Pri výbere skleníka tradície bokom. Šťavnatú úrodu zaručí moderný polykarbonát!

Pri výbere skleníka tradície bokom. Šťavnatú úrodu zaručí moderný polykarbonát!
5. marca 2019 Wordbajan Wordpress

Vonku sa začína otepľovať, Perinbaba nás snáď úž neprekvapí. Záhradkári sa bedlivo pripravujú na sezónu. Niektorí sa zas pripravujú, že sa ešte len záhradkármi stanú. No a keďže v poriadnej záhrade by nemal chýbať skleník, je čas si ho zostrojiť, alebo rovno kúpiť. Nie je však skleník ako skleník. Usmerníme vás.

Princíp rovnaký, mení sa akurát forma

Keď chcete dopriať rastlinám ideálne podmienky, vďaka čomu sa vám odmenia bohatou úrodou šťavnatých plodov, potrebujete určite skleník. Ten je už dlhé roky dobrým priateľom mnohých záhrad. Názov skleník je síce odvodený od skla, klasické skleníky sú už ale na ústupe. Sklo je totiž krehké a ľahko sa rozbije napríklad pri krupobití. Bežné kovové rámy bez povrchovej úpravy zasa rýchlo hrdzavejú. 

Preč je aj doba, kedy si ľudia museli skleník sami zvárať z oceľových profilov alebo stĺkať z vyradených drevených okien. Ak nemáte k dispozícii lacný, ale skutočne kvalitný materiál, vlastná výroba skleníka sa dnes viac-menej neoplatí. Jednoduchšie je vybrať si zo širokej škály výrobkov od profesionálov. Je to však ale stále len a len na vás.

Kde so skleníkom a aký má byť veľký?

Zodpovedzme si najskôr tieto dôležité otázky a až potom prejdime k samotným druhom skleníkov. Pri voľbe veľkosti skleníka nezáleží len na tom, čo v ňom budete pestovať, ale aj na tom, pre koľko ľudí bude úroda určená. Aby ste mali dostatočné zásoby zeleniny pre štvorčlennú rodinu, mal by mať skleník veľkosť aspoň cca 8 m². Pokiaľ je vás menej, alebo pokiaľ využívate skleník len pre pestovanie letničiek, postačí menší rozmer. Na výšku by mal mať skleník aspoň 2 m, aby ste sa v ňom nemuseli hrbiť.

Pre bohatú úrodu je umiestnenie skleníka zrejme najkľúčovejšie. Rastliny totiž potrebujú čo možno najviac svetla. Pozor taktiež na vietor. Väčšina dnešných skleníkov ustojí vietor okolo 75 km/h, väčší víchor by však mohol urobiť neplechu a skleník vážne poškodiť.

Aby vám skleník neodfúklo

Najskôr by ste sa mali rozhodnúť, z akého materiálu bude konštrukcia samotného skleníka. Najrozšírenejším typom sú zrejme hliníkové profily, ktoré sú vhodné pre väčšinu záhrad. Vyznačujú sa ľahkou nehrdzavejúcou konštrukciou, pričom sú neporovnateľne odolné voči vetru i snehovému zaťaženie.

Čo pozinkované profily? Na rozdiel od hliníkových skleníkov ide o výrobok, ktorý plní svoj názov, teda „skleník“.U pozinkovaných skleníkov je totiž ako výplň používané väčšinou sklo. Konštrukcia je veľmi robustná a tiež pevná, takže znesie aj zaťaženie snehom i vetrom. Nezabúdajme tiež na plastovú konštrukciu, ktorá je ľahká a nerozbitná. Hodí sa predovšetkým tam, kde hrozí vysoká snehová pokrývka a silný vietor.

Sklo vs. polykarbonát

Je pravda, že klasické sklo prepúšťa až 92 % slnečného žiarenia, má však o niečo horšie tepelno-izolačné vlastnosti. Polykarbonát zas prepúšťa do skleníka „len“ 80 % slnečného žiarenia, má však UV filter a svetlo rozptyľuje rovnomerne. Okrem toho má výrazne lepšie tepelno-izolačné vlastnosti a prehreje sa rýchlejšie ako bežné sklo. To má zásadný vplyv na rast plodín. Materiál je tiež ľahší ako sklo, teda aj nároky na robustnosť nosnej konštrukcie sú výrazne nižšie. Polykarbonát je navyše prakticky nezničiteľný a odolá okrem krúpov aj silnému vetru a ťažkému snehu. A aby sme nezabudli, výhodou je aj bezpečnosť. Keď máte deti, potom nechcený pád na pružný plast vyvolá maximálne vtipné video do rodinného albumu, v prípade skla už tak veselo nebude.

Poďme rekapitulovať. Aj v prípade, že sa budete chystať postaviť si skleník svojpomocne, dajte skôr prednosť polykarbonátu. Náklady nebudú v porovnaní s odolným skleníkovým sklom nijako dramaticky vyššie a investícia sa vám bohato vráti v dlhej životnosti a nesporných prednostiach moderného materiálu.

Zdroj: urobsisam.zoznam.sk, hej.sk, ceskykutil.cz, buildex.cz