Strešné okná alebo svetlovody? Prečítajte si čo sa Vám bude viac hodiť

Strešné okná alebo svetlovody? Prečítajte si čo sa Vám bude viac hodiť
24. marca 2021 Wordbajan Wordpress

Ako presvetliť priestor v podkroví prirodzeným denným svetlom? Pre rôzne typy, tvary striech a požiadaviek na rozloženie osvetlenia môžeme voliť zo širokej škály strešných a doplnkových okien alebo svetlovodov zodpovedné riešenie. V tomto článku sa pozrieme na to, ako si vedú strešné svetlovody v porovnaní so strešnými oknami. Odpovieme, ako zbierajú a prenášajú denné svetlo, ako sa integrujú do strešného plášťa, aká je ich údržba, ako ich môžeme stmievať či naopak umelo osvetliť.

Čo je to vlastne svetlovod?

Svetlovod je stavebný prvok, ktorý do interiéru privádza prirodzené denné svetlo. Dá sa povedať, že ide o zdokonalený svetlík. Používa sa hlavne do miestností, kde nie sú okná alebo sa dá použiť iba malý rozmer okna. V obytných priestoroch sa jedná o chodby, toalety, kúpeľne, suterény, pivnice alebo šatníky. V komerčných priestoroch sú to hlavne výrobné haly, sklady či recepcie, ktoré sa nachádzajú uprostred budovy. Kamkoľvek chcete doviesť prirodzené denné svetlo a nemáte možnosť použiť klasické okná, strešné svetlovody sú ideálnym riešením. Spoločnosť VELUX má v sortimente tri druhy svetlovodov, kedy dva sú pre šikmé strechy a jeden pre rovnú strechu. Všetky typy sa skladajú z troch hlavných častí. Prvá časť je umiestnená nad povrchom strechy a je vyrobená zo skla alebo plastu. Druhá časť je tubus, ktorý môže byť pevný, alebo ohybný a na jeho vnútornú časť je použitý materiál s vysokým percentom odrážavosti, vďaka ktorému sa denné svetlo dostane ž k poslednej časti nazývanej aj difuzér. Úlohou difuzéra je rozptýliť svetlo po interiéri.

Strešné okná

Tie nemusíme zvlášť predstavovať, poznám ich snáď každý. Strešné okná plnia funkciu osvetlenia obytného podkrovného priestoru prirodzeným denným svetlom. Ich ďalšou funkciou je recirkulácia vzduchu, teda vetranie miestnosti. Najčastejšie sú vyrobené z dreva, plastu, hliníka. Môžu mať rôzne tvary a typy otvárania.

Porovnanie strešných okien a svetlovodov

  • Rozptyl a priepustnosť svetla – svetlovody ponúkajú rovnomerné rozptýlenie prirodzeného denného svetla v miestnosti. Výrobca VELUX uvádza až 99,8% priepustnosť svetla, kým strešné okná prepúšťajú svetlo iba do daného miesta. Väčšina svetelných lúčov sa odráža od okna späť vonku.
  • Tienenie – strešné okná majú pomerne veľký výber tieniacej techniky, či už sú to vonkajšie rolety, vnútorné alebo žalúzie, ktorými dosiahneme 100% – tné zatienenie. Svetlovody môžeme doplniť o stmievač, ktorým si nastavíme optimálne tienenie. Vďaka rovnomernému rozptýleniu svetla je možné aj rovnomerné tienenie.
  • Inštalácia – ako strešné okná, tak aj svetlovody je možné umiestniť do všetkých typov striech. Aj keď je montáž svetlovodov jednoduchšia, odporúča sa realizáciu ponechať na odborníkov, je to predsa len zásah do konštrukcie strechy. V oboch prípadoch musia byť správne vyriešené konštrukčné detaily, aby nedochádzalo k zatekaniu dažďovej vody či zrážaniu pár, čo by spôsobilo veľké škody.
  • Údržba – strešné okná potrebujú údržbu, no svetlovody sú celkom bezúdržbové. Výrobcovia používajú také materiály, na ktoré nevplýva smog a ďalšie nečistoty a navyše sú odolné voči poškriabaniu. Drobné nečistoty, ktoré na povrchu ostanú, umyje dážď.
  • Životnosť a zabezpečenie – čo sa týka životnosti oboch stavebných prvkov, výrobca VELUX uvádza ich životnosť približne 30 rokov. V prípade zabezpečenia, svetlovody vzhľadom na ich priemer nie je nutné zabezpečovať, keďže majú priemer 30 – 40 cm, čo nepredstavuje riziko vniknutia cudzej osoby do interiéru. Aj napriek tomu však je možné zabezpečiť ochrannou mriežkou či bezpečnostnou ochranou. V prípade strešných okien je možné použiť uzamykateľné zámky z vnútra, vonkajšie rolety a mnoho ďalších bezpečnostných prvkov.
  • Výhľad do okolia – vám vie zabezpečiť iba strešné okno, keďže svetlovod je zakončený difuzérom.
  • Vetranie – aj v tomto prípade hrá prím strešné okno. Sveltovod vám vie zabezpečiť iba prísun denného svetla, nie však vetranie.

V Google Play alebo App Store je dostupná aplikácia LIXMETER, ktorá dokáže zmerať svetelné pomery v interiéri či exteriéri. Namerané hodnoty je možné porovnať s doporučenými hodnotami pre danú miestnosť. Je preto na každom z nás, ako si zariadime svoj domov. Oba tieto stavebné prvky je možné kombinovať. Pre niekoho však výhľad z okna je nadovšetko a preto zvíťazia strešné okná. Tieto a ďalšie produkty spoločnosti VELUX si môžete zakúpiť u nás v STOVE.