Nájsť takú podlahovú krytinu, aby sa páčila, no zároveň niekoľko rokov dobre a bezpečne slúžila, vyžaduje aspoň základnú orientáciu. Podlaha totiž významne ovplyvňuje komfort miestnosti a nepriamo pôsobí tiež na zdravie, od materiálového zloženia cez teplo od nôh až po prašnosť. V móde sú dnes kompozitné podlahy, ktoré majú čo ponúknuť. Avšak nepredbiehajme…
Poznajte základ kvality
Aby podlaha bola bezpečná, bez nerovností a zbytočných nedokonalostí, má veľký vplyv nielen samotné ukladanie jednotlivých dielov, ale aj kvalita podkladu. Ten musí byť pevný, rovný a suchý. Kým podlahu môžete meniť trebárs každý rok, kvalitný podklad by mal vydržať a slúžiť bez zmeny. A i keď každá väčšia nerovnosť a hrubá nečistota sa v priebehu užívania môže nenávratne premietnuť a narušiť štruktúru podlahy, drobné nedokonalosti podkladu by malo byť možné vyriešiť pomocou samonivelačnej stierky či škárovacieho tmelu. Poďme už ale na výber materiálu.
Nie je podlaha ako podlaha
Dnes si je možné vyberať z mnohých inovatívnych materiálov, konštrukčných variantov, farieb aj cenových relácií podlahových krytín. Výrobné technológie vinylových podláh sa uberajú k ekologickej alternatíve, trebárs na báze organického polyuretánu bez obsahu PVC, zmäkčovadiel či chlóru.
Každý materiál má svoje špecifiká, prírodné materiály hrejú zo svojej podstaty, drevo je náročnejšie na starostlivosť a údržbu, laminát je odolný voči záťaži, ale chladný a náchylný na vodu i výskyt krokového hluku, tvrdený vinyl je pružný, odolný a nenáročný na údržbu, mäkčené PVC v roliach je lacné, nenáročné. Odlišné technické a úžitkové vlastnosti aj nároky na údržbu okrem toho predurčujú, že nie každá podlaha sa hodí do všetkých miestností.
Zmysel v kompozite
Moderné podlahové systémy, ktoré kombinujú tie najlepšie vlastnosti drevených aj plastových podláh, sú odzrkadlené v kompozitných materiáloch. Vďaka plastovej zložke sú kompozitné podlahy veľmi odolné, trvanlivé a nenáročné na údržbu. Drevitá zložka navyše dodáva podlahám sviežo prírodný vzhľad.
Na rozdiel od celovinylovej alternatívy je pri nich použitá tvrdá nosná doska , ktorá sa vyrába zo zmesi polymérov a minerálnych plnív. Vďaka tomu je až 70 % celkovej použitej zmesi prírodného pôvodu. Nevýhodou môže byť vyššia hmotnosť či vyššia schopnosť vytvárať a šíriť krokový hluk. Tento typ podlahoviny je však tvarovo stabilný a výrazne lepšie odoláva cyklickému tepelnému zaťažovaniu. Emisie prchavých látok kompozitné podlahy radia do kategórie A+, takže po nich siahajú aj zákazníci, ktorí nedajú dopustiť na zdravotné a environmentálne hľadisko.
Výhodou tiež je, že sa z kompozitných dosiek neodlamují žiadne triesky. Ani pri hrubom skĺznutiu po podlahe sa nemôže stať, že by sa z kompozitu odštiepila trieska a vrazili by ste si ju do nohy. Nemusíte sa tak obávať, keď budú vaše deti behať bosé po podlahe, pretože riziko zabodnutí triesky do chodidla je vďaka použitému materiálu takmer nulové.
Ak vás aspoň trochu výhody kompozitných podláh zaujali, neváhajte navštíviť naše stavebniny, kde vám predstavíme kvalitné podlahy nemeckej značky Falquon. Na začiatok sa s týmito podlahami zoznámte aspoň prostredníctvom najnovšieho letáku. Tešíme sa na vás.