Užite si leto do sýtosti, užite si leto vo vlastnej záhrade!

Užite si leto do sýtosti, užite si leto vo vlastnej záhrade!
23. júna 2020 Wordbajan Wordpress

Od soboty 20. júna tu máme leto. S príchodom tohto ročného obdobia nás to ťahá preč z domu, preč z krajiny. More je jednoducho more. Nie všetci sú však v tejto pandemickej dobe až takými veľkými odvážlivcami, preto s dovolenkou v Španielsku, Taliansku, Turecku či niekde inde minimálne váhajú. Netreba mať hlavu v smútku. Náplasťou sa môže javiť záhrada pri dome. Stačí v nej mať len tie správne vecičky.

Ísť či zostať?

V letnej záhrade sa dá vykonať veľa báječných vecí, ktoré by ste si nemali nechať ujsť, obzvlášť, keď pobyt na čerstvom vzduchu prospieva aj celkovému zdraviu. No a v týchto časoch-nečasoch sa vám dokonalá imunita môže hodiť viac ako inokedy. Stačí pár fígľov a v záhrade sa môžete cítiť ako v nejakom rezorte. Stôl, ktorý sa dá rozložiť, sedenie, z ktorého ľahko urobíte ležanie, niečo tieniaceho, keď slnko páli, a niečo svietiace, keď sa zotmie. Tiež niečo na raňajkovanie na balkóne či večeru na terase.

Samozrejme, slané more a rôznorodé chute jedál v dovolenkových rezortoch nám záhrada na zlatom podnose neprinesie, no tí, čo nechcú riskovať, budú musieť vydržať. Rozhodnutie je len a len na vás, všetko, čo potrebujete vedieť o odporúčaniach cestovania si naštudujte napríklad na #pelipecky. Na druhej strane, záhrada je istota, ktorá taktiež dokáže dožičiť poriadnu zábavu aj oddych.

Bez práce nie sú koláče

Počas leta je v záhrade veľa práce. Všetko rastie, treba prekopávať pôdu, často polievať, zberať ovocie. Každý záhradkár si praje voňavú a farebnú záhradu. Mnohé rastliny však počas leta vyhynú a treba ich vymeniť za iné. Blíži sa júl, vôbec ten najteplejší mesiac v roku, preto treba záhony a okrasné kvetináče alebo hranty pravidelne zalievať. Najvhodnejšie je to skoro ráno alebo pred večerom. Aby vám klasické trvalky, begónie a ruže kvitli bohatými kvetmi, treba ich pravidelne hnojiť. Letničkám, trvalkám a ružiam zas pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety. V júli tiež treba začať s odrezkami niektorých rastlín, napríklad aj ruží. Na konci júna nezabudnite vybrať zo zeme cibule tulipánov, narcisov a hyacintov, lebo na budúci rok už nebudú pekne kvitnúť. Nezabudnite ani na buriny a ich odstraňovanie, keďže rastú minimálne dvakrát rýchlejšie ako zelenina alebo kvety. Dosť už ale bolo práce! Poďme konečne trochu dovolenkovať…

Uvelebte sa a vypnite

Poznáte po práci niečo príjemnejšie, než sa posadiť v záhrade a relaxovať? Asi sotva. Každopádne, natiahnuť sa na trávnik nemusí byť vždy bezpečné, už len kvôli kliešťom, ktorých je v tomto období viac než len dosť, pričom po chvíli už ani samotná tráva nemusí byť pohodlná.

V mieste, kde sa zvyknete rozvaľovať, potrebujete okrem polohovacích postelí, sklápacích kresiel či lehátok drobné prídavné stolíky aj kreslá, aby ste si mali kam odložiť chladené pivko. Hodil by sa aj nejaký ten slnečník, ak, samozrejme, neleňošíte rovno pod rozťahovacou markízou či plátennou strechou. Nielen vy, ale aj vaši hostia sa budú chcieť dobre najesť v maximálnom pohodlí. Do vhodnej časti záhrady preto patrí záhradná súprava s dostatočne veľkým stolom a pohodlnými stoličkami. Výber ich dizajnu a materiálu podriaďte celkovému charakteru záhrady a tiež tomu, ako často budete taký kút využívať. Štýlová môže byť aj záhradná hojdačka so strieškou, do ktorej sa dá pohodlne uvelebiť a nechať sa ukolísať po dobrom nedeľnom obede. Nezabudnite na zatienenie. To zvládne záhradný altánok, ktorý vás ideálne ochráni pred letnými búrkami. Čo záhradný gril? Tak ten je v dnešnej dobe už akýmsi pilierom každej domácnosti.

Po oddychu aj trochu zábavy

Dovolenkový relax nie je len odpočinok v polohe ležmo, ale tiež poriadna zábava. Aj preto by ste mali uvažovať o bazéne či nafukovacej vírivke. Po ránu vám krátka rozplavba v bazéne pomôže poriadne pretiahnuť organizmus a pripraviť sa do nového dňa, pričom večerné posedenie vo vírivke zas pre zmenu zregeneruje unavené telo po celodennej práci. Vírivka je vhodná aj pre menšie pozemky a terasy, nadzemný bazén hlavne pre rodiny s deťmi, ktoré si v ňom užijú zážitkové prázdniny. Nafukovaciu vírivku pre 4 osoby nájdete aj v Stova Baumarket, ktorá oplýva 3-vrstvovým materiálom odolným proti prepichnutiu a tiež technológiou Hydro Aeration, ktorá výrazne zlepšuje cirkuláciu a filtráciu.

Okrem toho sme si pre vás pripravili šikovný bazén či len záhradnú sprchu so statívom, ktorá dokáže neuveriteľne dobre schladiť rozhorúčený organizmus. Aj vás tak môže zastihnúť perfektné leto s produktami, ktoré zaručene osviežia aj počas tých najväčších horúčav a ktoré vám pripravia záhradu na tú najlepšiu zábavu. Nezabudnite nás navštíviť, vybrať si zo širokej ponuky záhradných produktov a užiť si leto do sýtosti.

Zdroj: Jana Véghová – uzitocna.pravda.sk, vybersito.cz, Vladimíra Storchová – living.cz
Foto: istock.com