Keď príde čas zberu vašej úrody

Keď príde čas zberu vašej úrody
23. septembra 2022 Wordbajan Wordpress

 

Je tu čas zberu čerstvého ovocia a zeleniny, jedna z najlepších vecí pri vlastnom pestovaní. Okrem fenomenálnej chuti domácej produkcie, je to aj odmena po týždňoch a mesiacoch prípravy pôdy, siatia semien a sledovania, ako vaše vzácne rastliny rastú.

Je ľahké nadchnúť sa pre množstvo druhov plodov, ktoré je možné zbierať a vrhnúť sa priamo do procesu zberu bez toho, aby ste dlho premýšľali o tom, ako alebo kedy to urobíte. Čo však potom, ako uskladníte plody svojej práce?

 

Skladovanie ovocia a zeleniny

Zeleninu, ktorú ste si vypestovali a ovocie, ktoré vám dozrelo na vašich stromoch a kríkoch si môžete vychutnať aj v zime. Veľa druhov zeleniny a ovocia vydrží mesiace na chladnom mieste, ak dokážete zabezpečiť správne podmienky. Aj na to myslíme v našich STOVA predajniach a už teraz u nás nájdete produkty, ktoré budete pri uskladnení úrody potrebovať. Skladovať úrodu môžete viacerými spôsobmi ako sú:

  • zaváranie
  • sušenie
  • mrazenie
  • skladovanie v pivnici
  • spracovanie ovocia v podobe džemov
  • spracovanie ovocia v podobe vína a destilátov

 

Zaváranie úrody

Zaváranie je jednoduché, zdravé a niekedy býva aj zábavné. Ponúka mnoho možností ako vymýšľať, experimentovať, hľadať niečo jedinečné a pravé, bez použitia akýchkoľvek konzervačných prísad a aditív. Sklenené poháre, viečka, rôznych veľkostí, ktoré nájdete u nás v STOVE vám budú v tomto prípade nápomocné. Skôr než sa pustíte do zavárania, zoznámte sa týmito pravidlami:

  • viečka sa smú použiť len raz, aby sa zaistilo vytvorenie vákua
  • poháre nesmú byť vystavené tepelnému šoku – potrava a nápoje nesmú byť pri plnení do pohárov ani príliš horúce ani príliš studené v porovnaní s pohárom.
  • proces sterilizácie nesmie prebiehať v tradičnej rúre ani v mikrovlnnej rúre.

Dôležitým krokom pred zaváraním je aj kontrola a čistota zaváracích pohárov a viečok. Okrem toho si pred použitím vždy skontrolujte, či nie je naštrbený okraj. Pohár s naštrbeným okrajom sa nesmie použiť na zaváranie. Sklenené poháre sa môžu použiť opakovane, avšak vždy s novým viečkom, pretože tesniaca hmota, nanesená na vnútornej strane, nesmie byť porušená, aby bola zaistená hermetická tesnosť.
Zaváranie vo vákuu umožňuje pokrmy dlhodobo uchovávať a eliminovať mikroorganizmy, ktoré sa množia za prítomnosti vzduchu. Sú dva postupy, ktorými je možné v závislosti od prípravy dosiahnuť vákuum v pohári:

  • varom
  • plnením za horúca

 

 

Uskladnenie v prepravkách na zeleninu

Prepravky na ovocie a zeleninu sú veľmi praktické vďaka nízkej hmotnosti. U nás v STOVE nájdete prepravky s nosnosťou 10kg, 15kg, 30kg a tak si môžete vybrať nosnosť podľa svojej potreby. Prepravky na ovocie a zeleninu sú s perforovanými stenami aj dnom. Vďaka perforáciám je zaručené prúdenie vzduchu a tým je dosiahnuté to, že potraviny zostávajú v čerstvom a kvalitnom stave. Tie môžete stohovať, avšak stohovanie prepraviek je závislé od niekoľkých faktorov:

  • stohovacej nosnosti výrobku
  • okolitej teploty
  • sily vetra a ďalších

Preto je pri stohovaní dôležité najprv vyskúšať maximálnu stohovateľnosť a stabilitu. Prepravky je nutné stohovať len na pevnom a rovnom povrchu s dostatočnou nosnosťou. Ak je prepravka poškodená, nemala by sa ďalej používať. Aby sa zachovali hygienické vlastnosti prepraviek a zabezpečila sa čo najdlhšia životnosť výrobku, odporúča sa jednoduchá údržba teplou vodou alebo vysokotlakovým čističom pri dodržiavaní bezpečnej vzdialenosti, bez použitia abrazívnych čistiacich prostriedkov. Takéto prepravky je možné využiť aj na iné účely.

 

 

Uskladnenie ovocia ináč

Fajnšmekri a kutilovia sa na toto jesenné obdobie tešia, lebo vedia, ako zužitkujú nie práve oku lahodiace ovocie zo svojich záhrad.  Áno, myslíme na výrobu vína či destilátov. Aj to je predsa spôsob, ako uskladniť, či zužitkovať ovocie. Ak ste jedným z nich, je čas, postarať sa o demižóny. My sme ich už do našich predajní STOVA zabezpečili a teraz je na Vás, aby ste si ich prišli k nám zakúpiť. V ponuke sú rôzne prevedenia a litráže. Demižóny môžu byť opletené, ale aj holé.

Neopletený – holý sklenený demižón na uskladnenie vína, muštov, slivovice a iných tekutín je háklivejší na rozbitie, a preto môže byť v pivnici chránený proti rozbitiu vložením do oceľového alebo plastového koša.

Opletený sklenený demižón je výhodnejší, pretože opletenie chráni demižón proti rozbitiu a pri preprave umožňuje jednoduchšiu manipuláciu, keďže má rúčky.

 

 

Príprava džemu ako spôsob uskladnenia

Ak viete, že nezužitkujete všetko ovocie v surovom stave, ba ani nie ste typ človeka, ktorý sa pustí do výroby vína, je pre vás najlepším spôsobom spracovanie ovocia do formy džemov. Na takéto spracovanie nájdete u nás v STOVE – Vretenový lis na ovocie a bobuľoviny s otáčavým vretenom. Kôš tohto lisu je z nehrdzavejúcej ocele, odkvapkávacia miska otočná a odnímateľná, rám, prítlačná doska, vreteno sú z pevnej ocele. Lisovacia doska a odkvapkávacia miska sú natreté nezávadnou potravinovou farbou. Pre uľahčenie plnenia má lis výklopnú lisovaciu hlavu a jeho čistenie je úplne jednoduché. Lis sa dá upevniť aj na podlahu.

 

Vhodným priestorom pre dlhodobé uskladnenie, teda uskladnenie do jari, sú exteriérové pivnice pod terénom, kde teplota neklesá pod 0 °C. Zdravý rozum vás však môže viesť k presvedčeniu, že umývanie všetkých produktov naraz uľahčuje ich konzumáciu. Ak však svoje produkty pred uskladnením umyjete, nadmerná vlhkosť môže v skutočnosti urýchliť proces rozkladu. Namiesto toho umyte svoju úrodu tesne pred ich konzumáciou a v blízkosti uloženej úrody zabezpečte odvetrávanie. Úrodu umiestňujte na drevené regály v plastových prepravkách so škárami a ak máte možnosť členenia pivničných priestorov na samostatné časti tak je to ideálny stav.

 

ZDROJE: https://www.freepik.com/