Čo potrebujete vedieť o stavebných klincoch

Čo potrebujete vedieť o stavebných klincoch
9. decembra 2022 Wordbajan Wordpress

 

Klince, ktoré používame v súčasnosti sa až tak veľmi nelíšia od tých ktoré sa používali v dávnych časoch.

 

Rovnako ako napríklad koleso, aj klince vyzerajú takmer rovnako ako pre rokmi. Majú bohatú históriu, pretože položili základ pre dnešné moderné stavebné techniky. Od ručne vyrábaných klincov sa prešlo na strojovú výrobu. A aj keď ich vzhľad sa veľmi nezmenil, predsa len boli prispôsobené dnešným potrebám. V dnešnej dobe máme rôzne typy klincov na vykonávanie rôznych prác.

 

Najčastejšie používané typy klincov

Dnes je na trhu naozaj široká škála klincov. Sú jednou z najmenších súčastí na stavbe, avšak práce bez nich by boli náročné a v mnohých prípadoch takmer nemožné. Ak ste si mysleli, že sú rovnaké a ich použitie nie je dôležité, mýlili ste sa. Ako ich najlepšie odlíšiť a ako ich ideálne použiť si rozoberieme v nasledujúcich riadkoch.

Pozinkované klince

Vznikajú procesom, ktorý sa nazýva galvanizácia. Po ukončení tohto procesu sú klince pokryté ochranným povlakom zinku, aby sa zabránilo oxidácii. Z toho je aj odvodený ich názov. Oxidácia alebo hrdza je nepriateľom každého klinca, ktorý je vystavený vplyvom dažďa alebo vlhkosti. Samotná galvanizácia je vlastne jednoduchý úkon, pri ktorom sa oceľové klince buď galvanicky pokryjú, alebo ponoria do roztavenej zinkovej zmesi, čím sa získa požadovaný povlak. Zinok odoláva korózii, vďaka čomu je takýto klinec ideálny pre vonkajšie použitie. Pozinkovaný klinec spoznáte podľa jeho striebornej farby, bez akéhokoľvek lesku, keďže zinok je za normálnych okolností matný kov a galvanizované klince sú ľahko rozpoznateľné. Je dobre vedieť, že galvanizácia je iba povrchová úprava, ktorá nijakým spôsobom neupravuje ostatné vlastnosti klincov a nemá ani na nich nijaký vplyv. Existuje veľa rôznych typov galvanizovaných klincov s rozličnými veľkosťami hlavy, drieku a inými vlastnosťami. Najznámejší takýto klinec, ktorý nájdete, bude pravdepodobne drôtený klinec. Ak hľadáte konkrétny pozinkovaný klinec, určite viete, na čo sa máte pýtať, prípadne vysvetlite, na aký účel ho potrebujete a naši zamestnanci v STOVE vás prevedú portfóliom klincov a vyberú ten, ktorý je pre vás najvhodnejší.

 

 

Murárske klince

Špeciálne navrhnuté klince na použitie do betónu alebo tehly, to sú práve murárske klince. Zvyčajne sú vyrobené z kalenej ocele a niekedy s galvanizovaným povlakom. Nie je ničím nezvyčajným nájsť klince do muriva, ktoré sú vyrobené z tvrdenej oceľovej zliatiny zinku, aby si zachovali svoju odolnosť voči oxidácii. Murárske klince sa dodávajú v širokej škále veľkostí, hláv a štýlov. Najbežnejšie sú však tri typy klincov do muriva a tie sú:

 

  • Okrúhle – najčastejšie používané murárske klince, ktoré sú schopné vyvŕtať vlastný otvor do zvoleného materiálu. Sú extrémne tvrdé, tie s povrchovou úpravou aj odolné voči hrdzi používané pri bežnej betonárskej práci. Vhodné sú na pribitie materiálu do príjazdovej cesty alebo na neošetrenú podlahu.
  • Štvorcové – kvalitou sú veľmi podobné okrúhlym klincom, líšia sa len tvarom. Oba sú vyrobené z kalenej ocele s nehrdzavejúcou pozinkovanou vrstvou. Hlavným rozdielom medzi štvorcovými a okrúhlymi klincami do muriva je miesto použitia. Štvorcové klince sú najlepšie na pribíjanie do tehál, pretože vyvíjajú na tehlu menšiu vonkajšiu silu, čím bránia rozlomeniu tehly. Štvorcové klince oproti okrúhlym sú o čosi drahšie.
  • Vrúbkované – nájdete aj na okrúhlych aj na štvorcových klincoch. Vrúbkovanie je pridané na driek klinca, zvyčajne v hornej časti klinca. Tieto klince sú podobné skrutkám, avšak stále sa jedná o klinec. Vrúbkovanie sa pridáva pre uľahčenie priľnavosti.

 

Vrúbkované klince vyniknú pri úlohách, ktoré vyžadujú vyššiu úroveň priľnavosti a ich inštalácia je úplne rovnaká ako inštalácia bežného klinca s hladkým driekom.

 

 

Strešné klince

Rôzne variácie vo veľkosti, materiáli a štruktúre, napriek tomu majú jedno spoločné – použitie. Strešné klince sú špeciálne navrhnuté tak, aby udržali materiál neporušený. Aj keď strešné klince nie sú povrchovo esteticky upravované, vynikajú pri akejkoľvek aplikácii, ktorá si vyžaduje zatĺkanie veľkého klinca do dreva. Ich benefitom je to, že nútia malé vlákna lámať sa namiesto ohýbania, aby sa drevo rozštiepilo. Aj tu poznáme tri základné typy klincov:

 

  • Základné – vďaka nízkej cene aj najbežnejšie používané s hladkým driekom. Používajú sa na miestach kde nie je nutná veľká uchopovacia sila, keďže hladká stopka ju nevie poskytnúť. Aplikujú sa často na miestach, kde je potrebné dočasné uchopenie a následne sú odstránené.
  • Klince s kruhovou stopkou – sú podobne ako drážkované klince do muriva, keďže majú vyvýšené krúžky na drieku alebo driek textúrovaný. Sú drahšie ako klince s hladkou stopkou, ale majú aj mimoriadne veľkú uchopovaciu silu a preto sú nevyhnutným materiálom pri realizácií striech.
  • Klince so štvorcovou hlavičkou – tieto klince na zastrešenie môžu mať hladkú alebo prstencovú stopku. Ich charakteristickým znakom je veľká plochá hlava. Vďaka tomu sú štvorcové klince ideálne na pribíjanie plstenej podložky. Štvorcové klince sú vyrobené pre veľmi špecifický prípad použitia a nie je možné ich použiť na žiadny iný projekt

 

 

Tvar klinca je najväčším aspektom, ktorý je potrebné vziať do úvahy, ale to nie je všetko. Okrem tvaru je potrebné prihliadať aj na materiál použitý na výrobu klincov. Strešné klince sa dodávajú v rôznych materiáloch. U nás najbežnejšie používané sú tri druhy a tie sú oceľ, meď a hliník.

 

  • Oceľ – Nerezová alebo pozinkovaná oceľ je najčastejšie používaná na klince pre strešné krytiny, pretože sú pevné a odolné voči korózii. Oceľové klince sú vo všeobecnosti považované za najlepší materiál pre strešné práce, pretože sú pevné a spoľahlivé.
  • Medené klince – klince vyrobené z medi a mosadze. Tie sa viac používajú vo veľmi vlhkom podnebí, keďže meď a mosadz je extrémne odolná voči korózii spôsobenej vlhkom a soľou. Ich nevýhodou je, že nie sú také pevné ako oceľové klince.
  • Hliníkové klince – sú náchylnejšie na koróziu a nemajú ani výraznú pevnosť. Jedným z dôvodov, prečo sa možno rozhodnete pre hliníkový klinec je, že niektoré druhy dreva môžu negatívne reagovať na zinkový povlak. Hliníkové klince je teda vhodné použiť len pre vyhradené prípady tam, kde nemožno použiť oceľ alebo meď.

Existuje naozaj široká škála klincov na stavebnom trhu. My sme si ich priblížili len zopár. Každopádne ak plánujete práce, kde klince budete potrebovať, poraďte sa s našimi predajcami v STOVE, a tí vám poradia tie najvhodnejšie pre vašu profesionálnu alebo kutilskú prácu.

 

ZDROJE: https://www.buildworld.co.uk/blog/archives/everything-you-need-to-know-about-construction-nails