Maľovanie stien – čo nás čaká a ako na to?

Maľovanie stien – čo nás čaká a ako na to?
14. mája 2021 Wordbajan Wordpress

Počasie nahráva k jarnej očiste, ku ktorej patrí aj maľovanie domácností. Je to celkom bežná a populárna aktivita, či už to robíte pre zmenu, renováciu alebo lepší pocit v miestnosti. Nie je žiadne pravidlo na to, akým odtieňom sa má izba vymaľovať.

To je otázka vkusu, či aktuálneho trendu. Boli obdobia výrazných farieb, neskôr zas návrat k bielej. Vo všeobecnosti platí, že malé izby, tmavé priestory je vhodné vymaľovať svetlejšími farbami, dokonca bielou, aby sme priestor opticky zväčšili a presvetlili. Nie každý má prostriedky na to, aby si zavolal profesionálnych maliarov. A preto, kto chce vymaľovať sám, môže na niektoré veci zabudnúť alebo ich podceniť. Tu sú teda základné piliere, aby sa celá akcia podarila.

Skôr ako začneme

Skôr než začneme maľovať je potrebné overiť si ako je na tom starý náter. Vieme si to overiť jednoduchým spôsobom a to tak, že si namočíme valček do vody a niekoľkokrát ním prejdeme po stene. Pokiaľ sa nám náter nalepí na valček, jednoznačne musíme starý náter oškrabať. Po oškrabaní omietky je nutné ešte urobiť opravy nerovností a dier. Na tie použijeme práškový tmel, vnútornú stierku alebo akrylátový tmel. Ten je vhodný aj k opravám prasklín v omietkach na stenách pri oknách alebo dverách.

Je penetrácia dôležitá?

Penetrácia zjednotí savosť podkladu, spevní rôznorodé povrchy, zvýši priľnavosť k ďalším náterom a farba bude lepšie kryť. Dôležitá je vždy pri maľovaní dosiaľ nenatretých alebo nanovo vyspravených povrchov. Ďalej na plochy, ktoré boli zbavené starých malieb. U nás nájdete penetrácie od PRIMALEXU a to:

  • Univerzálne
  • Hĺbkové
  • Silikónové
  • Silikátové
  • Fungicídne

Univerzálne penetrácie sa používajú na nové povrchy a na problematické použite hĺbkovú. Tam kde vzniká pleseň sa používa fungicídna penetrácia. Už keď idete penetrovať používajte ochranu podlahy a nábytku, lebo po zaschnutí je ťažko ju odstrániť a na povrchu skiel a dlažieb zanecháva škvrny.

Urobte si plán

Skôr ako chytíte farbu a valec a pustite sa do práce, je dôležité mať plán. Pozrite si, ktoré kroky treba dodržať, aby ste boli v maľovaní úspešní.

  • Začnite tým, že si premyslíte, ako by mal váš byt vyzerať. Nemusíte sa obmedzovať na to, že všetky steny v izbe musia byť v tej istej farbe. Nezabudnite sa pozrieť na strop, či aj ten by ste mohli nejako osviežiť.
  • Vyberte si farbu, ale pamätajte na to, že na malom kúsku vzorkovníka bude farba vyzerať ináč ako na vašej stene.
  • Ku každej práci v domácnosti potrebujete nejaké nástroje a pomôcky. Aj tu sú určité pomôcky nutnosťou – farba, maliarsky valček a mriežka, teleskopická tyč, štetce, brúsny papier, maliarska páska, handry, nôž/nožnice.
  • Zistite koľko farby budete potrebovať. Bežne sa robia dva nátery, preto si v predajni zistite koľko metrov štvorcových natriete z jedného balenia a tým aj finálne množstvo farby. Netreba zabúdať, že ak prechádzate z tmavšieho odtieňa, budete potrebovať viac farby. Ak chcete dať sýtejší odtieň, odporúčame aplikovať na podklad šedý tónovaný základný náter pred tým, než natriete steny sýtou farbou, aby sa znížil počet náterov. Pokiaľ natierate hrubý textúrovaný povrch, odporúčame zakúpiť o 10% viac farby ako ste si vypočítali.
  • Pripravte si steny a miestnosť a to tak, že si vyprázdnite miestnosť od všetkého nábytku. Pokiaľ máte dostatok miesta, presuňte všetko do stredu miestnosti a zakryte fóliou. To isté urobte aj s podlahou. Kvapky farby k maľovaniu jednoducho patria. Maliarskou páskou si olepte okná dvere, vypínače, zásuvky a uistite sa, že páska drží dostatočne, aby sa farba nedostala pod pásku.
  • Pokiaľ používate viac ako 1l farby, rozmiešajte ich vo vedierku. Je to dobré v prípade mierne zmenenej farby v balení.
  • Pri maľovaní postupujte zhora, počnúc stropom. V prípade, že plánujete výraznú jednu stenu, začínajte však najprv svetlejšími stenami. Ak prekrývate tmavé steny svetlejšími odtieňmi, naplánujte si maľbu v troch vrstvách – základný náter, dva nátery novej farby. Maliari zväčša začínajú na hranách alebo okrajoch stien, ktoré valec nepokryje. Následne pokrývajú hlavnú plochu steny. Pri nanášaní farby valčekom robte dlhé ťahy vo vzore W pre dostatočné prekrytie.
  • Nezabúdajte na vetranie, pretože teplo a prúdenie vzduchu pomáha urýchliť proces schnutia
  • Po ukončení maľovania odstráňte všetky pásky a fólie. Uistite sa, že podlaha je čistá. Štetce, valce, nádoby a ostatné maliarske náradie očistite vlažnou vodou. Nechajte vyschnúť a uložte pre ďalšie použitie.
  • To, ako dlho bude celý proces maľovania trvať záleží na veľkosti miestnosti aj na tom ako budete maľovať, akí ste zruční.

Dnes sú v ponuke už aj umývateľné farby. Tie sú výhodne do viac využívaných priestorov, napríklad do chodieb, detských izieb, kuchýň, obývačiek. Takéto sú napríklad od PRIMALEXufotec satin, ceramic, predstavujú modernú generáciu interiérových farieb, ktoré použitím inovatívnych hydrofóbnych častíc minimalizujú prienik tekutých nečistôt do hĺbky a vytvárajú tak elegantný náterový film blížiaci sa svojou odolnosťou a čistiteľnosťou keramickým povrchom. Bežné škvrny, ktoré sa môžu objaviť na stenách napr. od kečupu, horčice, možno veľmi jednoducho odstrániť, rovnako ako môžeme výrazne eliminovať i viac problematické látky ako je káva či červené víno.

Veríme, že sme vám poskytli potrebné informácie a vy sa budete môcť čochvíľa tešiť z krásnych nových stien. K tomu však potrebujete ešte jednu vec a to navštíviť našu STOVA predajňu, kde vám poskytneme aj príslušný tovar. Takže, tešíme sa na vašu návštevu.

ZDROJE: Deset rad, jak si snadno a dobře vymalovat svépomocí – iDNES.cz, 10 kroků jak postupovat při malování | (barvyvrchlabi.cz)