Aj vŕtanie príklepom môže byť rýchle a pohodové. Ako?

Aj vŕtanie príklepom môže byť rýchle a pohodové. Ako?
23. mája 2018 Lenka Zummerova

Vŕtačku môžete použiť na šróbovanie, miešanie, brúsenie, na vŕtanie do dreva, kovu aj skla. Avšak vŕtať niekedy potrebujete aj do tehál, betónu či dokonca kameňa. Bez poriadneho príklepu sa nezaobídete. Ale pozor. „Len“ príklep nestačí. Potrebujete vedieť techniku, zvoliť vhodný vrták a, samozrejme, spoľahnúť sa na tú správnu vŕtačku.

S históriou iba jedna spoločná vlastnosť

Prvú elektrickú ručnú vŕtačku zostrojil v roku 1896 švábsky majster pre montérov stožiarov. Vŕtačka s olejovou náplňou zabudovanou do liatinovej skrine a s párom drevených rukovätí vážila vyše 7 kg a jej výkon 45 W umožňoval vŕtať diery do ocele iba do priemeru 6 mm. Jej veľkou nevýhodou bola jednoduchá izolácia s ochranným vodičom (uzemnením) a často sa stávalo, že vŕtačka namiesto „kopania“ dier viac „kopala“ obsluhu.

Dnešným vŕtačkám, ktoré majú po vyše storočnom vývoji príkon 300 – 1 000 W, ostalo s tými pôvodnými spoločné iba to, že vŕtajú diery. A to nielen do ocele, dreva a plastov, ale ak sú vybavené príklepom, aj do muriva a betónu. Ich hmotnosť sa znížila na 1,5 kg, dokonca u niektorých typov je to ešte menej. Veľkou výhodou príklepových vŕtačiek je fakt, že funkcia príklepu ide vo väčšine prípadov vypnúť, čím sa vŕtačky stávajú použiteľnými v oboch variantoch.

Aby susedia neohluchli

Bývate v paneláku? Tak to ste už určite počuli zvuk vŕtačky zahryzávajúcej sa do betónovej steny. Ani varecha, trepotajúca o radiátor, nepomohla, že? Radšej ste vypadli niekde preč. Intenzita hluku a dĺžka vŕtanie však nesúvisí len s tým, že sa vŕta veľmi tvrdý materiál, ale aj so skúsenosťami pracovníka, ktorý drží náradie v rukách. Kým nepoučený trápi vŕtačku, seba aj okolie, poučený vŕtač to zvládne úplne inak. Dobre totiž vie, aký stroj i vrták použiť.

Na čo pri výbere vŕtačky pozerať?

Pri výbere vŕtačky sa odporúča sústrediť na príkon vŕtačky (300 – 1.500 W), ďalej rozsah upnutia skľučovadla (8 – 16 mm), typ skľučovadla (rýchloupínacie či zubové), hmotnosť vŕtačky (1-5 kg) a balenie vŕtačky (kartón, kufor, L-Boxx). Nezabúdajte ani na správny výber vrtáku. Dbať treba hlavne na to, aby vrták bol určený pre príklepové vŕtanie. Ak nie, mohol by sa hrot zlomiť a zostať v otvore. Nie je vždy nutné mať všetky parametre v najvyššej kvalite. Niekedy je to jednoducho o vŕtajúcom. Dôležitejšé je teda zvoliť takú kombináciu parametrov, ktoré budú adekvátne reagovať práve na tú vašu potrebu.

DeWalt. Záruka životnosti a pevnosti

Pri hľadaní ideálnej príklepovej vŕtačky narazíte na celý rad známych i menej známych značiek. Odporúča sa nesledovať len cenu, ale aj zrelosť firmy a kompatibilitu s ďalším náradím, ktoré budete potrebovať (sady vrtákov, kufor, popr. odsávanie prachu).

Náradie na viac než len profesionálnej úrovni od tradičnej firmy s obrovským, celosvetovým zázemím. Takúto vymoženosť ponúka už nejaký ten piatok spoločnosť DeWalt. Raymond DeWalt bol mužom, ktorý pred viac ako 90 rokmi vynašiel elektrickú pílu s radiálnym ramenom a tým položil základy prelomovej firmy. Už od samotných počiatkov bola totiž výroba náradia zameriavaná na profesionálne použitie, ktorému zodpovedala odolná konštrukcia s dlhou životnosťou. Remeselníci si značku DeWalt obľúbili hlavne pre jej nepochybnú presnosť, výkon, spoľahlivosť a bezpečnosť.

DeWalt DAY plný noviniek!

Aj v stavebninách Stova Baumarket sa vždy snažíme ponúkať kvality. Značka DeWalt teda na pultoch nesmie chýbať. Do 2.6. dokonca šikovné náradie ponúkame vo zvýhodnených cenách. Pozrite si náš májový leták.

Navštívte nás v niektorej z našich troch predajní a my vám popri chutnom obede s voňavou kávou odporučíme vami odpovedajúci stroj či náradie. A keďže pre firmu DeWalt starostlivosti o zákazníka predaním stroja nekončí, aj u nás v Stove sa týmto smerom chceme uberať. Preto vás pri návšteve zoznámime so servisnými podmienkami, potrebnými informáciami, ďalšími firemnými akciami a pod.

A aby toho nebolo málo, využiť by ste určite mali DeWalt DAY, ktorý sa uskutoční v dňoch 1.6. až 2.6.2018, kde vám budú predstavené všetky novinky značky DeWalt. Okrem toho na vás čaká zaujímavá tombola a pohostenie. Tešíme sa na vás!

Zdroj: dewalt.sk, rucne-naradie.sk, pujcovna-hbrent.cz, drevostavitel.cz, shop.alfavaria.cz
Foto: shutterstock.com, amazon.com, michaelmolloy.co.uk