
Zábradlia sú rozšírenou architektonickou formou. Od staroveku ich architekti používali v mnohých svojich projektoch, pretože široká škála zábradlí ponúka funkčné a esteticky príjemné riešenia pre každú budovu, v ktorej sú použité. V súčasnosti sú v stavebníctve najčastejšie používané kovové a sklenené zábradlia. Keď hovoríme o kovových zábradliach, najvýhodnejšie sú hliníkové kvôli vlastnostiam samotného hliníka. A ak sú z eloxovaného hliníka, tak je to pre vás tá najlepšia voľba.
Čo je eloxovanie
Eloxovanie je proces, pri ktorom sa hliník spracováva a na povrchu sa vytvára špeciálna ochranná vrstva. Za pomoci tejto vrstvy je obmedzený prístup kyslíka k povrchu samotného hliníka, čo následne zabraňuje jeho oxidácii. Po eloxovaní nie je hliník poškodzovaný vonkajšími poveternostnými vplyvmi ako je slnko, dážď, sneh, vietor, soľ a iné. Zabraňuje tiež zadržiavaniu nečistôt na povrchu a zafarbeniu zábradlia, čo býva častý problém železných zábradlí.
Proces eloxovania navyše dodáva kovu lesklý vzhľad, neštiepi sa, a ani sa neodlupuje. Vďaka tomu je číry elox príjemnou alternatívou k nehrdzavejúcej oceli, pretože má strieborný kovový, brúsený vzhľad za nižšiu cenu ako nehrdzavejúca oceľ. Eloxovaný hliník je ideálny pre vnútorné aj vonkajšie aplikácie a vieme ho použiť na zábradlia samostatne, ale aj v kombinácií so sklom. Medzi takýmito dvoma typmi zábradlia sú isté podobnosti, ale aj rozdiely.
Podobnosti skleneného a hliníkového zábradlia
Oba typy zábradlí využívajú konštrukciu zábradlia z eloxovaného hliníka. Kým pri hliníkových zábradliach je to samozrejmé, pri sklenených si to málokto uvedomí, že profil – teda základňa, v ktorom sú sklenené panely namontované je tiež vyrobený z hliníka. Niekedy konštrukciu nie je ani vidieť, pretože sklenené tabule prekrývajú profily, čím sa vytvorí jednoduchá čistá línia. Aj proces montáže je u oboch typov zábradlia podobný a to za pomoci kotiev – chemických/betónových skrutiek. Podklady z tehál, či pórobetónových tvarníc nie sú vhodné pre sklenené a hliníkové zábradlia, pretože nedokážu zabezpečiť pevnosť a odolnosť potrebnú pre bezpečné používanie.
Rozdiely skleneného a hliníkového zábradlia
Najvýraznejší rozdiel medzi oboma typmi zábradlí je hlavne vizuálny. Sklenené zábradlia sú najmodernejším a oku lahodiacim variantom, ktorý si môžete do vášho nového domu vybrať. Predstavujú čistý dizajn a pocit priestrannosti. Široká škála možností úpravy sklenených panelov prispieva k dosiahnutiu jedinečného dizajnu a rôznych možností prevedenia. Sklenené zábradlia znesú výrazne vyššiu úžitkovú záťaž, sú pevnejšie a stabilnejšie ako hliníkové. Tento rozdiel je spôsobený pevnosťou tvrdeného vrstveného skla, a tiež tým, že sklenené zábradlia sa montujú skrutkami, ktoré sú umiestnené každých 25cm, zatiaľ čo hliníkové zábradlia sa zvyčajne umiestňujú a držia na mieste pomocou skrutiek s medzerou približne 70 až 80 centimetrov medzi každým stĺpikom. Z toho logicky vyplýva, že sklenené zábradlia sú 3-4 krát pevnejšie ako hliníkové.
Ďalším rozdielom je aj to, že sklenené zábradlie je možné použiť aj bez madla. Kým u hliníkových zábradlí sú madlá povinné, v prípade sklenených zábradlí nie sú povinnosťou, ale skôr doplnkom. So zábradlím zo skla dosiahnete úplne čistý dizajn, kde sú viditeľné iba sklenené výplne. Okraje sklenených tabúľ sú leštené a zabrúsené, aby bolo zaistené ich bezpečné používanie aj bez použitia madiel. Pridaním madiel k sklenenému zábradliu sa zvýši jeho pevnosť a robí sa to podľa požiadaviek zákazníka.
K rozdielom medzi týmito typmi zábradlí patrí aj to, že hliníkové zábradlia využívajú najmä vertikálne hliníkové stĺpiky, čo určitým spôsobom obmedzuje možnosti dizajnu. Sklenené zábradlia využívajú aj takzvané bodové systémy hliníkové profily (podnože), držiaky skla (pavúky) a nerezové stĺpiky s hornou a bočnou montážou. Tieto doplnky sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a možno ich použiť so všetkými hrúbkami sklenených panelov, čo z nich robí perfektnú voľbu pre rôzne projekty, ktoré vyžadujú bočnú montáž zábradlia.
Bezpečnosť používania – nehovoríme tu o pevnosti a sile zábradlia, ani o tom, aký tlak pri používaní znesú, ale o tom, že v dizajnoch hliníkových zábradlí sa často vyskytujú medzery a väčšie vzdialenosti, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre deti a domáce zvieratá. V medzerách sa môžu často zachytiť časti tela alebo vkĺznuť medzi medzery v zábradlí. Navyše, vyššie nebezpečenstvo vzniká, pri hliníkovom zábradlí s horizontálne upevnenými časťami, ktoré vytvárajú „rebríkový efekt“. Tento efekt a ani veľké vzdialenosti nie je prítomný v sklenených zábradliach, takže nepredstavujú nebezpečenstvo.
Medzi ďalšie rozdiely patrí aj cena a tento rozdiel vzniká hlavne tým, že pri sklenených zábradliach sa pripočítavajú k základným komponentom sklenené tabule.
Oba typy zábradlí vyžadujú len minimálnu údržbu. Ak však porovnáme celohliníkové zábradlia so sklenenými, tak tie sklenené predsa len potrebujú o niečo viac starostlivosti, ktorá spočíva v čistení skla.
Toto sú niektoré z hlavných podobností a rozdielov medzi dvoma najpoužívanejšími typmi zábradlí. Výber typu zábradlia je zvyčajne určený tomu, aký má byť konečný dizajn domu či schodiska, ale aj rozpočtom, ktorý je zákazník pripravený na projekt vyčleniť.
Sklenené a hliníkové zábradlia sú trendom, ktorý sa stáva rozšíreným v stavebníctve. Realizácia sklenených zábradlí sa neobmedzuje len na novostavby, ale často sa využíva aj pri rekonštrukciách a súkromných projektoch rôznych veľkostí. Hliníkové zábradlia ponúkajú eleganciu, všestrannosť, jednoduchú inštaláciu, ale sú horšie ako sklenené zábradlia z hľadiska dizajnu a spoľahlivosti. Preto je len na vás, čomu dáte prednosť.
ZDROJE: www.greenoxen.com/category/blog, www.barosvision.com/en/2021/08/differences-between-glass-and-aluminum-railings
FOTO: www.freepik.com