Nechce sa vám k moru? Skočte si do vlastného záhradného jazierka!

Nechce sa vám k moru? Skočte si do vlastného záhradného jazierka!
7. júna 2019 Patrik Boďo

Nepravidelný tvar vodnej plochy, trávy aj iných rastlín a materiály ako drevo alebo kamene si s okolitou krajinou úplne rozumejú. Omnoho viac ako nejaký umelý bazén nad zemou či priamo v zemi. Čo tak toto leto porozmýšľať nad záhradným jazierkom, ktoré nebude slúžiť len na skrášlenie dvora, ale aj na kúpanie?

V lete dovolenka, v zime hokej

Chceli by ste sa aj vy konečne cítiť dobre a kde nebudete vynakladať zbytočné úsilie v boji s prírodou, ale necháte naopak Matku Zem pracovať za vás tak, ako to vie od nepamäti ľudstva? Nech sa páči, musíte jej len nechať voľné ruky.

Trochu jeje len predsa môžete dopomôcť. Také záhradné jazierko, ktoré sa dá vyrobiť svojpomocne, má množstvo výhod. Už pred viac ako 30 rokmi to zistili v susednom Rakúsku, Švajčiarsku či Nemecku, kde je jazierko bežnou súčasťou záhrad. Prečo? Pretože dokáže byť krásne v každom ročnom období, čo sa o bežnom bazéne až tak tvrdiť nedá. Áno, je to hlavne o starostlivosti. No to na prírodnej báze nepotrebuje žiadne chemické čistenia, pričom aj celková údržba je pomerne jednoduchšia. Ba čo viac. V zime sa dá jazierko využiť ako klzisko a nádherný je tiež pohľad na zasnežené alebo inovaťou pokryté rákosie.

Čo od jazierka očakávate?

Dôležité je vedieť, čo od takého jazierka vlastne chcete. Možnosti máte tri. Niekto túži len po malom okrasnom jazierku, ktoré je nenáročné na údržbu a rozšíri pestovateľské možnosti o vodné rastlinky. O niečo väčšie jazierko môže slúžiť na chov farebných rýb. A do tretice ho možno využiť na čľapkanie, plávanie či príjemné osvieženie. Od tejto voľby sa potom odvíja veľkosť jazierka, výber materiálu, vybavenia, pomôcky a samozrejme jeho cena i náročnosť na údržbu.

Nesmierne dôležitým faktorom pri výbere jazierka je určenie jeho polohy. Jedine tak si jeho krásu plne užijete bez prác navyše. Plán jazierka zahŕňa vždy aj jeho najbližšie okolie. Sledujte, odkiaľ na neho bude najlepšie vidieť, či bude dosť miesta pri prechode okolo. Tiež ho netreba plánovať v blízkosti opadavých stromov, pretože lístie pravidelne znečistí hladinu. Rovnako tak nie je vhodný nepretržitý tieň, pretože kvety vodných rastlín po určitom čase zvädnú.

Prirodzené čistiace procesy v jazierku prebiehajú takmer ideálne, ak sa pohybuje teplota vody okolo 20 °C. V teplejšej vode sa darí nežiaducim riasam. Na vodu by preto malo svietiť priame slnko maximálne 5 hodín denne.

Nech padne na úžitok!

Výroba záhradných jazierok môže mať rôznu podobu. Jazierka z fóliového základu, betónové, ílové či tzv. biodesign jazierka. Aký zvolíte stavebný materiál, záleží len na vás. K dispozícii sú tiež prefabrikované plastové nádrže. Majú rôzne tvary, veľkosti a zapúšťajú sa do zeme tak, aby čo najviac splývali s povrchom.

Rozoberme si tiež fólie vyrobené z PVC alebo kaučuku. Veľkou prednosťou tohto materiálu je možnosť urobiť si jazierko akéhokoľvek tvaru a veľkosti podľa predstáv. Pred pokládkou fólie vás čaká výkop, ktorý sa pokryje kvalitnou geotextíliou a následne fóliou o sile 0,5 mm, 1 mm alebo 1,5 mm. Výber vhodnej fólie závisí na tom, či bude jazierko okrasné, kúpacie alebo na chov rýb.

Na záver snáď už len to, že či sa rozhodnete pre klasický bazén alebo biotop, oboje by mali byť do záhrady perfektne integrované, a to nielen z pohľadu praktického, ale aj z estetického. Keď sa predsa len rozhodnete pre nafukovačku, u nás ju teraz nájdete za výhodnú cenu. Každopádne, vo vašich nových bazénových strediskách prajeme množstvo oddychovej práce, zábavy, radosti i osvieženia.

Zdroj: Sylva Svobodová, Karolina Černá – novinky.cz, zahradnijezirka.org
Foto: istockphoto.com