Hluk z vonku, ale aj od susedov, sa vám zdá až neprimerane vysoký, pričom vám nepomáhajú ani štulpne v ušiach? Príčin môže byť hneď niekoľko, no nezúfajte. Na vaše šťastie poznáme niekoľko zaručených a hlavne efektívnych riešení. Tak hor sa do nich!
Nie je to len o murive
Nebolo tomu tak dávno, presne v októbri minulého roku, keď sme písali o stavebnom materiáli s výbornými akustickými vlastnosťami. Rady boli ale zamerané na to, pre aký materiál sa rozhodnúť pri stavaní domu. Čo ale vtedy, keď ste to pri novostavbe podcenili? Je neskoro? Našťastie nie! Dôvodov, prečo nebývate spokojne a hlavne v tichu, môže byť veľa a nedostatočná zvuková izolácia je jedným z nich.
Poriadne si preverte, kde idete bývať
Hluk v našom okolí sa neustále zvyšuje v dôsledku technologického pokroku. Ruší nás mestská doprava, bežné zvuky z ulice, sirény, verejný rozhlas, klimatizácie a pod. Avšak aj novostavby by v 21. storočí mali spĺňať len tie najvyššie akustické kritéria, teda žiadne zo spomenutých zvukov by nás nemali vyrušovať. Nie je to celkom tak! V novostavbách patrí nadmerná hlučnosť k problémom, pretože developeri sa často snažia obmedziť náklady na výstavbu domov, a tak šetria práve na akustických parametroch stavby. So starými-dobrými panelákmi sa to tak nedá porovnať.
Čo okná?
V centrách miest a na miestach v blízkosti vysokého dopravného alebo priemyselného hluku je nemenej dôležité sledovať nielen tepelnoizolačné vlastnosti okien, ale aj ich nepriezvučnosť. Je nutné klásť dôraz na starostlivosť pri montáži okien, ale aj na samotné protihlukové vlastnosti okien. Patrí k nim druh zasklenia, druh použitého skla a jeho hrúbka, ďalej vzdialenosť medzi tabuľami, využitie špeciálnych fólií a prítomnosť plynu v priestoroch medzi sklami. Pozornosť je potrebné venovať tiež koeficientu nepriezvučnosti Rw. Čím vyššia je hodnota Rw, tým lepšie je pri okne zvukovo izolačné zasklenie.
Jednoduché, no účinné
Už pri konštrukcii podlahy je treba počítať s izoláciou proti hluku. Drevovláknité dosky okrem tepelno technických vlastností spĺňajú aj akustické požiadavky, preto sú vhodné na použitie do konštrukcie podláh. Veľkú účinnosť pri tlmení hluku vznikajúceho klepaním a dupaním majú kvalitne spracované plávajúce podlahy s akustickou podložkou.
Najlepším, zároveň najjednoduchším izolantom, ktorý utlmí domáci hluk, sú koberce a závesy. Okrem textilu majú rovnaký účinok aj korok, PVC, vinyl, či tapety. Prostý spôsob, ako utlmiť hluk od susedov, ktorý sú s vami na jednom poschodí, je zaplniť spoločnú stenu knižnicou alebo šatníkovou skriňou. Samotná konštrukcia nábytku, ale aj knihy či naukladané šatstvo naozaj účinne pohlcujú zvuk. Takto ho môžete znížiť až o 75 %.
Riešením je…
Hodnota hluku v obytnom dome by sa cez deň mala pohybovať maximálne do 60 dB a v noci by mala klesnúť na polovicu. Ak sa rozhodnete tieto hodnoty vylepšiť, mali by ste urobiť zvukovú izoláciu obvodových stien, podláh a stropov. Je to síce náročnejšie riešenie, pričom najdôležitejšie je vybrať vhodný systém, no práve to môže natrvalo vyriešiť váš problém s hlukom.
Ak si budete vyberať zvukovú izoláciu, informácie o ich útlme a za akých podmienok väčšinou výrobcovia neudávajú, pretože tieto parametre sa vždy viažu na konkrétnu stavebnú konštrukciu. Nájdete však parameter hustoty izolačného materiálu. Zvukovo izolačný materiál si vyberajte nielen podľa ceny, ale aj parametrov. Nechajte si poradiť od ľudí, ktorí majú s týmito materiálmi patričné skúsenosti.
Zdroj: ireceptar.cz, pluska.sk