Plot by nemal „len“ chrániť. Chce to niečo viac. Čo?

Plot by nemal „len“ chrániť. Chce to niečo viac. Čo?
11. júla 2019 Patrik Boďo

Aj vy riešite dilemu, aký plot okolo domu vybrať? Dnes môže byť postavený z dreva, betónu, kovu či plastu, prípadne ho vedia tvoriť aj živé kríky. Zorientujte sa v širokej ponuke plotov od ekonomicky úsporného pletiva až po vysoko reprezentatívne oplotenie moderného vzhľadu.

Ochrana bez žiadneho otvoru

Naši prastarí rodičia stavali plot preto, aby neutekal dobytok, ktorý sa okolo chalupy pásol. Dnes sa situácia obrátila. Ohradenie chráni pred tým, aby na záhradu nechodili nepozvaní návštevníci, či už ide o zver, alebo banditov. Okrem toho má viacero funkcií podľa toho s akým prostredím susedí. Pozemok vie oddeľovať od rušnej komunikácie, susedovej záhrady alebo poľnohospodárskej či lesnej krajiny. Dnes viete poľahky urobiť z domu nedobytný hrad a zaistiť, že sa ani jediný pohľad nedostane dovnútra a nenaruší vaše súkromie.

Oplotenie síce dokonale vymedzuje a fyzicky chráni záhradný pozemok po celom obvode, no vzhľadom na jeho dĺžku ide o pomerne náročnú finančnú stavbu. Oplatí sa preto popremýšľať ako ušetriť pri trvalom riešení alebo možno využiť provizórne riešenie do času, kedy budete mať dostatok prostriedkov na trvalú realizáciu.

Sto ľudí, sto chutí

Už sedliacky rozum napovie, ktoré materiály sa k vašej parcele budú hodiť a ktoré budú pôsobiť neprirodzene. Ak máte rozprávkový domček na dedine a predstavu babičkinej záhradky plnej bylín či lúčnych kvetov, po betónových doskách zrejme nesiahnete. Je pravda, že pri moderných novostavbách máte väčšie pole výberu – môže sa sem hodiť ako betón, plast a hliník, tak prírodný kameň alebo drevo.

Viacerí ľudia dnes dávajú prednosť materiálom bezúdržbovým. Skrátka si postavia plot a ďalej sa o neho nemusia starať, nemusia ho impregnovať, natierať atď. Tomuto kritériu vyhovuje kameň, betón, hliník, kvalitné tvrdené plasty alebo napríklad gabióny. Poďme ale pekne po poriadku.

Pletivo, plast, drevo či kameň?

Živý plot predstavuje najprirodzenejšie riešenie. Môžete pre neho vybrať typ rastlín podľa vašej fantázie – dreviny listnaté, ihličnaté, kombináciu niekoľkých typov rastlín vrátane kvitnúcich a popínavých. Výhodou živých plotov je ľahké tvarovanie, estetický a prírodný vzhľad. Na rozdiel od iných variantov však vyžaduje častú a pravidelnú údržbu. Spodné partie je potrebné často podsádzať zábranami proti vniknutiu menších zvierat.

Prejdime už ale na ten najdostupnejší plot. Je ním drôtené oplotenie, ktoré je najlacnejšou variantom. Medzi jeho prednosti patrí vysoká priehľadnosť a tiež rýchlosť stavby. V prípade pozinkovaného alebo poplastovaného oplotenia ponúka slušnú antikoróznu ochranu. Na druhej strane, drôtený plot väčšinou nie je príliš vizuálne príťažlivý, pričom nezvyšuje ani estetickú hodnotu domu. Pri neošetrenej variante je tiež nutná pravidelná údržba pred zimnou sezónou.

Lacným riešením sú tiež plastové ploty, ktoré sú prakticky bezúdržbovou náhradou drevených plotov. Vyberať možno z dvoch variantov, lacnejšie z recyklátu a drahšie z PVC. V prípade druhej varianty je k dispozícii široká paleta farieb. Aj tento výber však má pár háčikov. Na povrchu môže časom dochádzať k tvorbe škvŕn, prípadne k ohybu či dokonca drobeniu materiálu.

Populárnym oplotením sú dnes oceľové dielce sypané kameňmi, najmä z dôvodu pevnosti a trvanlivosti. Hoci sú mohutné a neprehliadnuteľné, vďaka použitému materiálu dobre pracujú s okolím a zbytočne na seba neupozorňujú. Ani tento plot ale nie je dokonalý. Pri neštandardne nízkych výškach plotu je totiž potrebná starostlivá antikorózna úprava obnažených častí konštrukcie.

Dá sa aj kombinovať

V záhradách sa však pokojne môžu vyskytnúť aj kombinácie jednotlivých materiálov. Tak napríklad diel z gabiónov strieda dielec drevený a pod. Takéto riešenie môže prísť vhod v prípade, že v jednej časti dĺžky záhrady máte napríklad posedenie, ktoré chcete zakryť nepriehľadnou stenou, hneď vedľa ale chcete pestovať popínavé rastliny a potrebujete k nim postaviť vhodnú oporu, po ktorej sa budú môcť plaziť.

Aj vašim cieľom by malo byť nájsť tie správne proporcie medzi praktickou funkciou a estetickou pôsobivosťou plota. Zvolená výška plota ovplyvňuje jeho účelnosť a vzhľad, lebo od nej závisí aj nevyhnutná konštrukcia a výber použitého materiálu. Výber lacnejších riešení nesmie byť na úkor požadovaných funkcií oplotenia. V zástavbe okrem toho treba brať do úvahy aj typy oplotení susedov, najmä vo vstupnej časti na pozemok z ulice. Na výber toho správneho plota si teda nájdite potrebný čas a energiu. Je to predsa ochrana aj súkromie zároveň.

Zdroj: urobsisam.zoznam.sk, floranazahrade.cz, dumazahrada.cz
Foto: istockphoto.com