Poznajte najdôležitejšie faktory ovplyvňujúce výber fasádnej farby a omietky

Poznajte najdôležitejšie faktory ovplyvňujúce výber fasádnej farby a omietky
28. júla 2020 Patrik Boďo

Všetkým do istej miery záleží na výzore auta. Nejak podobne je to aj so vzhľadom nehnuteľnosti. Nechávame si záležať na detailoch, ktoré z domu robia skutočný domov. Podstatným „detailom“ je aj vzhľad fasády. Kvalita, druh, odtieň, výrobca, stálosť alebo odolnosť. Práve tieto vlastnosti rozhodujú o tom, ako bude fasáda vyzerať. Avšak nepredbiehajme…

Výber ovplyvňujú viaceré faktory

Leto je správne našliapnuté, práca okolo domu nepočká. Chceli by ste aj vy ešte počas tejto sezóny stihnúť prezliecť dom do nového šatu? Výborne! Natrafili ste na ten najideálnejší článok.

Než sa ale pustíte do výberu fasádnej omietky a vysnívaného odtieňa alebo štruktúry, mali by ste si zodpovedať pár základných otázok, ktoré výrazným spôsobom ovplyvnia celkový dojem a pohodu. Zásadným bodom dlhé roky ostáva, aký tepelnoizolačný materiál bol na dome použitý. Uvedomiť si je treba tiež závažnosť toho, v akom prostredí je dom situovaný. Či ide o mestskú zástavbu, dom pri ceste, pri vode alebo v chladnom klimatickom prostredí. Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú výber fasády patrí aj to, akú má vaša nehnuteľnosť strechu. Tu platí jednoduché pravidlo. Pri plochej streche je fasáda vystavená viac nárazom vetra než v prípade šikmej strechy.

Hlavne zdravo!

Pri výbere správnej omietky je veľmi podstatné si uvedomiť, že nejde len o vzhľad a výber najkrajšieho odtieňa. Staviteľ by vám mal vedieť poriadne vyargumentovať, prečo je daná omietka pre váš dom vhodná, druhá menej, tretia absolútne neprípustná. Tiež by vám mal vedieť poradiť s výberom štruktúry a zložením omietky.

Na trhu je dostupných mnoho druhov fasádnych omietok od všakovakých výrobcov. Je teda pochopiteľné, že niektoré sú kvalitné viac, iné menej. O čosi jednoduchšie spoznáte práve tie menej kvalitné. Na takýchto fasádnych omietkach sa totiž za krátky čas od nanesenia začne objavovať zelený alebo tmavý povlak, teda riasa alebo pleseň. Život v takýchto domoch je do istej miery rizikový, keďže ľudia v ňom môžu trpieť rôznymi alergiami, kožnými problémami či bolesťami hlavy.

Ďalší príznak nízkej kvality fasády spoznáte tak, že odtieň fasády sa rýchlo mení, bledne a nie je UV stabilný. Pri výbere omietky dbajte predovšetkým na to, aby bola poskytovaná záruka proti riasam a plesniam, pričom hodí sa aj záruka stálofarebnosti.

Nepodceňte prvý dojem

Farba fasády vyjadruje majiteľov pohľad na svet a život, podáva správu o jeho vkuse, postavenia či estetickom cítení. Obľúbené príslovie „šaty robia človeka“ je možné paralelne porovnať s „fasáda robí dom.“ Pri výbere farby je potrebné vnímať štýl domu a farebnosť záhrady. Odtieň fasádnej farby si okrem toho treba vedieť predstaviť ako za denného, tak za umelého osvetlenia.

Pre fasádne farby sa najčastejšie používa delenie podľa použitého spojiva na vápenné, silikátové, akrylátové alebo všeobecne polymérne, silikónové a ďalšie, rôzne kombinované. Tieto typy sa dnes používajú takmer výhradne ako systémy riediteľné vodou, bez obsahu prchavých rozpúšťadiel. Postup náteru sa síce v jednotlivých prípadoch kvôli špecifickému charakteru každého typu farby líši, no aplikácia by vždy mala začínať penetračným podkladovým náterom. Ten zjednotí vlastnosti podkladu a zabezpečí súdržnosť natieranej omietky.

Zhrňme si to tak, že každá omietka má svoje špecifické vlastnosti, ktorými sa líši od ostatných, no pri naozaj kvalitných materiáloch sa báť o zdravú životnosť nemusíte. Ak sa predsa len o jednotlivých druhoch omietok potrebujete dozvedieť niečo viac, rozkliknite si náš starší článok Poznajte všetky druhy omietok a prezlečte dom do najvhodnejšieho šatu.

Na záver vám už len chceme pripomenúť, aby ste do 4. augusta nezabudli využiť jedinečné zľavy na fásadne farby (-15 %) a fasádne omietky (-30 %) len tých naozaj overených značiek. Neváhajte navštíviť stavebniny Stova Baumarket.

Zdroj: kabefarben.cz, rychlapoptavka.cz, Jiří Samec a Vít Straňák – idnes.cz, Denis Ruščák – veselebydleni.cz, internetovestavebniny.sk
Foto: ceresit.sk, freepik.com