Kde a vďaka čomu sa dokážete poriadne nadýchnuť?

Kde a vďaka čomu sa dokážete poriadne nadýchnuť?
30. apríla 2020 Wordbajan Wordpress

Na jar sa mnohí tešili aj kvôli čerstvým vôňam, ktoré na nás pri prechádzke hýria. S rúškami však toho moc nezacítime, že? Ak však máte záhradu, vysaďte si v nej tie správne rastliny či kvety na to, aby ste sa mohli konečne nadýchnuť bez „filtra“ pred nosom.

Zažehnajte dilemu s výberom

Vytvoriť z obyčajnej záhrady poriadnu oázu nie je možné bez ovocia, zeleniny, kvetov, rastlín či iných kríkov. Zeleň váš dvor vyplní aj orámuje, vytvorí útulnú atmosféru. A ak kvitnú do rôznych farieb, k tomu navyše príjemne voňajú, o domáci raj máte postarané.

Výber druhov záhradných rastlín a kvetov je však pomerne široký. Pri rozmýšľaní, ktoré vysadiť, je potrebné dbať na ich rast aj nároky na svetlo, pôdu i vlahu. Ak chcete potešiť hneď viac zmyslov naraz, dajte prednosť tým, ktoré zo seba priam vyžarujú príťažlivú vôňu.

Ruža stolistá alias ruža stopercentne blahodarná

Začnime klasikou, ktorou ruža určite je. Kráľovná kvetov vyniká pôvabom vo všetkých zo svojich nespočetných podobách a variáciách. Avšak pozor! Nie všetky aj voňajú.

Ak si chcete dopriať čistú, dokonalú a intenzívnu vôňu, spoľahnite sa na ružu stolistú. Je to stará odroda, odolná a nenáročná, do 2 m vysoká. Jedinou nevýhodou je pomerne krátka doba kvetu, aspoň oproti mnohým moderným odrodám, avšak jej rozkvet na začiatku leta je jedinečným zážitkom.

Už grécke mýty považovali ružu stolistú za symbol znovuzrodenia nekonečnej lásky. Starí Rimania jej zas pripisovali blahodarné účinky. Verili, že kvety majú priaznivý vplyv na mozgovú činnosť. Bohaté využitie našla táto ruža aj pri výrobe kozmetiky. Osvedčila sa ako pleťová voda na upokojenie kože pri začervenaní, podráždení alebo ekzémoch. Môže sa tiež potierať dvakrát denne odvarom. Čaj z ruže stolistej má okrem toho veľmi lahodnú chuť, takže ľudia, ktorí sa radi liečia bylinkami alebo radi pijú bylinné čaje, si určite prídu na svoje.

Využite pôvab orgovánu s jazmínom

Nezameniteľná vôňa orgovánu obyčajného nás každoročne sprevádza prechádzkami počas teplých májových dní. Pripomína nám, že príroda už je naplno rozkvitnutá a pripravená na príchod leta. Orgován okrem vône zalahodí aj oku svojimi čarovnými kvetmi. Ich farebná škála sa pohybuje od bielej, cez ružovú, fialovú, až k modrej. Ker je nenáročný na pôdu i vlahu, ak sa mu jej dopraje na jar viac, vydrží svieži omnoho dlhšie. Pár kvitnúcich konárov vo váze okrem toho dokážu prevoňať celý dom. Kvety sú navyše jedlé a môžete nimi ozdobiť sviatočný dezert. Poďme už ale na ďalší kvietok…

Arómou, ktorá si vás dokáže behom sekundy podmaniť a preladiť do sveta relaxu, ponúka vôňa bieleho kvietku známeho od staroveku, vôňa jazmínu. Ten v reči kvetov symbolizuje pôvab a eleganciu, pričom kvet bol odjakživa považovaný za afrodiziakum. V máji a júni tvorí záplavu krémovo bielych, až 6 cm veľkých kvetov, ktoré vytvoria z každého jarného večera v záhrade oku lahodiaci zážitok. Sladká vôňa sa šíri do ďaleka, očakávajte návštevu krásnych motýľov, ale aj drzých čmeliakov.

Objavte ďalšie voňavé kvety

Nielen ruže a trvalky majú v sebe magickú vôňu, ktorá vás prinúti sa nadýchnuť. V prírode sa nájdu aj menej okrasné druhy nesúce zaujímavé aromatické látky.

Šancu by ste určite mali dať šalvii, ktorá má pôvod v Latinskej Amerike. Okrem voňavých listov má aj dekoratívne kvety. Obe časti rastliny sú pritom vhodné i na prípravu čaju, marmelád, šalátov či zaváranín. Je vhodná všade tam, kde sa vám žiada ananásová aróma.

Vyskúšajte aj bedrovník anízový. Ide o jednoduchú a mimoriadne nenápadnú bylinku s množstvom pozitívnych účinkov na vaše zdravie. Vyznačuje sa intenzívnou pelendrekovou vôňou, ktorú okolo seba šíri počas celého leta. V minulosti sa okrem iného používal ako protijed pri uštipnutí jedovatým hmyzom. V Indii ho dodnes využívajú na osvieženie dychu.

Žiada sa vám niečo tropické? Rastlinka s menom alojzia citrónová, známa aj pod starším pomenovaním lípia, má sladšie listy ako stévia, no popri sladkej chuti šíri okolo seba citrónovú vôňu. Z Kanárskych ostrovov zas pochádza nocovka jalapovitá, ktorá sa u nás pestuje ako letnička. Jej výrazne voňavé kvety kvitnú iba jeden deň, no zároveň sa tvorí množstvo ďalších. Otvárajú sa prevažne v poobedňajších hodinách.

Prehliadať by ste nemali ani marulku kucúrnikovitú, ktorá kvitne množstvom malých kvetov. Svojim habitusom pripomína metu, ale na rozdiel od nej kvitne veľmi dlho, od júla až do septembra. Dorastá do výšky najviac 40 cm, takže je vhodná nielen do zmiešaných záhonov, ale aj na výsadbu popri chodníku či trávniku. Krásne voňajúcou trvalkou je aj monarda dvojmocná, ktorá sa uspokojí so slnečným, ale aj polotienistým stanovišťom s mierne vlhkou a priepustnou pôdou. Je mimoriadne mrazuvzdorná a dokonca má aj množstvo liečivých účinkov.

Snáď vám niektoré z kvetov, ktoré sme spomenuli v dnešnom článku, čo najviac dokážu spríjemniť dni plné otravnej pandémie. Na samotný záver sa hodí úryvok z diela Malý princ. Ten hoci chcel mať kvetinu rád, čoskoro o nej zapochyboval. „Nemal som ju počúvať, zdôveril sa mi jedného dňa, kvetiny netreba počúvať. Treba sa na ne dívať a vdychovať ich vôňu.“ (A. de Saint-Exupéry, Malý princ).

Zdroj: Jana Bucharová – ireceptar.cz, pluska.sk, zasvatenyzivot.sk, starkl.sk, Iris Kopcsayová – zena.sme.sk