Zapál(r)enci pozor! Nie je to len o klíme

Zapál(r)enci pozor! Nie je to len o klíme
23. júna 2017 Wordbajan Wordpress

Už sa to postupne blíži. Ale čo? No predsa zapálené vlasy, ehm. zaparené kraťasy. Letné horúčavy sa posledné roky stupňujú, čo nám, večným hundrošom, často prekáža. V tej chvíli nie sme schopní vydržať na jednom mieste ani sekundu. Dnes vám teda chceme poradiť s výberom vhodného, chladného osvieženia.

Leto milujeme i nenávidíme

Pre mnohých to najobľúbenejšie ročné obdobie začína naberať na obrátkach. Na dvere klopú najteplejšie mesiace roka a prinášajú so sebou sparné počasie. Možnosť ochladzovať interiér aj preto láka čím ďalej tým viac majiteľov bytov, domov či užívateľov kancelárií. Trh ponúka technologicky vyspelé zariadenia i lacné alternatívy. Ako sa efektívne brániť úmornému teplu, keď nemáme možnosť pravidelne skákať do osviežujúcej vody?

Bez klímy sme stratení?

Zrejme áno. Aspoň v poslednej dobe sa to potvrdzuje. Je všeobecne známe, že teplotu v miestnosti najlepšie zreguluje práve klimatizácia. Tú pre domácnosti možno rozdeliť na kompaktnú a splitovú. Systém split tvorí chladič a vonkajší kompresor. Vnútorná splitová jednotka potom ochladzuje vzduch v miestnosti, respektíve odoberá teplo z klimatizovaného priestoru. Kompaktná klimatizácia má naopak kompresor aj výparník v jednom spotrebiči a horúci vzduch je odvádzaný hadicou von z miestnosti, zvyčajne oknom. Pri jednom či druhom type je ale zaobstaranie finančne náročné. Pre sezónne použitie sa teda odporúčajú prenosné, mobilné klimatizácie, ktoré sú praktické a tiež cenovo výhodnejšie, no podstatne hlučnejšie.

Stolové, stropné, podlahové, panelové

Tým úplne najlacnejším riešením, ako sa počas tropických teplôt aspoň trochu osviežiť, sú ventilátory. Avšak pozor. Takýto typ osvieženia nemá s klimatizáciou nič spoločné! Jedná sa o zariadenie, ktoré teplo z miestnosti neodvádza aktívne, ale prostredníctvom ventilátora, pričom iba zlepšuje subjektívny pocit v miestnosti. Tohtoročnou „topkou“ budú ochladzovače vzduchu, ktoré využívajú cirkuláciu vzduchu okolo chladnej vody alebo ľadových kapslí. Sú lacnejšie ako mobilné klimatizácie a vzduch v miestnosti dokážu ochladiť oveľa viac ako samotné ventilátory.

Na vejúce háro zabudnite!

Pri výbere ventilátorov ale dbajte predovšetkým na bezpečnosť a vyberajte len stabilné ventilátory. Treba taktiež rátať s vírením prachu, takže absolútne sa neodporúča alergikom. Podobne ako u klimatizácie, ani u ventilátora si netreba sadať priamo do jeho blízkosti, hoci je prievan príjemný. Ventilátor by mal stále smerovať len do voľného priestoru. K najúčinnejším typom teda odjakživa patrili a stále patria stropné ventilátory. Ich prednosťou je vysoká účinnosť, tichý chod a bezpečnosť, vďaka čomu sú vhodné do detských izieb aj do spální.

Čo tak nafukovací bazén, zmrzlinu, alebo obyčajnú vodu?

No a keď už pokračujeme v trende hľadania čím lacnejších alternatív, pričom moderné technológie 21. storočia vám nevoňajú, nech sa páči. V prvom rade začnite piť vodu. Veľa vody. Lepšie povedané, veľmi veľa vody. Jasné, ani s tou to netreba preháňať, no práve pravidelný pitný režim zabraňuje dehydratácii organizmu a prehrievaniu. A keďže nie každému šmakuje čistá voda z vodovodu, mignite si do nej nejaké to citrusové ovocie, uhorku či čerstvú mätu, šalviu, alebo medovku. Tie sú na prírodné ochladenie organizmu „bohovské“. No a to, že sa sem tam treba hodiť do letného bazénu, položiť si na čelo minimálne zmrznutý nanuk, alebo sa aspoň počas obedňajších hodí skryť do tieňa, snáď už ani podrobnejšie rozoberať nemusíme. (zdroj: ireceptar.cz)

Aby toho nebolo málo, máme pre vás tú najlacnejšiu fintu. Ráno, keď vstanete, na tej strane v izbe, kde ešte nesvieti slnko, čím skôr pootvárajte dokorán okná a pustite dnu čerstvý vzduch. Pred odchodom do práce okná pozatvárajte a stiahnite žalúzie či zatiahnite rolety. Po príchode domov to v obývačke bude o čosi znesiteľnejšie.

Autičkári, len aby sa vám neprepálil olej

A ešte jedna rada aj pre šoférov. Tí si totiž vedia vypeckovať klímu na maximum, čo je ale riadny zabijak. Neviete si ani len predstaviť, aké šoky organizmus zažíva, keď v stotine sekundy vystúpite z chladničky (auto zmrazené napr. na 16°C) do 30 stupňového hicu. Čisté bláznovstvo. Netreba sa potom diviť, že máte každý druhý týždeň soplík. V aute by pri kratších vzdialenostiach jazdy, prosím pekne, mala byť teplota maximálne o 3-4°C nižšia, než vonku.  Zvlášť by si to mali pamätať starší ľudia, deti, tehotné ženy a ľudia s chorobami srdca.