Trávnik môže tento rok zažiariť ako nikdy predtým. Ako?

Trávnik môže tento rok zažiariť ako nikdy predtým. Ako?
27. apríla 2020 Wordbajan Wordpress

Trávnik je potrebné kosiť pravidelne od jari do jesene. Nad tým sa zrejme ani netreba viac pozastavovať. Avšak kedy je tá najlepšia doba na výsev trávniku? Kedy ho treba poriadne prevzdušniť? Kedy bude najúčinnejšie hnojiť? To vám už tak jasné byť nemusí. Pohľad do kalendára starostlivosti o trávnik vás v tom môže nadobro uistiť.

Jarným „vzkriesením“ starostlivosť nekončí

Koniec zimy a začiatok jari je obdobím, kedy pre trávniky končí čas oddychu, pričom je potrebné mu pripraviť čo možno najlepšie podmienky na novú sezónu. Regeneračné opatrenia sú nesmierne dôležité pre celosezónnu kvalitu trávnika.

Ani najlepšia regenerácia trávnikov v jarnom období však nemusí zaručiť maximálnu kvalitu počas celého vegetačného obdobia. Dôležité je preto starať sa o trávnik vyrovnane v priebehu celého roka, pričom všetko úsilie netreba vložiť iba do jarného obdobia. K tomu môže veľmi efektívne pomôcť tzv. kalendár starostlivosti o trávnik. Poďme sa naň pozrieť.

Január

Sme už síce v apríly, každý kalendár by mal začínať januárom. Počas prvého mesiaca v roku je práca s trávnikom najpohodlnejšia. Pri vhodných poveternostných podmienkach môžete vykonať aerifikáciu. Keď je trávnik zmrznutý, ale nie je pokrytý snehom, tak na neho netreba vstupovať ani ho inak zaťažovať, pretože by sa mohol poškodiť. Ak trávnik nemôžete poškodiť, zostrihajte vysoké, husté stromy a kríky okolo neho alebo pri ňom. Predídete tak hlbokému zatieneniu trávnika na jar a v lete.

Február

Vo februári sa tiež netreba nad trávnikom nejak špeciálne pozastavovať. Počas druhého mesiaca je vhodné svoj čas venovať servisu kosačky. Prekontrolujte si aj vertikutátor, ktorý pravdepodobne využijete ako prvý. Ak budete chcieť trávnik počas sezóny chemicky odburiniť či použiť fungicídy, je tá najvhodnejšia doba pre ich nákup.

Marec

Tretí mesiac v roku je už o niečom inom. V marci totiž začínajú prvé väčšie práce. Vždy však musíte vziať do úvahy počasie. Pokiaľ na trávniku stále leží sneh, treba počkať na roztopenie. Silno utlačené plochy, ktoré sú náchylne na premokrenie, treba dôkladne prevzdušniť.

Ak je marec teplý a badať rast trávnika, môžete jeho výšku znížiť opatrným kosením. Pre elimináciu nežiaducich burín je v tomto mesiaci vhodné použiť selektívne herbicídy. Pozornosť treba venovať aj machom v trávniku. Pozvite na pomoc vertikutátor (ak nočná teplota neklesá pod 5 °C a denné sa udržiavajú na cca. 15 °C) alebo hrable, ktoré pomôžu s odstránením machu. Pri prevzdušnení dôjde nielen k jeho odstráneniu, efektne sa zbavíte aj ostatných nečistôt.

Apríl

Ak ste sa počas marca nedostali k vertikutácii ani k hnojeniu, počas apríla by ste to už nemali odkladať. Odporúča sa kosiť pravidelne raz týždenne. So zavlažovaním si nemusíte robiť starosti, v tomto období by mala mať tráva dostatok prirodzenej vlahy z dažďa a rosy. Je čas aj na boj s burinou, ručne alebo pomocou hnojiva s prípravkom na jej ničenie. Apríl je tiež ako stvorený pre založenie nového trávnika.

Máj

V tomto mesiaci pravidelne koste trávu pri dodržaní zásady, že neposekáte viac ako 2/3 listovej plochy. Pokosenú trávu preneste na kompost. Počas pretrvávajúceho sucha dostatočne zalievajte najmä nové a dosiate plochy. Pri novom výseve a dosievaní treba aplikovať hnojivá s väčším podielom fosforečnanov.

Jún

V tomto období môžete pozorovať veľké prírastky trávy. Ak preferujete vyšší trávnik, jednoducho znížte interval kosenia. Pri veľkých horúčavách nezabudnite ani na mulčovanie. Ak sa vám zdá, že trávnik nie je v kondícii (má miestami nezdravú žltkastú farbu) je vhodné pristúpiť k opätovnému prevzdušneniu. Vďaka tomu sa ku koreňom dostane viac vlahy a vzduchu.

Júl

Mesiac dovoleniek je tu! Trávnik však v tomto období na dovolenku ani len nemyslí. Síce sa tento rok kvôli COVIDU-19 nepredpokladá bujará cestovná horúčka, no aj tak sa môže stať, že budete na chate či niekde mimo domu. V takom prípade poproste susedov, alebo si najmite firmu, ktorá sa o váš trávnik postará aj v čase vašej neprítomnosti. Nie je dobré trávnik nechať prerásť či vysušiť a po svojom návrate sa snažiť všetko napraviť. Dôraz tak treba klásť hlavne na ranné polievanie a pravidelné kosenie.

August

Po dovolenke treba odstrániť maximálne polovicu výšky trávy, nie viac alebo ako zvyčajne. Tráva by sa inak poškodila a nebola by odolná proti rôznym škodlivým vplyvom. Nezabúdajte polievať. Na ľahkých, priepustných podložiach bude nutnosť závlahy väčšia, ako na ťažkých ílovitých pôdach.

September

Už teraz je vhodné začať myslieť na novú sezónu. Odporúčame použiť vertikutáciu na odstránenie trávnej plsti a následne aplikovať jesenné hnojivá. Použitie hnojív sa veľmi podceňuje, ale je to najlepší krok ako svoj trávnik zazimovať a pripraviť ho na budúcu jar. Od konca septembra by sa však už nemali používať nijaké dusíkaté hnojivá, aby sa neobmedzila odolnosť rastlín proti chladu a zimným chorobám.

Október

V tomto mesiaci môžete vykonávať všetky záhradné úkony, ktoré sme spomínali v septembri. V októbri už starostlivosť o trávnik pomaly ustáva. Predovšetkým ustáva prihnojovanie s obsahom dusíka a pravidelná zálievka. Koncom mesiaca je čas na posledné sekanie.

November

Nie je žiadnou novinkou, že na trávniku netreba nechať ležať napadané listy. Vrstva lístia spôsobí, že trávnik nebude dýchať, pričom vzniknú ideálne podmienky pre plesňovú pandémiu. Hotové by malo byť zazimovanie zavlažovacieho systému, hadíc a záhradných kohútikov. Kto ešte nehnojil jesenným hnojivom, je najvyšší čas.

December

Uskladnite pracovné stroje a náradie, predtým ho, samozrejme, poriadne očistite a kovové časti ošetrite olejom. Najmä elektrické a motorové stroje treba uložiť na čo možno najsuchšie miesto.

Trávy pozostávajú až z 80 % vody, ktorá pri nízkych teplotách v listoch zamŕza. Pri zošľapovaní trávnika alebo inej mechanickej záťaži sa v mrazivom počasí lámu. Dajte teda pozor, aby bol trávnik čo najmenej zaťažovaný. Hubové ochorenie, ktoré je aktívne práve v takýchto podmienkach, môže cez zlomené miesta preniknúť do tkaniva a spôsobiť škody, ktoré sa prejavia na jar. Trávnik je okrem toho najlepšie nechať prezimovať v pokosenom stave, výška strniska by mala byť okolo päť centimetrov.

Čas pre záhradu ako nikdy predtým

Tak, sme v závere! Už Karel Čapek vo svojich dielach písal o starostiach, trápení, láskach aj triumfoch záhradkárov počas 12 mesiacov. Aj náš kalendár zostavili odborníci, ktorí majú dostatok informácií aj skúseností, čo a kedy urobiť, aby zelená ozdoba vášho exteriéru bola čo najkrajšia. Pamätajte, že základom pekného trávnika je správne načasované založenie plochy v kombinácii s priebežnou údržbou.

Jedine v záhrade si vieme dokonale oddýchnuť od prísnych opatrení. Počas koronavírusového roku môže byť tak paradoxne práve trávnik úkazom zdravého a krásne vyzerajúceho domova. Veľa šťastia, no hlavne zdravia!

Zdroj: lepsiden.sk, edenart.cz, zahradaweb.cz