Vyberte ten správny záhradný nábytok a cíťte sa v ňom kráľovsky

Vyberte ten správny záhradný nábytok a cíťte sa v ňom kráľovsky
4. júna 2020 Patrik Boďo

V záhrade strávime túto sezóne o niečo viac voľných chvíľ. V každom lepšie vybavenom dvore by preto nemal chýbať štýlový, no hlavne kvalitný záhradný nábytok. Ibaže by ste túžili sedieť na tráve. V chladnejších dňoch sa to ale nemusí vyplatiť. Poďte si spoločne s nami rozobrať význam nábytku v záhrade, jeho najväčšie výhody či nevýhody.

Materiál z iného „cesta“

Je najvyšší čas, kedy treba uvažovať nad kúpou záhradného nábytku, pričom možnosti, ktorý si vybrať, sú naozaj bohaté, no nie vždy overené. Nábytok na záhradu, balkón či terasu musí vydržať oveľa viac ako ten v obývačke, spálni či kúpeľni. Aj napriek tomu však môže vyzerať rovnako dobre. Neporovnateľne náročnejšie požiadavky na vonkajšie zariadenia navyšujú hlavne jeho cenu. O to starostlivejšie treba premyslieť samotný výber.

Úplne na začiatku si je nevyhnutné premyslieť, kde bude záhradný nábytok umiestnený. Je totiž naozaj rozdiel, či bude celý rok schovaný pod pergolou, alebo bude stáť priamo pod holým nebom. Pokiaľ bude v nezastrešenom priestore, je pochopiteľné, že musí byť vyrobený z odolnejšieho materiálu ako nábytok schovaný pod nejakou strieškou.

Nízka hmotnosť, dlhá životnosť, takmer nulová údržba. Jednoducho ratan!

Po tom, čo budete vedieť, či nábytok bude alebo nebude zastrešený, by ste sa mali zamerať na veľkosť priestoru, ktorý máte k dispozícii. Na záhrade nezvykne bývať miesta nazvyš, nieto ešte na balkóne alebo terase, preto je treba s priestorom dostatočne hospodáriť. Keď máte priestor dosť obmedzený, ideálom môže byť skladací nábytok, ktorý v prípade potreby kedykoľvek odložíte.

Poďme už ale k typom. Trendy materiálu záhradného nábytku sa nezvyknú nejak zásadne meniť. Na výslní sa už niekoľko rokov držia materiály ako prírodné drevo, kov, umelý ratan aj plast. Čo vy? Sú vám bližšie prírodné materiály ako ratan či drevo, alebo viac oceníte odolnejší kov alebo plast? Ak si chcete zaobstarať elegantný záhradný nábytok, ktorý je pevný, dobre vyzerá a ľahko sa udržiava, spoľahnúť by ste sa mali určite na ratan.

Využitie ratanu možno z historických záznamov badať už v starovekom Egypte, pričom známky o ňom možno nájsť aj v 16. storočí, kedy si ho obľúbili najmä Angličania. Tí ho následne rozvážali do svojich kolónií, čím sa dostal napríklad až do Indie a ďalších krajín ďalekého východu.

Kvalitný umelý ratan je veľmi odolný. Nie sú pre neho problémom výkyvy teplôt, dážď ani mráz. Materiál obsahuje vysokú hustotu polyetylénu. Medzi veľké výhody tohto nábytku patrí pružnosť a hladkosť. Umelý ratan nepraská a nezachytáva oblečenie, ako by tomu mohlo byť u toho prírodného. Na trhu sa objavujú rôzne druhy ratanového nábytku, pričom nie je jednoduché poznať, ktorý je naozaj kvalitný. U nás dávame do pozornosti súpravu akostného záhradného nábytku z technorattanu Vanda. Nábytok pozostáva z kvalitnej oceľovej konštrukcie, ktorá ponúka zvýšenú odolnosť voči vplyvom UV.

Kov, plast, drevo?

Poďme najskôr na kovový záhradný nábytok. Ten síce môže pôsobiť ťažkopádne, no vďaka tomu je ohromne stabilný. Treba určite rátať, že s týmto nábytkom sa bude horšie manipulovať. Okrem toho bude chladiť, čo však v lete mnohí vedia naopak oceniť. Počas jesene si zas železný nábytok dokážete doplniť o mäkké textilné podsedáky. Aký kov ale použiť? Medzi tie najkvalitnejšie patrí jednoznačne hliník. Ten je stabilný, odolný, ľahký a neovplyvňuje ho vlhko ani teplo. Nehrdzavie, má dlhú životnosť a nemusíte sa o neho nijako zvlášť starať. Tento nábytok môžete pokojne nechať vonku aj celý rok.

Prejdime k plastu. Pri ňom si treba dať sakramentský pozor na cenu. Príliš lacný nábytok totiž ani zďaleka nemá takú nosnosť, jeho vzhľad nie je príliš vábny a všeobecne nie je tak kvalitný, ako keď si zaobstaráte o niečo drahšiu verzii. V ponuke sa môžete stretnúť s masívnym plastom, ktorý je odolný, pekný a navyše sa ideálne hodí k bazénu. Vydrží veľmi dlho, je ľahký, jednoducho sa s ním manipuluje, pričom údržba nie je nijako náročná.

Záhradný nábytok z masívu je asi najčastejšou voľbou. Pamätajte, že treba vždy a vždy vyberať z dreva, ktoré je ošetrené. Môže byť lakované, farbené, morené, napustené olejom alebo napríklad voskované. Takto ošetrené drevo zvládne omnoho lepšie akékoľvek zmeny počasia.

Najvhodnejším typom dreva pre záhradný nábytok ostáva to tropické. Zvyčajne ide o naozaj tvrdé drevo, ktoré je pružné a húževnaté. Najčastejšie sa môžete stretnúť s eukalyptom či teakom. Eukalyptus je dlhoveké, veľmi tvrdé a pritom ľahké drevo pochádzajúce z Austrálie a Tasmánie, teak je zas ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú symbiózu moderného dizajnu, vysokej trvanlivosti a užívateľského komfortu. Aj napriek tomu by počas zimy mal byť akýkoľvek nábytok z masívu umiestnený v suchom prostredí a dostatočne zakrytý. Zima je však teraz veľmi ďaleko, poďme si do sýta užiť leto!

Zdroj: David Horák – living.iprima.cz, dumazahrada.cz, covybrat.cz, ceskykutil.cz
Foto: istock.com