Vyberte si vaňu, v ktorej budete chcieť ležať aj počas letných horúčav

Vyberte si vaňu, v ktorej budete chcieť ležať aj počas letných horúčav
9. júla 2020 Patrik Boďo

Leto je v plnom prúde, čoraz intenzívnejšie potrebujeme nejaké osvieženie. Začína to zmrzlinou v parku, končí ľadovým bazénom v záhrade. Keď sa však vonku zamračí, každá žena hľadá útočisko oddychu vo svojom kráľovstve, vo svojej kúpeľni. Iste sa medzi vami nájde aj taká žienka, ktorá relax vo vani potrebuje aj počas horúčav. Vaňa je jednoducho vaňa. Ako je na tom tá vaša?

Hygienická miestnosť? Kúpeľňa predstavuje omnoho viac!

Kúpeľne býva hlavne u mužov neprávom opomínanou súčasťou domu alebo bytu. Primárne slúži k základnej hygiene, no pre také ženy plní omnoho väčšiu funkciu. Je to domáca oáza, kde po práci či inej záťaži môže byť nežnejšie pohlavie v maximálnom pokoji. Dosiahnuť sa to dá, samozrejme, iba vtedy, keď je kúpeľňa dostatočne zariadená. Vtedy je v nej možné tráviť oveľa viac času, než obnáša bežná hygiena.

V dnešnej urýchlenej dobe sa v kúpeľniach uprednostňujú predovšetkým ktoré základnú hygieny maximálne zefektívňujú. Avšak kto raz zažije príjemný večer vo voňavej pene pri sviečkach a s relaxačnou hudbou, už sa tohto luxusu nevzdá. V takomto prípade by mala byť vaňa dôležitou súčasťou každého príbytku. Nie je však vaňa ako vaňa…

Nespoliehajte sa len na lákavý vzhľad

Prísť do kúpeľňového štúdia a spoľahnúť sa na vlastné oči, ktorým sa páčia najmodernejšie kúsky, je to najjednoduchšie, no určite nie najužitočnejšie. Bez hlbšieho premyslenia si môžete do kúpeľne priviesť síce krásny trendy doplnok, no absolútne nevhodný pre váš chrbát, teda vaše zdravie. Okrem toho si treba poriadne prerátať, kto všetko bude vaňu užívať a aké zvyklosti sa u vás doma vedú. Uvažovanie vás v takomto prípade ihneď zavedie k tomu, že treba uprednostniť kompromis medzi krásnym dizajnom a praktickosťou. Jednoducho povedané, či už si vyberiete rohovú vaňu alebo hydromasážnu, musí byť čo najviac prispôsobená vašim požiadavkám. Ako začať?

V prvom rade sa v kúpeľňovom štúdiu správajte ako doma. Vaňu si vyskúšajte a pýtajte sa na všetky možné aj nemožné výhody/nevýhody. Nezabúdajte na otázky týkajúce sa materiálu a doplnkov. Dámy by sa mali zamyslieť aj nad údržbou konkrétneho povrchu. Práve materiál môže byť tým najdôležitejším faktorom pri výbere vhodnej vane…

Akrylát, liatina, plast, mramor?

Azda najznámejšie a najviac sa vyskytujúce vane sú tie akrylátové. Tieto vane majú jednu obrovskú výhodu. Ich materiál je veľmi tvárny, preto ich nájdete v kúpeľňovom štúdiu v mnohých prevedeniach, typoch, tvaroch či originálnych dizajnoch. Akrylátová vaňa okrem toho ponúka teplý a príjemný povrch, ktorý neochladzuje vodu. Vane tiež možno upravovať, pričom sa dá do nich aj poľahky vŕtať. Preto si hravo doplníte vaňu o podhlavník alebo inú zaujímavú batériu. Vaňu z akrylátu je potrebné čistiť bežným prípravkom. Dávajte pozor na čistiace piesky a pasty, ktoré dokážu poškodiť akýkoľvek povrch.

Pre milovníkov starého dekoru môže byť ideálom smaltovaná liatina. Takáto vaňa stojí na nožičkách a patrí k dominante celej kúpeľne. Treba s ňou však zaobchádzať ako s nábytkom. Vaňa musí mať dobrý a pevný podklad a dostatočne teplú vodu, ktorá povrch zahreje. Smaltovaná liatina sa nedá, samozrejme, toľko tvarovať, ako je tomu pri akryláte.

Dlhú dobu bola hlavným materiálom na výrobu vaní liatina. Napriek tomu, že liatinové vane v súčasnosti nepredstavujú najrozšírenejší typ, stále si zachovávajú svoje miesto u niektorých výrobcov. Najväčšou výhodou je skvelá tepelnoizolačná vlastnosť. Voda si po napustení zachováva svoju teplotu veľmi dlhú dobu. Okrem toho sú takéto vane veľmi pevné, udržiavajú si tvarovú stálosť a majú dlhú životnosť. Nevýhodou sa môže javiť ich pomerne veľká hmotnosť.

Najmodernejším materiálom je liaty mramor. Používa sa predovšetkým u špeciálnych vaní do voľného priestoru. Okrem vysokej tuhosti a hmotnosti má všetky ďalšie vlastnosti veľmi podobné akrylátu.Vďaka dvojitému dnu a fyzikálnym atribútom mramoru má takáto vaňa účinné tepelnoizolačné vlastnosti. Práve z tohto dôvodu bude mať voda príjemnú teplotu počas celého kúpeľa. Cena pri týchto vaniach sa však pohybuje už na vyšších priečkach.

Medzi najlacnejšie vane patria tie vyrobené z plastu. Materiál je z vrchnej časti tvorený slabou vrstvou akrylátu, pričom spodnú časť doplňuje vrstva ABS plastu. Kompozitný materiál však umožňuje výrobu nie príliš zložitých tvarov, nakoľko vstupný materiál neumožňuje ostré ohyby či precízne tvarovanie. Treba si tiež uvedomiť, že ABS plast nedosahuje takú kvalitu ako vyššie spomínaný akrylát.

Ak teda máte s výberom vane dilemu, ktorá vám nedá spávať, navštívte naše stavebniny. Vďaka obrovskému výpredaju vaní rôznych druhov a veľkostí si nielenže vyberiete, ale aj poriadne ušetríte. Keď sa nebudete vedieť rozhodnúť, vedúci oddelenia sanity vám iste rád poradí. Tešíme sa na vás.

Zdroj: Ilona Víchová – zena.aktualne.cz, Diana Motúzová – voda-portal.sk
Foto: unsplash.com