Vinyl vs. laminát. Čo položiť na zem?

Vinyl vs. laminát. Čo položiť na zem?
17. júla 2020 Wordbajan Wordpress

Podlahu v interiéri je možné realizovať tromi základnými spôsobmi. Dá sa buď položiť podlahu lepenú alebo plávajúcu. S tým, samozrejme, súvisí aj zvolený podlahový materiál. Mnoho rokov je najpredávanejším materiálom vinyl, pričom relatívne novým trendom je laminát. Dnes si podrobnejšie povieme, čo tieto dva typy najviac odlišuje.

Aj podlahová móda sa vie zmeniť

Tak ako sa v pravidelných intervaloch dokáže meniť móda, charakter zariaďovania interiéru či typ vykurovania vnútorných priestorov, tak sa vedia zmeniť aj trendy podlahových krytín. Kým v minulosti boli štandardom slovenských domácností masívne podlahy, v súčasnosti sú trendom najmä viacvrstvové krytiny, ktoré zažili svoju popularitu už v 90. rokoch minulého storočia a zatienili tak aj dovtedy najrozšírenejšie masívne parkety.

Aj v našich stavebninách často odpovedáme na otázky, aké sú najväčšie rozdiely medzi vinylovými a laminátovými podlahami. V tomto článku sa preto zameriavame na najvýznamnejšie výhody i vlastnosti obmedzujúce použitie týchto dvoch druhov podlahových krytín, tiež ich parametre či ich údržbu.

Teplý a zvukovoizolačný vinyl

Začnime vinylovými podlahami. Tie sa delia na lepené, plávajúce celovinylové a plávajúce na HDF nosiči. Všetky tri druhy sa skladajú z niekoľkých vrstiev – podkladová, nosná, stabilizačná, dekorová, nášľapná a ochranná krycia vrstva. Každá z týchto vrstiev má svoju funkciu. Podkladová vrstva dáva lepeným vinylovým dielcom dobrú priľnavosť k lepidlu, u plávajúcich vinylov má ochrannú funkciu. Nosná vrstva určuje celkovú pevnosť lamiel, stabilizačná mriežka znižuje teplotnú rozťažnosť, dekoračné vrstva dáva podlahe jej vzhľad a nášľapné vrstvy spoločne s ochrannými nátermi zaisťujú jej odolnosť proti opotrebovaniu a ľahkú údržbu.

Vinylové podlahy patria medzi teplé krytiny, čo znamená, že dokážu odvádzať teplo z vašich nôh podstatne pomalšie než podlahy laminátové či dlažobné. Oproti laminátovým podlahám majú tiež oveľa lepšie zvukovoizolačné schopnosti, čo sa týka ako hluku krokového, tak aj vedenia hluku v priestore. Na rozdiel od bežných laminátových krytín sú lepené vinylové a celovinylové podlahy odolné proti vlhkosti, teda dajú sa pokladať aj do kúpeľní, kuchýň, práčovní či iných vlhkých priestorov. To neplatí pre vinylové podlahy na HDF doskách, ktoré sú práve kvôli podkladu do priestorov s vyššou vlhkosťou vzduchu nevhodné.

Vinylové podlahy nemajú veľa záporných vlastností, ale rovnako ako u každého materiálu, aj u nich sa nájdu nevýhody. Prvou z nich je teplotná rozťažnosť vinylu. Vplyvom zmien teploty sa môžu u lepených dielcov medzi jednotlivými lamelami vytvoriť úzke škáry hrúbky rádovo desatín milimetra, čo hlavne u svetlých dekórov niektorí ľudia považujú za chybu. U plávajúcich celovinylových podláh na HDF doske sa zmena rozmerov vplyvom teplotnej rozťažnosti vďaka zámkovému spoji prenáša až k okrajom podláh pri stenách, rovnako ako u laminátu, preto nie je viditeľná.

Cenovo výhodný a ľahko konštruovateľný laminát

Významnou prednosťou laminátových podláh je ich cenová dostupnosť. Ďalšou výhodou je aj jednoduchá inštalácia a tiež prípadná demontáž, tu sa však sluší podotknúť, že vinylové plávajúce podlahy sú na tom ešte o niečo lepšie. Na druhú stranu, pod laminátové plávajúce podlahy, na rozdiel od vinylových, možno použiť elektrické podlahové kúrenie. U laminátových podláh nájdeme tiež veľký výber dekorov, pričom materiál je zdravotne nezávadný a ľahko sa udržuje.

Podlaha z laminátu má však nižšiu odolnosť proti vlhku a tiež veľmi rýchlo odvádza teplo z chodidiel.Okrem toho každý, ktorého sused o poschodie vyššie má plávajúcu laminátovú podlahu, vám potvrdí, že počuje každý krok, čokoľvek, čo spadne na zem, a tiež cvakajúce pazúriky psieho kamaráta. Nič to však nemení na tom, že aj laminátová podlaha má radu výhod a tiež množstvo spokojných užívateľov.

Každopádne, keď ste sa čítaním dostali až sem, no stále máte veľkú dilemu, či je lepšia vinylová alebo laminátová podlaha, u nás vám radi poradíme aj osobne. V našich stavebninách dokonca disponujeme podlahami spomínaných druhov za zvýhodnené ceny, ktoré vás iste veľmi potešia.

Zdroj: Alžbeta Fialová – doma.sk, vinylfloor.cz