Iba so správnou rezačkou môžu byť obklady a dlažby milimetrovo presné. Čím ich režete vy?

Iba so správnou rezačkou môžu byť obklady a dlažby milimetrovo presné. Čím ich režete vy?
16. augusta 2019 Patrik Boďo

Máte pred sebou neobloženú kúpeľňu či inú miestnosť? Tak to sa vám tento článok môže hodiť. Počas práce s obkladačkami alebo dlaždicami sa nevyhnete situáciám, kedy bude potrebné pracovný materiál sem-tam „vytuniť“ na požadovaný tvar. Je to spravidla preto, že žiadna obkladová plocha nie je rozmerovo ideálna. Poradíme čo robiť, aby ste dosiahli ten najlepší výsledok.

S čím čo rezať?

Odrezať obklady a dlažby na mieru aj požadovaný tvar sa vyžaduje najmä pri kladení či lepení obkladov na okrajoch dláždených plôch, v rohoch aj na schodoch. Kvôli rúrkam alebo zásuvkám je zas potrebné vŕtať. Ak chcete docieliť dobrého výsledku a pritom sa pri práci príliš nezapotiť, základom je dobré náradie.

Najjednoduchším špeciálnym nástrojom pre rezanie spomínaných materiálov je ručná pružinová rezačka. Ešte lepšie výsledky a vyššej rýchlosti však docielite s veľkou rezačkou na dlaždice. Pri kladení slinutej dlažby je zas vhodné použiť špeciálnu pílu s diamantovým kotúčom. Rezaný okraj dlaždice zostáva rozstrapkaný a je nutné ho zabrúsiť brúsnym papierom, hubkou, uhlovou brúskou alebo brúsnym kameňom. Rýchlejšie ide práca s brúsnymi kotúčmi, keď použijete hrubšie zrno. Malý kúsok obkladačky alebo dlaždice, ktorý nemožno odlomiť vcelku, stačí po narezaní odštiepiť kliešťami.

Rezanie nie je žiadna veda. Alebo predsa?

Pri práci s ručnou rezačkou treba vyvíjať po celú dobu rezania rovnaký tlak. Do rezu sa nesmiete nástrojom vracať, pričom na konci rezu je nutné znížiť prítlak, aby sa obkladačka nerozštiepila. U rezania dlaždíc je nutné rovnomerne narušiť povrch s glazúrou. Dlaždice sa vložia do rezačky, nameria sa potrebná vzdialenosť pomocou uholníka a potom sa nareže. Vďaka tomu je veľmi jednoduché dlaždicu rozlomiť bez toho, aby sa poškodila. Ak potrebujete odrezať zvlášť úzky prúžok, bude vhodné dlaždicu narezať aj z rubovej strany.

Pamätajte, že rezanie dlaždíc by mal sprevádzať jasný a svištivý zvuk. Ak sa namiesto neho ozve zvuk dutý a materiál sa neodlomí, je pre rezačku príliš tvrdý a je nutné použiť profesionálnu rezačku, prípadne použiť o čosi kvalitnejšiu uhlovú brúsku.

Pre profíkov jedine profi vecičky

Ak sa rezaním obkladov a dlažieb neživíte, nemá cenu si pre jednorazovú prácu kupovať špičkovú rezačku. Radšej si ju zapožičajte v niektorom markete či stavebninách za pár eur. Rezať s ňou môžete dlažbu aj obklady z rôznych materiálov, vrátane mozaiky.

Keď ste ale na druhej strane brehu, pričom zháňate naozaj spoľahlivú rezačku, nešliapnite vedľa. Často možno badať, že profesionálni remeselníci používajú pri práci tie najlacnejšie rezačky i iné náradie a bohužiaľ to je na ich práci mnohokrát vidieť. Najlacnejšie rezačky sa nielen zle používajú, ale ani nie sú presné. V domácej dielni môžu mať svoje miesto, ale rozhodne nie vo výbave profesionálov.

Hovoríte si, v čom sa líšia drahé rezačky od tých lacných? Rozdiely sú zásadné. V prvom rade sú profi rezačky vyrobené z kvalitnejších materiálov, sú ťažšie a stabilnejšie. Rezací nôž je ostrý a zaistí presný rez bez rizika zalomenia mimo vodiacu linku. Kvalitné rezačky sú vybavené veľkou ergonomickou rukoväťou, obsahujú aj dlhý diagonálny príložník pre presné rezanie. Nájdete na nich niekoľko meradiel a uholník. S takouto profesionálnou rezačkou na dlažbu viete bez problémov presne nalámať aj jednotlivé časti mozaiky.

S DeWaltom len rovno

V našich stavebninách vám ponúkneme rezačku na obklady DeWalt D24000A, ku ktorej máte aj praktický stojan, taktiež od DeWaltu. Nízka hmotnosť tejto rezačky umožňuje realizáciu prepravy a nastavenie iba jednou osobou. Funkcia ponorných rezov zas umožňuje užívateľovi rýchle vytváranie zárezov aj rýchle vykonávanie uhlových rezov. Dvojité vodné trysky môžu byť nastavené tak, aby poskytovali optimálny smer prúdu vody na ostrie kotúča, čím bude minimalizovaná tvorba odstreku a vodnej hmly. Suma odpovedá kvalite, u nás túto overenú rezačku zakúpite za 899,90 €.

Komu predsa len postačí uhlová brúska, tak tú u nás nájde za 145,95 €. O kvalitu je aj v tomto prípade dostatočne postarané, tiež je totiž od spoločnosti DeWalt.

S takýmito strojmi budú vaše rezy len a len presné. Navštívte nás, uvaríme vám kávu, naobedujete sa, a o kvalite DeWalt sa presvedčíte sami.

Zdroj: bauprima.cz, stavebni-vzdelani.cz, chytre-bydleni.cz, chatar-chalupar.cz
Foto: istockphoto.com, amazon.com