Po čom chcete chodiť v záhrade? Najčastejšou voľbou ostáva betónová dlažba

Po čom chcete chodiť v záhrade? Najčastejšou voľbou ostáva betónová dlažba
22. mája 2019 Patrik Boďo

Pri daždivom období, ktoré teraz vonku panuje, sa zrejme každý zarytý záhradkár potešil, že ich pôda už viac nebude smädná. Pri absencii spevneného chodníčka či terasy však už také nadšenie nepanuje. Ako inak, po blate sa každému zle chodí. Čo tak to konečne napraviť?

Aj u vás vyhráva betón?

Ak sa rozhodnete pre spevnenú plochu vo dvore, musíte zvážiť najdôležitejšiu vec, ktorou je bezpochyby výber materiálu. Z akého vytvoriť záhradné cestičky, dlažbu pred garážou, príjazdovú cestu a chodníky alebo ďalšie spevnené plochy? Ponúkajú sa ako tradičné materiály, tak plast, drevo alebo betón. Ten je v porovnaní s inými všestranný, bezproblémový, rýchlo položený a vyrába sa v širokej škále variantov či farieb. Pri dobrej cene poskytuje potrebnú kvalitu a jeho pokládka je bezproblémová, pričom betón perfektne odoláva nepriazni počasia či opotrebovanosti. Dlažobné systémy okrem toho bývajú doplnené aj najrôznejšími tvarovými dielmi.

Iná pre auto, iná pre nohy

Prvým bodom na ceste k položeniu záhradnej dlažby je naplánovanie cesty. Potrebné je zvážiť, kto a na aké účely ju bude používať a ďalej tiež finančnú otázku projektu. V návrhu sa však určite držte čo najpriamejšej cesty. Ak by bola totiž záhrada pretkaná spleťou ohybov a zákrut, vždy by to zvádzalo k skracovaniu ďalšej cesty a vyšľapávaniu nových trás.

Najdôležitejším kritériom na kvalitnú spevnenú plochu je správne určenie jej využitia. Na vytvorenie terasy, resp. záhradného chodníka sú totiž vhodné aj dlažby, ktoré nie sú certifikované ako pojazdné, t.j. majú menšiu hrúbku. Pri plochách určených na pojazd automobilom, resp. určených na státie pre automobil, je potrebné uložiť dlažbu, ktorá je certifikovaná ako pojazdná pre automobily.

Zabúdať netreba na významný prvok realizácie, ktorým je zhutnená podkladová vrstva. Okrem toho je dôležité umiestnenie obrubníkov, vyspádovanie plochy, použitie vhodného podkladového a výplňového kameniva. Takto kvalitne zrealizovaná plocha bude dlho slúžiť ku vašej spokojnosti.

Výhodná dlažba!

Aj keď je na podobu záhrady potrebné myslieť už pri stavbe domu, až počas bývania sa dá najlepšie rozpoznať, kde budú spevnené plochy pasovať najviac. Ak sa budete riadiť radami skúseného záhradného architekta, väčšinou nešliapnete vedľa. Spevnená plocha je potrebná nielen na chodníčkoch a prístupových cestách, ale aj na miestach plánovaného posedenia, terasy, parkovacieho státia aj v okolí bazéna. Dlažba by mala lícovať s celkovým vyznením domu a pozemku, hodiť sa k plotu aj k okoliu. Podľa toho tiež vyberajte tvar, farbu a povrchovú úpravu dlažby.

V našom rozšírenom záhradnom centre máte do 30. júna možnosť zakúpiť originálnu trávnikovú dlažbu značky Brož za veľmi výhodnú cenu (0,50 €/ks 0,39 €/ks).

Zdroj: Mária Gottgeiselová,  stavebná inžinierka a v spoločnosti AUSTRIA BETON WERK – pluska.sk, ceskykutil.cz, stavimbydlim.cz, svepomoci.cz
Foto: istockphoto.com