Neželaných hostí radšej v obývačke ako v zelenine!

Neželaných hostí radšej v obývačke ako v zelenine!
1. septembra 2020 Wordbajan Wordpress

Všetci záhradkári čakajú na moment, kedy ich zasadené semienka začnú prinášať úrodu. Práve to je predsa zmysel záhradkárčenia. Avšak častokrát sa na úrodu tešia aj iní, a to neželaní hostia. Reč je o hmyze, ktorých larvy poškodzujú rôzne druhy zeleniny. Ako sa čo najefektívnejšie proti takýmto škodcom brániť, vám predostrieme v nasledujúcich riadkoch.

Prevencia je základ, nečakajte na prvé príznaky

Ochranu rastlín pred škodcami by ste rozhodne nemali zanedbávať, pretože keď si rastlinu začnete všímať vtedy, až keď odumiera a jej listy žltnú, vädnú, je už príliš neskoro. Korene sú v takomto prípade zvyčajne nenávratne poškodené. Na to, aby ste boli schopní preventívne zasiahnuť pred výsadbou zeleniny, je nevyhnutné, aby ste poznali vývojové štádiá škodcov a aj to, za akých podmienok sa rozmnožujú. Zasiahnuť sa proti nim dá aj nechemicky, a teda o čosi „zdravšie“ – mechanicky. Príkladom mechanického zásahu sú rôzne pasce, ručný zber či parazitické huby.

Svetloplach

Neželaným hosťom je nepochybne nočný motýľ. Medzi nočné motýle patrí siatica výkričníková, siatica oziminová či siatica ypsilonová. Ich húsenice, ktoré sú 50 mm dlhé, valcovité, hrubé a tmavoolivové, sa pokladajú za najškodlivejšie. Neznášajú svetlo, a preto žijú pod povrchom pôdy. Mladé húsenice na začiatku vývoja ožierajú listy. V tej ďalšej časti vývoja ožierajú podzemné časti, pretože sa dokážu stiahnuť až ku koreňovému krčku rastlín.

Pred týmito škodcami je najúčinnejšie ich odchytávanie na svetlo alebo vypúšťanie hydiny na zamorenú pôdu. Ich vajíčka sú tiež citlivé na vyššiu vlhkosť, a preto by sa vám mohlo osvedčiť aj ich postrekovanie vodou. Ďalším tipom by mohli byť aj otravené návnady, ktoré je potrebné porozkladať vo večerných hodinách medzi riadkami zeleniny.

Zamaskovanú tipuľu treba otráviť

Medzi tipule zaraďujeme tipuľu kapustovú či tipuľu bahennú. Tento hmyz spoznáte rýchlo vďaka ich veľkej podobe s dlhonohými komármi, s ktorými by ste si ich mohli spliesť. Ich larvy sa vyznačujú veľkou žravosťou, ktorou dokážu napáchať na rastlinách nad aj pod zemou obrovské škody. Ako prvé ich zaujmú klíčiace semená, neskôr sa vrhnú na korienky a v noci vylezú na povrch pôdy a obžerú nadzemné časti rastlín. Častokrát vtiahnu mladé rastliny do pôdy, kde ich následne skonzumujú. Najväčšiu škodu vedia tipule napáchať na bôbovitej zelenine, obilninách, kapustovej zelenine, póre či zeleri. Jednoducho, ide o nepríjemných likvidátorov, ktorí vám vedia do značnej miery znepríjemniť radosť z úrody.

Dospelá tipuľa lieta v čase od apríla do júna a od augusta do októbra. Čas na kladenie vajíčok je v lete, samičky ich kladú na zem či na nízke rastliny. Čo s nimi? Chrániť sa pred týmto hmyzom môžete odburiňovaním, používaním otrávených návnad, vysúšaním prevlhčených pôd či dezinfekciou pôdy.

Na zavŕtanú vŕtavku nie vrtákom, ale lepidlom

Vŕtavkou mrkvovou nazývame muchu dlhú 4-5 mm. Táto mucha je príznačná tým, že sa dá veľmi ľahko chytiť, keďže jej let je skôr kostrbatý, ako ladný a rýchly. Jej larvy zväčša napáchajú najväčšie zlo na koreňoch koreňovej zeleniny, ako je zeler, petržlen či mrkva. Keďže tieto larvy vyžierajú do koreňov chodbičky, dokáže sa infikovať a zahnívať dokonca aj kôpor alebo rasca. Ak sa vŕtavka premnoží, škody sú naozaj veľké, a to až do 50 %!

Pri ochrane pred týmto škodcom je nevyhnutné pestovanie na plnom slnku a striedanie kultúr. Okolitá burina by sa mala dôkladne zničiť. Rastliny, ktoré sú napadnuté, je potrebné odstrániť a na rovnakom mieste, kde bola predtým napadnutá zelenina, pestovať novú až za 5 rokov. Dobrým tipom by mohlo byť aj to, aby ste okamžite po výseve zeleniny prekryli záhon netkanou textíliou a odstránili ju až v týždni pred jej zberom. Vŕtavky je okrem toho možné odchytiť pomocou žltých lepových tabuliek. Ide o jednoduchú praktiku, no o to efektívnejšiu.

Poďme rekapitulovať. Každý záhradkár si želá hojnú a zdravú úrodu. Neželaní hostia sa však nie raz sami pozvú na hostinu, ktorú ťažkým úsilím deň čo deň pestujete, no v žiadnom prípade pre nich. Nepodceňujte preto význam pár účinných zbraní proti záhradným „príživníkom“, aby vaša tvrdá práca nevyšla túto sezónu nazmar.

Zdroj: Ing. Jaroslav Pížl – zahrada.sk