Je vaša záhrada túto sezónu akási fádna? S gabiónmi môže dostať nový šmrnc!

Je vaša záhrada túto sezónu akási fádna? S gabiónmi môže dostať nový šmrnc!
25. augusta 2020 Patrik Boďo

Leto je v plnom prúde a my v tomto období venujeme mnoho času svojej záhrade. Častokrát premýšľame, ako ju čo najviac skrášliť a zefektívniť. Záhrada je pre nás útočiskom, v ktorom radi relaxujeme, a to najmä v týchto pandemických dňoch, kedy na zahraničné výlety moc nemyslíme. Ak chcete, aby bola vaša záhrada ešte o čosi zaujímavejšia, mohli by vás nadchnúť práve gabióny, ktoré majú okrem vkusného vzhľadu ešte mnoho iných výhod. Poďme na ne!

Hovoria vám niečo gabióny?

Aj keď vám slovo „gabión“ možno nič nehovorí, zaiste ste sa s gabiónmi už stretli. Gabióny môžeme charakterizovať ako drôtené konštrukcie, ktoré majú tvar napríklad kužeľa, kocky, ale aj iný tvar. Do tejto jednoduchej konštrukcii stačí umiestniť kamene. Voilà, nový štýlový múr je na svete. Takýmto spôsobom veľmi jednoducho vzniká stena, ktorá sa využíva napríklad na izolovanie hluku či k podpere schodov alebo prevýšeniu. Gabióny je však možné vidieť stáť aj samostatne ako stĺp, čo znamená, že môžu byť využívané aj ako len ozdoba do vašej záhrady.

Bez kameňov to nejde

Gabióny sú vypĺňané kameňmi. To sme si už povedali. Avšak nepovedali sme si, že nie hocijakými. To, akú výplň si zvolíte, je veľmi podstatné, pretože podľa nej sa následne vyberá pletivo. Môže mať buď malé otvory pre žulu alebo veľké otvory pre štrk. A čo má okrem vašich preferencií najväčší vplyv na zvolenie tej správnej výplne? Výber vhodnej výplne závisí najmä od toho, akým vonkajším podmienkam bude hotový gabión čeliť.

Výplní, z ktorých si viete vyberať, je hneď niekoľko. Kremeň, andezit, gneis, mramor, žula, čadič a ďalšie.Vybrať si tak môžete aj podľa druhu kameňa, ktorý najlepšie zapadne do štýlu a charakteru vašej záhrady.

Aké sú vlastne výhody gabiónov?

Prvou je to, že gabióny majú mnohostranné využitie. Okrem toho dokážu perfektne tlmiť hluk z rušných ciest plných áut. Môžu vás však ochrániť aj pred prachom, vetrom či pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich. Ohromnou výhodou je pre mnohých absencia akéhokoľvek spojiva pri výstavbe. Stavať možno v ktorúkoľvek ročnú dobu a za akéhokoľvek počasia. Statická funkcia gabiónu pôsobí okamžite, navyše je celý systém vodopriepustný, čo ešte viac podčiarkuje ich stabilitu. Voda nimi jednoducho pretečie a na konštrukciu nijak netlačí.

Možno ich tiež veľmi šikovne využiť pre popínavé rastliny, pričom sú plne recyklovateľné. Využívajú sa dokonca aj na ohradenie pozemkov, detských ihrísk, parkov či na obloženie stien. Gabióny sú v neposlednom rade dobrou zábranou vjazdu alebo tranzitu. Konštrukcie gabiónov sú totiž veľmi stabilné a dokážu prežiť mnoho rokov, a to bez akejkoľvek zmeny. A o tom, že takáto novinka vo vašej záhrade zaujme každého okoloidúceho, sa nemusíme ani ďalej rozpisovať.

Nová tvár vašej záhrady

Nevýhodou gabiónov sa môže javiť o čosi vyššia obstarávacia cena, ktorej sa viacerí zľaknú. Gabióny totiž ešte stále nie sú tak rozšírené, ako napríklad obyčajné ploty. K negatívnym stránkam patrí aj inštalácia, pretože musí byť vykonaná správne. Ak nie je gabión odborne postavený, nie je možné predpokladať jeho dlhodobý výdrž.

Nič to však nemení na tom, že vaša záhrada bezpochyby naberie s gabiónmi druhý dych. Pletené alebo zvárané drôtené koše, ktoré sú plnené prírodným kameňom, budú pre vašu záhradu predstavovať nielen príjemné dekoračné osvieženie, ale vykonajú aj mnoho efektívnych služieb, ktorými sa váš záhradný život zaiste skvalitní. Elegantné, odolné a pevné gabióny s jednoduchou montážou nájdete aj u nás v Stova Baumarket, kde ich ponúkame spolu s inými produktami v letnom výpredaji za zvýhodnené ceny. Ak sa teda chystáte stavať plot, doprajte vašej záhrade gabión, ktorý jej v týchto nehostinných časoch dodá tú správnu eleganciu a inakosť.

Zdroj:gabiony.saitobrno.cz, pravydomov.cz, ceskestavby.cz
Foto:unsplash.com