Desatoro hrubej stavby. Práve tu a práve teraz!

Desatoro hrubej stavby. Práve tu a práve teraz!
31. januára 2018 Wordbajan Wordpress

O príprave staveniska rodinného domu sme toho prostredníctvom našich článkov popísali už habadej. Aj preto sa nám to zdá akési „rozhádzané“, výsledkom čoho je tvorba 10 najdôležitejších rád, ktoré by mali byť aj vaším desatorom plánovania stavby.

Skutočná, triezva rada

„Odborníkov“ na stavby je ako hokejových trénerov počas majstrovstiev sveta. Do bludu i kus! Možno sa práve aj vy v tomto momente rozhodujete o vlastnom bývaní. Otázok je kvantum, odpovedí ešte viac, pričom v každej krčme sa rôznia. Čo sa takto spoľahnúť na skúsenosti odborníkov, ktorí už majú niečo za sebou?

1. Ja som tvoj seriózny partner, ktorý ti ponúka objektívny ukazovateľ pomeru: cena/kvalita/odbornosť/služby. Dobre teda zvážte, s kým spojíte svoje sily na vybudovanie pravého domova.

2. Nikdy nepodceníš projektovú dokumentáciu. Venovať pozornosť príprave sa viac než len vyplatí. Premyslite si, ako bude dom na parcele umiestnený vzhľadom k svetovým stranám, koľko má mať miestností, aké budú jeho rozmery, ktorý materiál použiť a pod. Zmena projektu so sebou prináša vysoké finančné náklady či časové prestoje.

3. Nebudeš mať stavebný dozor iba na papieri! Takto to totiž riešia mnohí stavebníci, čo je veľká škoda. Pripravia sa tým o cenné informácie od niekoho, kto stavbám skutočne rozumie. Stavebný dozor sprevádza investora po celú dobu výstavby, pri vybavovaní povolení, výbere dodávateľov a materiálov, samotnej realizácií až po zápis do katastra.

4. Neprestaneš komunikovať. Než zvolíte akúkoľvek firmu alebo remeselníka, či objednáte materiál, neprestaňte sa stále pýtať, pýtať a pýtať. A ešte lepšie spravíte, keď sa budete pýtať skutočných odborníkov, ktorí sa na trhu pohybujú dlhšiu dobu. Pomôžu vám zorientovať sa v ponuke, vysvetlia súvislosti aj možné úskalia, poskytnú výhody a to často zadarmo v rámci iných služieb.

5. Nebudeš sa báť rozhodnúť. Platíte a posledné slovo je teda vaše. Nenechajte sa obalamutiť nereálnymi termínmi alebo cenovými ponukami. Keď uhradíte faktúru, budú sladké reči preč a ostáva len serióznosť partnera alebo kvalita výrobku.

6. Nenecháš služby na holičkách. Hlavne vtedy, keď staviate svojpomocne a nie ste práve od fachu. Využívajte služby, ktoré ponúka (dajme tomu) dodávateľ materiálu. Bezplatne tak môžete získať výpočet spotreby tvárnic, odbornú konzultáciu, založenie stavby, požičanie náradia a ďalšiu užitočnú pomoc.

7. Nebudeš pokúšať. Ale čo? No napríklad také pórobetónové tvárnice, s ktorými si zajazdíte po tankodrome a potom ich vyložíte na oranisko. Nedivte sa, že z materiálu budú puzzle. Pórobetón je ľahký a krehký, preto s ním treba manipulovať veľmi opatrne. Keď to nedokážete, vyskúšajte niečo pevnejšie. Také tehly značky Porotherm sú naozaj pevné.

8. Neprekladaj ich. Áno, ešte stále sme pri tých tvárniciach. Tie by mali zostať na paletách až do doby, keď ich budete vy alebo vami platená firma jednu po druhej odoberať a murovať. Oplatí sa mať na stavbe k dispozícií paletový vozík. Nestratíte silu pri presune jednotlivých tvárnic a zachováte ich kvalitu.

9. Neprestaneš myslieť dopredu. Nemyslite len na to, čo sa robí teraz, ale hlavne na to, čo bude potom (časovo, ekonomicky aj technicky). Zhodnoťte svoje možnosti a schopnosti, porovnajte ponuky trhu, zaoberajte sa detailne prípravou stavby a hľadajte také riešenia, ktoré vás uspokoja nie iba práve teraz, ale zúročia sa aj do budúcna.

10. Nezabudneš sa usmievať. A to počas celej výstavby. Možno je to blbosť, čo teraz píšeme, no uvidíte, že každý problém (určite sa objavia) vyriešite omnoho lepšie s úsmevom na tvári, akoby ste mali mať po poslednej úprave domu o 10 vrások na tvári viac. 🙂 Prajeme teda pevné nervy a zdarnú stavbu vysnívaného domova.

Zdroj: robsisam.zoznam.sk