Začína sa sezóna záhradkárov

Začína sa sezóna záhradkárov
19. marca 2021 Wordbajan Wordpress

Záhrady sú stále obľúbená možnosť ako si vypestovať chutné domáce plodiny, ale aj ako mať príjemné miesto na relax. Jar sa pomaly blíži a vy sa už pripravujete na prebudenie svojich záhrad a záhonov. S prebúdzaním sa však nenáhlite, počkajte kým sa zvýšia teploty a môžete začať s prípravou pôdy. Aby teda bola vaša záhrada dokonalá, pripravte si náradie a môžete sa pustiť do práce. Viete však čím po zime začať a ako znovu navrátiť záhradu k životu?

Základom každej záhrady je trávnik

A tým treba aj začať. Trávnikom – jeho kosením. V jari by mal trávnik prejsť čo najkratším zostrihom, s dĺžkou asi 3cm, ak ste tak neurobili pred zimou. Na moderných kosačkách je možné ľahko nastaviť dĺžku trávnika. Následne by sme mali trávnik prevzdušniť, pretože práve dostatok vzduchu sa mu po mesiacoch odpočinku nedostáva. V jeseni a cez zimu trávnik zarástol machom, zapadol trávou a lístím a táto bariéra bráni pôde i trávniku v prijme kyslíka. Prevzdušnenie trávnika pomocou vertikutátora je pohodlné a rýchle. Vertikutátor prevzdušní trávnik pomocou ostrých oceľových nožov niekoľko centimetrov do hĺbky a vďaka záchytnému košu sa nemusíte starať o zbytky, ktoré by ste ináč museli zhrabať. Na menšie plochy môžete použiť obyčajné železné hrable. Prevzdušnená pôda je následne vhodným miestom, kde môžu rásť nové steblá trávy. Aby tie steblá trávy boli dostatočne silné je dobre použiť hnojivo na trávniky, ktoré obsahuje základné živiny dusík, fosfor, draslík vo vyváženom pomere a navyše aj horčík v síranovej forme a železo, ktoré potláča výskyt buriny. Toto hnojivo je vhodné na celosezónne použitie od marca do septembra k vyživovaniu všetkých typov trávnikov, športových aj okrasných. Dôležité je po aplikácii hnojiva pravidelne a často zavlažovať. V jari si trávnik žiada ešte ošetrenie mykorhíznymi hubami viacerými spôsobmi. Najjednoduchšie je to pri výsadbe, keď sa semeno trávy pomieša s mykorhíznym prípravkom alebo pred samotnou pokládkou trávových kobercov – keď sa zapraví do pripravenej pôdy ako posledný prípravok pred pokládkou, aby prišli huby do priameho kontaktu s koreňmi. Ak však chcete ošetriť už existujúci trávnik, môžete tak urobiť pri prevzdušňovaní trávnika, keď sú z časti odhalené korene a keď dosýpate nové semeno, ktoré zmiešate s mykorhíznym prípravkom. Nezabúdajte na zálievku. Trávnik by mal byť vlhký.

Prestrihajte stromy aj kry

I na dreviny, ktoré sú vo vašej záhrade by ste sa mali pri jarnom zvelebovaní zamerať. Dôležité je hlavne prvé prestrihanie, aby sa k nim dostalo viac slnka. Ak si chcete uľahčiť prácu, mali by ste siahnuť po kvalitných pomôckach a navštíviť naše STOVA záhradné centrum. Na jar nemá pôda z čoho čerpať vlahu, preto je potrebné zalievať manuálne, výdatne okolo kmeňa. Môžete pridať trochu štartovacieho hnojiva pre rast a kvitnutie, ale aj iné druhy hnojív, ktoré sú špecifické pre konkrétny druh stromu, či kríku. V ponuke máme aj predjarný postrek, čo je vlastne kombinácia prípravkov na jarné ošetrenie ovocných a okrasných drevín proti prezimujúcim škodcom.

Záhony

Príprava záhonu začína asi tým najnáročnejším a to rýľovaním, kedy treba živinami vyschnutú pôdu obrátiť a pripraviť na regeneráciu. Na rad prichádza odpočinutá zemina a tá prispieva k väčšej úrode. Rýľovaním sa rozruší stvrdnutá vrchná vrstva, ktorá neprepúšťa pod povrch vlahu, zlikvidujú sa škodcovia a burina, do pôdy sa zapracuje hnojivo. Na jar používajte rýchlo pôsobiace hnojivá. Z organických hnojív je vhodný konský hnoj. Vhodnou alternatívou sú organické a minerálne hnojivá, ktoré sú bohaté na dusík, prípadne iné hnojivá, ktoré okrem dusíka obsahujú aj fosfor, draslík a ďalšie stopové prvky. Hneď po pohnojení a rýľovaní pohrabte záhony železnými hrabľami, aby zostali nakyprené. V dobre skyprenej a mierne vlhkej pôde si môžete začať upravovať miesta, kam chcete vysádzať alebo vysievať. Pripravte si cestičky, aby ste sa medzi jednotlivými druhmi zeleniny mohli pohodlne prechádzať. Na lepší prehľad o tom kde čo máte vysadené, vám pomôžu menovky na popis rastlín a výsev. A aby vám tráva z trávnika neprerastala do záhonov, urobte si drevené alebo kamenné okraje záhonu.

Upracte si vašu skalku

Niektoré cibuľoviny a prvé skalničky začínajú pučať v skorú jar, preto je potrebné na to myslieť už teraz. Ak máte skalku ešte stále pokrytú zimnou pokrývkou, či napadaným lístím, je čas urobiť nápravu, aby sa aj oni mohli tešiť z prvých teplých slnečných lúčov. Do skalky dosypte chýbajúci substrát. Na to, aký substrát použiť sa pýtajte v našej STOVA predajni. Upevnite uvoľnené kamene, prípadne dosypte kamennú sutinu. Na prázdne miesta môžete vysadiť nové rastliny, ktoré si kupujte radšej v kvetináči alebo kontajneri s dostatočne veľkým koreňovým balom. Do skalky si vyberajte pôdopokryvné druhy trvaliek, ktoré zamedzujú tvorbe buriny.

Oddelenie záhradného centra STOVA je otvorené aj v týchto neľahkých covidových časoch. A preto nemyslite na neduhy, ktoré sú tu, ale potešte sa radšej vo svojej záhradke. Veď za prácu, ktorú teraz vynaložíte vám bude vyplatení zdravá a krásna odmena v podobe čerstvého ovocia, zeleniny, krásne kvitnúcich kvetín a bujnej zelene navôkol.

ZDROJE: Ako dostať mykorhízne huby pod už vysadený trávnik? (zelenyjezko.sk), Prvé kroky v záhrade: Ako pripraviť pôdu na výsev? (pluska.sk), Ako obnoviť záhradu po zime | Ewita life