Ako počas dlhšej neprítomnosti najefektívnejšie zavlažovať záhradu?

Ako počas dlhšej neprítomnosti najefektívnejšie zavlažovať záhradu?
13. augusta 2020 Patrik Boďo

Horúce leto je v plnom prúde. V takomto úmornom počasí je najdôležitejšie nezanedbávať pitný režim. Ten však musí dodržiavať aj vaša záhrada a najmä rastliny, ktoré vám ju skrášľujú. Ale čo robiť v prípade, keď sa chystáte na dovolenku či zájazd a vašim rastlinám nemá kto dodávať vlahu?

Aby ani rastlinky netrpeli suchom

Počas horúcich letných dní je potrebné, aby ste nezabúdali na život vo vašej záhrade, ktorý si bez vody neporadí presne tak ako my. Preto je nesmierne dôležité, aby ste na svoje rastliny mysleli aj v čase vašej neprítomnosti, kedy sa o ne nemá kto postarať. Ak chcete, aby ste aj po príchode domov mohli opäť relaxovať v rozkvitnutej záhradke a aby pestovanie úrody nevyšlo nazmar, hneď na začiatok vám odporúčame si zaobstarať zavlažovanie od spoločnosti Gardena. Vysvetlíme prečo…

Neodmysliteľným pomocník sa môže stať zavlažovanie Gardena

Počas vašej dovolenky či len dlhšej neprítomnosti môžete so zavlažovaním od spoločnosti Gardena zavlažovať až 36 rastlín v črepníkoch! Predstavuje to teda ideálnu náhradu za polievanie kanvami. Zavlažovanie je možné aktivovať transformátorom s integrovaným časovačom na dobu jednej minúty každý deň. Systém okrem toho ponúka tri rôzne rozdeľovače, pričom každý z nich obsahuje 12 vstupov. Týmito rozdeľovačmi je následne možné priradiť individuálne požiadavky na prívod vody pre rôzne rastliny. Každá rastlina si teda príde na svoje a nemusíte sa obávať, že niektorá z nich bude strádať.

Na čo pri zavlažovaní netreba zabúdať?

Je podstatné, aby ste počas letných mesiacov zabránili skláňaniu kvetných hlavičiek. Na to rastliny potrebujú určité množstvo vody a správne polievanie. To všetko vám pomôže zabezpečiť práve zavlažovanie Gardena.

Medzi základné pravidlá pri dôkladnom a správnom polievaní patrí napríklad aj úsporné zavlažovanie. Ide o to, aby sa rastliny zalievali v menšom množstve a podľa potreby. Automatický zavlažovací systém, ktorý disponuje snímačom vlhkosti, dokáže túto prácu odviesť za vás. Umiestniť ho môžete na trávniku, balkóne alebo v záhonoch. Vyberte si sami.

Ďalším pravidlom správneho zavlažovania je aj to, že rastliny vo vegetačných nádobách a na záhonoch je najlepšie zavlažovať zavčas ráno. V takomto čase rastliny lepšie zužitkujú vlahu v pôde, keďže skoro ráno je chladnejšie, a teda vlaha sa dokáže v pôde udržať o čosi dlhšie. Nesmiete však zabudnúť ani na to, že substrát alebo zemina musia pred ďalšou zálievkou preschnúť. Takýmto spôsobom sa vzduch dostane až ku koreňom rastlín, ktorý nevyhnutne potrebujú. Ak rastliny zavlažujete počas horúceho dňa, mali by ste s tým čím skôr skončiť. Je to totiž úplne zbytočné, pretože voda sa vplyvom tepla vyparí a pre rastliny tak mnoho vlahy neostane. Už teda viete, ako dôležité je správne nastavenie časovača automatického zavlažovania.

A ako dokážete zistiť, že vaše rastliny potrebujú vlahu? Jednoducho. Zavlažovať je potrebné vtedy, keď sa pôdne hrudky po stlačení nelepia. Musia sa drviť, pričom ich nie je možné formovať.

Nech vaša záhrada lahodí oku i duši

Rastliny predstavujú život, o ktorý sa dlhodobo s láskou staráte a hýčkate. Nedovoľte, aby počas vašej dovolenky vyšla celá vaša snaha nazmar. Tak ako dožičíte prísun tekutín svojmu telu, dožičte ho aj svojej úrode či rastlinkám, ktoré si bez vás neporadia. Vy si zas počas neprítomnosti neporadíte bez zavlažovania od spoločnosti Gardena, ktoré v stavebninách Stova Baumarket nájdete za výhodnú cenu. Okrem toho si u nás viete vybrať z kvalitných čerpadiel značiek Wolpertech či AL-KO. Keď toto zavlažovanie raz vyskúšate, už si bez neho dovolenku nebudete vedieť predstaviť. A vaša záhrada taktiež nie.

Zdroj: gardena.com, zahradnymagazin.sk
Foto: rucne-naradie.sk, komercnespravy.pravda.sk