Staň sa vŕtacím guru! 2. časť. Kameň, betón, diamant. Ak vieš ako, na tvrdosti nezáleží!

Staň sa vŕtacím guru! 2. časť. Kameň, betón, diamant. Ak vieš ako, na tvrdosti nezáleží!
12. decembra 2016 Lenka Zummerova
Vŕtanie do panelu a betónu

Bricklayer putting down another row of bricks in site

Je čas na ďalšiu dávku „osvety“ o správnom vŕtaní, takže sa v tento sychravý deň pekne usaďte, uvarte si čaj či kávu, a naučte sa opäť niečo nové. Po vhodných vrtákoch a správnej technike vŕtania do dreva bude tento článok o čosi tvrdší. Vŕtať sa bude totiž do stien, muriva, betónu a iných tvrdých materiálov.

Čo je kameňom úrazu zlomenín?

Pri vŕtaní dier sa mnohí sťažujú na to, že je vŕtačka prislabá a vrták pritupý. Často je však za neúspechom nevhodný výber vrtáka. Môže sa vám zdať, že všetky sú rovnaké a nemajú sa v čom líšiť. Opak je však pravdou. Každý z nich je navrhnutý tak, aby podal čo najlepší výkon v materiáli, pre ktorý je určený. (zdroj: sme.sk) Kto by z vlastnej skúsenosti nepoznal ohnuté klince, odlomené oceľové háky, zlomené či inak poškodené vrtáky? No a najčastejšie ich deformuje taká stena z betónu, ktorá je omnoho pevnejšia ako nejaké vrtáčiky. Avšak nie je to tak, žeby vhodné vrtáky neexistovali, len väčšinou to zvykne viaznuť v nesprávnom výbere a podcenení materiálov.

V žiadnom prípade to teda nie je len o vŕtačke či vrtákoch, ale hlavne o vŕtajúcom. Keď neveríš, klikaj TU!

Takto to dokáže aj malé dievčatko!

Predtým, než začnete vŕtať do muriva, musíte presne vedieť, z akého materiálu stena je. Vzhľadom k obzvlášť „mamutej“ tvrdosti nedosahujú bežné príklepové vŕtačky ani špeciálne tvrdené klince či háky požadovaný úspech. Prečo? Zrejme neboli dodržané tieto pravidlá:

Vŕtanie do panelu a betónu

Používajú sa vrtáky s vloženou doštičkou spekaného karbidu v hrote. Možno ich použiť aj na vŕtanie iných typov múrov, ako kamenných, tak tehlových. Dajú sa použiť aj vrtáky s volfrámovým násypom, s tými ide vŕtanie podstatne rýchlejšie, no ich cena je vyššia.

Vŕtane do stien a tehál

Pre vŕtanie do steny použite vrtáky rovnaké ako do betónu. To znamená špirálové vrtáky označené Masonry drill s karbidovou plôškou v hrote. Môžete si tiež zaobstarať drahé, ale kvalitné vrtáky s volfrámovým posypom.

Vŕtanie do kameňa

Pre bežné vŕtanie bridlíc, pieskovcov, vápencov a podobných hornín úplne postačí bežný vrták do betónu s karbidovou doštičkou hrotu. Ak chce niekto vŕtať horniny, hodí sa skôr kvalitný vrták do železa. A sa nájde človek, ktorý bude chcieť prevŕtať žulu, kremeň, a podobné kryštály, bude potrebovať buď špeciálny vrták do skla, alebo diamantový vrták.

Vŕtanie do obkladov a dlažieb

V dnešnej dobe sa väčšina dlaždíc odlieva z betónu do pripravených foriem. Preto volíme klasický vrták do betónu s hrotom zo spekaného karbidu. Aj pre dlaždice keramické je vhodné zvoliť vrták do betónu, a ak máte možnosť vŕtať diamantovým vrtákom, ten je na keramiku úplne ideálny.

Chcete vŕtať pri sviečkach? Hor sa na skrat!

A aby sme nezabudli, pred vŕtaním sa uistite, či pod omietkou, kde chcete vŕtať, nie je náhodou elektrické vedenie alebo nejaká rúrka. Inak je úplne jedno, aký vrták vás pri vŕtaní stien bude sprevádzať. Pri presnom zásahu si narobíte viac trampôt ako úžitku. A keď predsa máte chuť si zavŕtať do niečoho iného, chvíľu ešte vydržte. Do iných materiálov, konkrétne tých kovových či plastových, si spoločne zavŕtame v tretej časti seriálu o správnom vŕtaní. Dovtedy vám pri betónovom vŕtaní želáme pevné ruky, vrtáky i vŕtačku. Nervy samozrejme nevynímajúc.

Ešte ťa trochu pootravujeme. Pred Vianocami totiž prebieha súťaž o kvalitnú vŕtačku značky Metabo, do ktorej sa môžeš zapojiť aj ty a podarovať ju blízkemu pod stromček. Zapoj sa SEM!