Jednou z najdôležitejších etáp výstavby domu je dobre zaizolované podkrovie. To vie byť však príťažlivé mnohým hlodavcom. Každý nepozvaný návštevník v dome strpčuje život, aj keď sú jeho návštevy v dome občasné. Podkrovie môže byť atraktívnym priestorom pre kunu, preto sa oplatí už v etape výstavby zamyslieť nad tým, akým spôsobom jej znemožniť vniknutie do priestorov podkrovia.
Je jedno, o aký materiál ide
Kuny navštevujú podkrovia zateplené minerálnou vlnou. Áno, je to tak. Nejde o žiadnu prekvapujúcu novinku, ktorej sa treba čudovať. Ľudia sa snažia vyberať do svojho domu najvhodnejšie materiály, preto si vyberajú prevažne minerálnu vlnu. Je to správne riešenie, pretože ide o komfortný materiál za nízke náklady. A čo kuny? Tak tie si nevyberajú nejaký konkrétny tepelnoizolačný materiál, jednoducho vniknú všade tam, kde im to človek dovolí. Voľba druhu tepelnoizolačného materiálu nemá na kunu nijaký vplyv, aj keď si to veľa ľudí myslí. Ide len a len o mýtus! Prečo?
Žiadne pohodlie ani zbiehanie slín
Treba si v prvom rade uvedomiť, že minerálna vlna nepriťahuje škodcov a neobsahuje žiadne „vábivé“ látky, ktoré by hlodavcom vedeli nejak ulahodiť. Minerálna vlna ako výrobok pozostávajúci z 90 – 95 % z minerálnych surovín, ako je sklo, kremenný piesok alebo skalné materiály, nie je potravou pre žiadne zvieratá.
Aký majú teda dôvod? Stáva sa, že kuna porodí pod strechou mláďatá a potrebuje nájsť pre svojich potomkov bezpečný úkryt. V takom hniezde však nie je dlho, po niekoľkých dňoch prenáša potomstvo do zemnej nory, ktorá je jej prirodzeným miestom na ukrytie. Druhým dôvodom je, že kuna prenáša svrab a rôzne druhy hmyzu, ktoré sú hrozbou pre všetky voľne žijúce zvieratá. Aby prežila čo najdlhšie, musí sa ich, tak ako každý živočích, zbaviť. Preto hľadá vhodné miesta a spôsoby. Jedným z nich je pretláčanie sa cez diery v izolačnom materiáli vyhrabané zvieraťom a vyčesávanie hmyzu.
Kto by nevedel, ako taká kuna vyzerá, tak je charakteristická dlhým, ohybným telom a krátkymi nohami. Má jednoliatu tmavohnedú srsť, brušnú stranu má svetlejšiu, na šiji je krémová alebo žltkastá nerozvetvená škvrna.
Ako si s nečakanou návštevou poradiť?
Ak plánujete výstavbu domu v lese alebo v blízkosti lesa, stojí za to zamyslieť sa nad poriadnym zabezpečením strechy. Celoplošný drevený záklop pod poistnou hydroizoláciou v kombinácii s kovovými sieťami použitými na odkvape a hrebeni na ochranu vetracej medzery sú efektívnym riešením. Ak okrem toho nie je použitý celoplošný drevený záklop, je potrebné zabrániť prieniku zvierat pod základnú krytinu. To je možné realizovať osadením oceľovej siete všade pri odkvapoch a pod hrebenáčmi. Aj pri existujúcich strechách, kde sa už kuna snaží dostať do konštrukcie, je možné slabo zaizolované miesta zabezpečiť oceľovou sieťou.
Aj napriek viacerým zabezpečeniam je potrebné manuálne uzatváranie otvorov. Najprv treba uzavrieť všetky iné, ešte neaktívne vstupy, a ponechať otvorený jeden hlavný vstup. Kuna poľuje v noci, a teda nie je prítomná v podkroví. Večer treba uzatvoriť posledné „dvere” (akýkoľvek otvor) a účinne sa jej zbavíte. Veľmi jednoduchým spôsobom, ako kunu vyplašiť, je tiež nasmerovať na vstupy, ktorými kuna pravdepodobne prichádza, silné halogénové svietidlo s detektorom pohybu. „Votrelca“ ostré svetlo úspešne vyľaká a od ďalších návštev odradí.
To ale nie je všetko. V chránenom období možno kunu tiež elektronicky vypudiť. V praxi to znamená použiť ultrazvukový odpudzovač kún so senzorom. Ďalšou možnosťou je odchyt kuny do veľkých živolovných pascí pripomínajúcich klietky, tzv. sklopcov. Kunu treba vypustiť do voľnej prírody ďaleko od miesta odchytu, inak sa vráti do svojho revíru.
Každopádne, ak zažijete neočakávanú návštevu, prajeme množstvo trpezlivosti a umu, ako s týmito „hosťami“ nadobro rozviazať kontakty.
Zdroj: isover.sk, urobsisam.zoznam.sk, Monika Kovačková – byt-a-dom.hyperbyvanie.sk