Poznajte všetky druhy omietok a prezlečte dom do najvhodnejšieho šatu

Poznajte všetky druhy omietok a prezlečte dom do najvhodnejšieho šatu
12. júna 2020 Patrik Boďo

Chystáte sa toto leto prezliecť svoj dom do nového šatu a rozžiariť ulicu novými farbami? Mali by ste dať určite pozor na to, aby ste sa nezamerali čisto na vizuál. Dom denne čelí počasiu a najrôznejšiemu namáhaniu vrátane znečistenia. Prvoradou úlohou omietok, štukov a tiež povrchových náterov je tak účinná ochrana stavby. Poďte sa s nami pozrieť na to, čo vášmu domu dokážu dožičiť rôzny druhy fasádnych omietok.

Na fasádu vplýva veľa faktorov

Životnosť vonkajšieho plášťa sa odvíja predovšetkým od výberu správnej „hmoty“. Na fasádu totiž pôsobí celý rad nepriaznivých vplyvov ako vlhnutie muriva, kondenzovaná vlhkosť (na povrchu i vo vnútri konštrukcie), ďalej dážď, vietor, slnečné žiarenie a tiež časté teplotné zmeny. V neposlednom rade aj nedodržanie technologického postupu pri realizácii. Tomu sa dnes ale zaoberať nebudeme, skôr nám ide o výber správneho materiálu.

K najdôležitejším parametrom fasádnych omietok patrí už niekoľko desaťročí priľnavosť k podkladu, pevnosť, vodoodpudivosť, paropriepustnosť, pružnosť či odolnosť proti zašpineniu. Omietku je teda nutné vyberať s ohľadom na konštrukčné materiály obvodového plášťa, najmä na savosť a povrchovú štruktúru. Poďme sa teda pozrieť na omietky, ktoré dnes trh dokáže ponúknuť a ktoré si ľudia naozaj obľúbili.

Drevo či plast?

Začnime historicky významným materiálom. Je ním, samozrejme, drevo. Pred štyridsiatimi rokmi sme drevené obklady mohli pozorovať snáď na každom dome. Kto ich nemal zvonku, použil ich vnútri. Po vývoji moderných materiálov sa drevo síce dostalo trochu do úzadia, avšak pomaly sa opäť stáva veľmi obľúbeným prvkom. Drevo je výhodné v tom, že veľmi dobre tepelne izoluje, chráni dom pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi, pričom stavbe dodáva na klasickej kráse. Málokto si však dnes obloží celý dom drevom. Spravidla sa obmedzí len na určité časti alebo jednotlivé obvodové múry. Dôvodom sa môže javiť vyššia cena dreva.

Teleportujme sa už ale na úplne iný pól. Pretože vývoj nemožno zastaviť, u fasád sa čím ďalej, tým viac, presadzuje netradičný plast. Ľudia obkladajú staré domy plastom, ktorý dnes dokáže parádne imitovať drevo, ale aj murivo či kameň. Azda najväčšou výhodou tohto materiálu je ľahká údržba. Čo nedokáže umyť dážď, to zvládnete hadicou alebo tlakovou striekačkou. Plasty možno tiež jednoducho inštalovať, pretože sú spravidla vybavené systémom pero-drážka, ktorý poznáme napríklad u plávajúcich laminátových podláh. Ak vám ale plast predsa len „nevonia“, nič sa nedeje. Aj iné materiály majú množstvo výhod…

Objavte nesmierne výhodné silikónovo-silikátové omietky

Na fasádu by ste zrejme mali vybrať farbu, ktorá aspoň sčasti rešpektuje okolitú krajinu a ďalšie domy. Ak nechcete bielu, máte na výber nepreberný vzorkovník rôznych odtieňov, z ktorých sú najpoužívanejšie okrová či svetlo žltá, hoci možno tiež siahnuť po zelenej, červenej alebo modrej. Ak si vyhľadáte zoznam fasádnych farieb, ktoré sú na trhu, objavíte niekoľko desiatok druhov a ich variantov. Keď si však objednáte náterovú fasádnu hmotu u špecializovaných predajcov, ponúknu vám väčšinou akrylátovú, silikátovú či silikónovú omietku.

K tým najžiadanejším patria určite akrylátové omietky. Spĺňajú totiž všetky požiadavky, ktoré od fasády očakávať. Navyše sú pre bežného užívateľa cenovo prístupnejšie, jednoducho sa s nimi pracuje, sú stálofarebné a dobre prepúšťajú vlhkosť, pričom efektívne odpudzujú vodu.

Pre tých, ktorí zas bojujú s nadmernou vlhkosťou, sú vhodné nátery silikátové, niekedy sa možno stretnúť aj s označením minerálne. Možno ich preto nanášať na staršie a sanačné omietky, na minerálne omietky, vápennopieskové kamenivo alebo na murivo.

Prejdime už k silikónovým omietkam. Tie majú najlepšie samočistiacu schopnosť a odolávajú nepriaznivým vplyvom počasia, preto sú vhodné napríklad do veľkých miest alebo na domy, okolo ktorých vedie rušná ulica. Navyše sú umývateľné. Síce o niečo slabšie prepúšťajú vodné pary, no perfektne odpudzujú vodu. A keď sa vám tento druh fasády bude v obchodoch javiť veľmi draho, navštívte čo najrýchlejšie naše stavebniny. Silikónové omietky Emporio a silikónovo-silikátové omietky Ceresit máme počas júna až v 30 % zľave. Ide o zľavu na omietky overených a skúsených značiek, ktorú treba určite využiť.

Zdroj: Petr Saulich, Adam Krejčík – dumabyt.cz, ireceptar.cz
Foto: istock.com