detská izba je vďaka hračkám, knižkám a výkresom viac než len farebná, preto je dôležité to na stenách s farebnosťou neprehnať.

Pri farbách v detskej izbe je skôr dôležitá kvalita samotnej farby, ako jej odtieň. Odporúčame voliť také farby, ktoré sú odolné voči znečisteniu, teda kvalitné umývateľné interiérové farby s vysokou krycou schopnosťou a ľahkou aplikáciou. Takéto farby si hravo poradia aj s náročnými situáciami a špinavými detskými ručičkami. Pre odstránenie bežných nečistôt možno použiť len navlhčenú handričku a škvrnu bez poškodenia náteru zotrieť.

A ak máte v rodine budúceho „da Vinciho“, je na zváženie, či mu pre jeho záľuby už dopredu nevyhradiť časť steny (alebo dverí) farbou, na ktorú možno maľovať rovnako ako na školskú tabuľu či výkres.

Pocity nad kvalitu či značku

Miestnosť by mala byť rozdelená na tri pomyselné zóny, teda spaciu, študijnú a hraciu. Do tej hracej vám odporúčame nakúpiť textilné koše na hračky. Do stredu umiestnite protišmykový detský koberec s rozprávkovým motívom, ktorý je odolný voči plesniam a má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Miestnosť, kde sa vaše dieťa učí, nesmie byť určite tmavá. Investujte do úsporných LED bodových svetiel, ktoré presvetlia každý kút detskej izby. Do študijnej časti umiestnite stolovú lampu, poprípade stojacu lampu.

A viete, čo malé deti milujú? Skrýše, bunkre, domčeky. Skvele na to poslúžia interiérové stany alebo domčeky či baldachýny. Nemusíte ich hneď kupovať, stačí trochu zručnosti a za jeden víkend je hotovo. Môže stačiť aj medzera medzi nábytkom s kusom látky a hotovo.

Keď však nechcete na detskú izbu minúť všetky úspory, veľa ani neinvestujte. Drobci vnímajú svoje hniezdočko hlavne vizuálne a pocitovo. Nezaujímajú ich materiály, ergonómia ani funkčnosť. Hlavne, že sa im budú páčiť farby, dočiahnu na svoje hračky a bude im v priestore pohodlne.

Zdroj: Lenka Nováková – idnes.cz, stavby.sk, Kristína Falťanová – doma.sk, sdetmi.com
Foto: istockphoto.com