Čo v sebe skrýva moridlo na drevo?

Čo v sebe skrýva moridlo na drevo?
21. júna 2022 Wordbajan Wordpress

Moridlo na drevo je rýchly a cenovo dostupný spôsob, ako výrazne zmeniť vzhľad dreva. Správna lazúra môže zdôrazniť krásnu kresbu dreva a novému drevu dodať lesk a patinu. Správny výber moridla môže byť pri tých všetkých možnostiach, ktoré na trhu sú, skľučujúci. Ktoré farby sú najlepšie pre konkrétne drevo?

 

Potrebuje drevo, ktoré opracovávam, morenie?

Niektoré vzácne dreviny, ako sú napríklad: palisander, mahagón, stará borovica či javor majú atraktívnu prirodzenú farbu a často nepotrebujú žiadne moridlo. Preto si zvážte, či váš projekt vôbec morenie potrebuje.
Svetlé drevo ako borovica, buk, breza a jaseň tie sa zvyčajne moria. Povrchová úprava drevo trochu stmaví a vyzdvihne jeho textúru. Ak však nie ste si istí, či použiť moridlo, skúste si to na kúsku dreva. V ponuke máme bežne moridlá na:

  • olejovej báze
  • vodnej báze
  • gélovej báze

Moridlá na olejovej báze

Olejové lazúry sa používajú veľmi ľahko a sú skvelé na nábytok a veľké drevené povrchy. Aj keď pomaly schnú, prenikajú do dreva hlbšie. Majú vynikajúcu priľnavosť, odolávajú odlupovaniu a sú navrhnuté tak, aby vydržali mnoho rokov. Moridlo na olejovej báze je možné použiť pre vnútorné aj vonkajšie priestory, obzvlášť sa odporúčajú pre exteriéry, pretože tento druh moridla má vodoodpudivé vlastnosti.

Lazúra na olejovej báze obsahuje prchavé organické zlúčeniny, ktoré môžu spôsobiť problémy s dýchaním, bolesti hlavy a podráždenie pokožky alebo očí, preto dbajte na správne vetranie v prípade použitia v interiéri.

Moridlá na vodnej báze

Vodou riediteľné moridlá sa najlepšie aplikujú na surové drevo, majú rýchlejší čas schnutia a tiež sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Keďže ako spojivo používajú vodu, aj čistenie rôznych škvŕn je jednoduchšie ako pri škvrnách, ktoré vznikli pri použití lazúry na báze oleja. Moridlá na vodnej báze sú nielen nehorľavé, ale aj odolné voči plesniam. Práca s nimi je o čosi menej náročná, keďže majú menej prchavých organických látok a menší zápach. Tento typ lazúry sa skôr odporúča pre interiérové ​​projekty.

Moridlá na vodnej báze majú tendenciu zvyšovať vláknitosť dreva, čo môže spôsobiť, že drevo bude drsné na dotyk, a to sa môže javiť ako nevýhoda. Tento typ lazúry nepreniká do dreva tak hlboko ako lazúra na olejovej báze. Drevo po natretí má jemnejšie farby, no tmavší odtieň sa dá dosiahnuť viacerými vrstvami.

Moridlá na gélovej báze

Gélové moridlá sa bežne používajú na nábytok a borovicové podlahy. Vďaka svojej hustejšej konzistencii je tento typ moridla ideálny na vyhladenie štrbín a na dosiahnutie rovnomerného povrchu. Veľmi vhodné sú na drevo, ktoré je náchylné na škvrnitosť. Okrem toho, že poskytuje konzistentnú textúru, dobre priľne k drevu, ktoré nebolo úplne vybrúsené. Povrch, na ktorý budeme nanášať moridlá na gélovej báze nepotrebujú na prípravu dlhý čas. Na odstránenie škvŕn od týchto moridiel je však potrebný alkohol.

Vlastnosti moridiel

Všetky moridlá, bez ohľadu na to, na akej báze sú vyrobené, majú niekoľko spoločných vlastností. A tie sú:

  • Chránia pred účinkami UV žiarenia
  • Zvýrazňujú prirodzenú kresbu dreva
  • Jednoducho sa aplikkujú na zvislé plochy
  • Ošetria dreva proti plesniam fungicídmi/biocídmi
  • Majú vysokú vodoodpudivosť
  • Dosiahnete nimi hodvábne lesklý/ matný vzhľad

 

Krásu dreva dokážete vyzdvihnúť aj mnohými ďalšími vlastnosťami, ktoré lazúry ponúkajú. To však už závisí od toho, na akej báze je vami použitá lazúra vyrobená. Mnohé lazúry majú výborný rozliv a hlbokú penetráciu, čím je práca s nimi jednoduchá a drevo dokonale chránené. Iné naopak, majú pridané kvalitné vosky, čo zvyšuje odolnosť proti poškriabaniu.

HET Soldecol olejová lazúra

Naša najpredávanejšia olejová lazúra vytvára hodvábne matný vodoodpudivý povrch, ktorý vykazuje veľmi dobrú odolnosť voči poveternostným vplyvom aj UV žiareniu. Vďaka svojej konzistencii sa veľmi jednoducho nanáša. Nátery olejovou lazúrou sa nelúpu a nepraskajú, jednoducho sa obnovujú a umožňujú drevu dýchať. Lazúra je vhodná na nové a obnovovacie nátery drevených stavebných dielov alebo konštrukcii, napríklad dverí, okeníc, paluboviek, plotov, záhradného nábytku, pergol, chát a pod. Naopak nie je vhodná na nátery dreva, ktoré je v priamom kontakte s hlinou alebo povrchovou vodou, na viac mechanicky namáhané nábytkové a iné plochy, ani na povrchy, kde je priamy styk s potravinami a pitnou vodou. Táto olejová lazúra sa vyrába v niekoľkých odtieňoch, ako sú:

  • Bezfarebný
  • Buk
  • Agát
  • Gaštan
  • Dub
  • Teak
  • Orech
  • Palisander
  • Oliva
  • Pínia
  • Oregonská pínia
  • Mahagón

Pri práci s moridlami je potrebné dodržiavať presné aplikačné postupy a dbať aj na teplotu, pri ktorej sa náter aplikuje. Teplota hmoty, prostredia a podkladu sa pri aplikácii a do 24 hodín po aplikácii musí pohybovať v rozmedzí +5 až +30 ° C. Náter sa musí vykonávať pri stálom a suchom počasí, kedy je relatívna vlhkosť vzduchu <85%.

 

Pamätajte na to, že rôzne druhy dreva vyžadujú rôzne moridlá. Ak máte pochybnosti, navštívte STOVU ešte dnes, porozprávajte sa s členmi nášho tímu, ktorí vám určite dobre poradia s výberom správneho moridla pre váš projekt.

 

ZDROJE: www.forestplywood.com/blog/woodworking/what-to-look-for-in-wood-stains

www.het.cz/sk

www.primalex.sk

FOTO: www.freepik.com