Čo tak skrášliť obvodové murivo? Správne nalepené obkladové pásiky to vyriešia za vás

Čo tak skrášliť obvodové murivo? Správne nalepené obkladové pásiky to vyriešia za vás
23. augusta 2019 Wordbajan Wordpress

Chceli by ste aj vy nahodiť svojej fasáde či iným miestnostiam nový, elegantný, luxusný vzhľad? Tak to by ste nad kvalitnými obkladovými pásikmi nemali váhať. S vhodnými pásikmi a správnym zostrojením môže vaša fasáda vyzerať aj po 50 rokoch rovnako. Poradíme vám, ako to dosiahnuť.

Pásiky sú dnes trendy

Obkladové pásiky predstavujú alternatívu lícových tehál, ktoré sa v poslednom období stávajú jedným z obľúbených riešení architektonického stvárnenia fasád budov. Ich hlavnou prednosťou nie je len vzhľad, ale aj dlhá životnosť. Kvalite a životnosti však zodpovedá cena materiálu aj práce, ktorá je vyššia ako pri úprave tenkovrstvovou omietkou. Predovšetkým sa treba zamerať na spôsob spracovania fasády, aby ste v budúcnosti nemuseli banovať. Poďme ale pekne po poriadku…

Príprava podkladu a pásikov

Najideálnejším podkladom na aplikáciu pásikov je, samozrejme, rovná omietka. Pred lepením je potrebné odstrániť lokálne nerovnosti z povrchu omietky a opracovať príliš ostré hrany rohov. Ako podklad môže slúžiť aj kontaktný tepelnoizolačný systém.

Rubová strana pásikov sa musí pred lepením očistiť od prachu, aby prach neznižoval súdržnosť lepiacej malty s pásikmi. Najlepším spôsobom je očistenie pomocou suchého štetca alebo kefky. Odporúča sa pripraviť si vopred primerané množstvo očistených pásikov. A aby sme nezabudli. Pásiky by sa mali vyberať naraz z troch až štyroch škatúľ, vďaka čomu sa farby rovnomerne premiešajú.

Hop do lepenia!

Na lepenie tehlových obkladových pásikov možno použiť lepiacu maltu určenú na keramický obklad a vhodnú na použitie v exteriéri. Mala by byť mrazuvzdorná, bez možnosti tvorby výkvetov a dostatočne flexibilná. Samozrejme, v interiéri takéto parametre spĺňať nemusí. Konzistencia malty nech je optimálna, skôr hustá, aby nedochádzalo k skĺznutiu už osadených pásikov. Nanášať ju môžete rovnomerne pomocou hrebeňovej stierky.

Pásiky sa odporúča lepiť až po vyznačení spodnej hrany prvého radu (nemusí to byť a spravidla to ani nie je najspodnejší rad). Má to byť vodorovná kontrolná čiara, od ktorej sa budú odvíjať všetky ostatné rady. Pozdĺž tejto čiary sa pripevní na stenu rovná doska (ako pomôcka na lepenie prvého radu pásikov). Ostatné rady sa lepia podľa prvého radu. Ako prvé sa lepia rohové pásiky podľa rozmeriavacej laty, ktorá sa pripevní na stenu blízko rohu, aby neprekážala pri lepení. Jednotlivé rady sa môžu po nalepení urovnať do roviny pomocou hliníkovej laty alebo vodováhy. Vo všetkých detailoch okolo rohov sa odporúča použiť rohové pásiky.

Klinker? Štýl aj životnosť v jednom

Na škárovanie obkladových pásikov sa používajú špeciálne škárovacie materiály. Škárovacia malta musí mať takú konzistenciu, aby sa pri práci zbytočne neznečistil povrch pásikov. Škáry sa môžu vypĺňať dvomi spôsobmi, a to pomocou škárovacej pištole alebo škárovacej špachtle. Po vyškárovaní určitého úseku sa táto časť prečistí nasucho – štetcom alebo kefkou. Lepiaca malta by mala mať skôr hustejšiu konzistenciu, aby už nalepené pásiky neskĺzli po podklade. Hlavne pamätajte, že malta nesmie pred nalepením pásika vyschnúť!

Píšeme o tom, ako správne pásiky nalepovať, no o tom, aké vlastne pásiky použiť, sme sa ešte nezmienili. V Stova Baumarket vám momentálne odporučíme obkladové pásiky značky Klinker, ktoré máme v exkluzívnej 60 % zľave! Tieto pásiky sa vďaka tvrdosti tehál danej spoločnosti môžu narezať, resp. vyrábať v 10 až 14 mm hrúbke, čo pri lícových pásikoch nie je možné. S určitosťou vám tak vieme zaručiť, že široká ponuka farieb, tvarov i dizajnu pásikov a ďalších doplnkov, splnia aj tie najnáročnejšie želania na tvorbu skutočne originálnej podoby domu či jeho okolia. Vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam sa pásiky Klinker uplatnia tam, kde chcete vytvoriť trvalo krásne a kreatívne prostredie, ktoré nepodlieha času a nevyžaduje takmer žiadnu údržbu.

Zdroj: klinker.sk, domztehly.sk, asb.sk