Drevený, kovový či párty altánok. Ktorý najlepšie zapadne do vašej záhrady?

Drevený, kovový či párty altánok. Ktorý najlepšie zapadne do vašej záhrady?
31. mája 2020 Patrik Boďo

V záhrade túto sezónu nebudeme len viac pracovať, ale zrejme aj viac oddychovať. Kde by sme v týchto časoch-nečasoch chodili, že? Aj podmienky na oddych však treba mať čo možno najkvalitnejšie, inak vás môže prekvapiť o niečo intenzívnejšia horúčava či už len slabučký dážď. S poriadnym altánom však nič z toho nehrozí.

Úkryt aj oddych v jednom

Túžite po oddychovom mieste, kam sa popoludní môžete uchýliť s knihou alebo grilovať s priateľmi? K záhrade neodmysliteľne patrí príjemná atmosféra letných podvečerov. Nejaká časť záhrady rodinného domu by aj preto mala patriť altánku. Ten dokáže poskytnúť prístrešie v daždi, ale aj počas neúnosnej páľavy. Ide o otvorený priestor, ktorý síce umožní posedenie v nevyspytateľnej prírode, no vďaka streche nemusíte riešiť, či bude pršať alebo piecť slnko. Otázkou už len ostáva, aké zastrešenie altánku zvoliť. Záhradný altán okrem toho nemusí poskytovať iba útočisko oddychu. Úkryt dokáže pred dažďom spoľahlivo dožičiť aj záhradnému nábytku či záhradnému náradiu.

Umiestnenie a veľkosť

Bojujete s dilemou, na akom mieste bude altánok najfunkčnejší? Musíte si najprv zodpovedať základnú otázku. Chcete si v ňom oddýchnuť po šantení v bazéne a pokojne si v ňom vychutnať kávu, alebo sa tešíte na divokú záhradnú párty s hlasnou hudbou a kopou nezdravého jedla? Ak to druhé, altánok určite umiestnite ďalej od domu susedov. Keď sa bude jednať o akúkoľvek situáciu, umiestnenie altánku voľte vždy a vždy podľa jeho účelu.

Dômyselne vyberajte i veľkosť altánku. Na jednej strane je skvelé, keď sa vám do neho zmestia všetci priatelia a celá rodina, na tej druhej by zas nemal zaberať zbytočne veľký kus záhrady. Nie všetky činnosti totiž budete chcieť robiť „pod strechou“, pričom obrovský altánisko vám môže tieniť na zeleň a iné produkty, ktoré potrebujú dostatok slnka.

Chcete kvalitu či mobilitu?

Za najdôležitejšiu časť pri výbere altánku treba iste považovať druh materiálu, z ktorého bude záhradný domček postavený. Najčastejšie voleným materiálom pre altánok, ktorý by mal v záhrade stáť celoročne, je drevo. Smrek je v tomto prípade naozaj ideálnym materiálom, záleží len na jeho pôvode. Nekvalitné alebo nedostatočne vysušené smrekové drevo vám môže spôsobiť veľké problémy a znížiť životnosť prístrešku. Najspoľahlivejšie cesta je staviť na severské drevo z ihličnanov.

I keď drevený altánok je veľmi obľúbený a ponúka mnoho tvarov a podôb, výhodnou alternatívou môže byť záhradný párty stan. Ten vie ponúknuť výhody, ktoré pri drevenej konštrukcii nedosiahnete. V prvom rade ide o obstarávaciu cenu, ktorá je niekoľkonásobne nižšia, pričom ide o jednoduchú montáž bez nutnosti stavebných úprav. Zmontovať párty stan trvá maximálne niekoľko desiatok minút. Ďalšia výhoda spočíva v mobilite. Párty stan nemusí stáť na jednom mieste. Viete ho poľahky presúvať podľa potreby. Je jasné, že milovníkov dreva tieto výhody nepresvedčia, no z praktického a finančného hľadiska je párty stan zaslúženou jednotkou.

Kompromisom môže byť kovová konštrukcia altánku. Tá vie byť taktiež mobilná, dostatočne pevná, no pritom nie veľmi drahá. Presne takýto elegantný altán s názvom Patio Alicante máme aj v našich stavebninách, pričom dopasovať si k nemu viete rôznu súpravu záhradného nábytku. Pre nenáročným máme, samozrejme, pripravené aj klasické párty altány, ktorých výhody cez túto pandémiou poznačenú sezónu určite zužitkujete. Či ten alebo henten, oddýchnuť aj zabaviť sa dá v podstate kdekoľvek. Prajeme tak príjemné, COVID-om nerušené leto.

Zdroj: dreveny-domek.cz, siebaucz.cz, hobby-planeta.cz
Foto: istock.com, domoshop.cz