Novembrové práce v záhrade

Novembrové práce v záhrade
10. novembra 2022 Wordbajan Wordpress

S príchodom novembra je stále chladnejšie a vlhšie. Lesy, lúky, polia aktuálne hýria jesennými farbami.

Keď sa jeseň mení na zimu, vašou hlavnou úlohou v záhrade je väčšinou ochrana rastlín pred nadchádzajúcim studeným počasím. Aj tento mesiac je ešte čo robiť, aby sa záhrada udržala v chode, či už je to zamerané na kvety, zeleninu, ovocie alebo celkovú údržbu. Tu je zoznam najzaujímavejších prác na záhrade počas mesiaca.

 

Kvety

November je vhodný čas na vysádzanie cibuľovín, či už do zeme, kvetináčov, alebo rôznych nádob. Saďte iba zdravé cibuľky! Ak máte ťažkú pôdu, pridajte drenáž, pretože cibuľky nemajú radi veľa vody, a ak máte čas na „trochu kreativity“ môžete vysádzať vrstvením a to tak, že na dno kvetináča si vysadíte cibuľky tulipánov, ktoré zvyčajne kvitnú ako posledné. Zakryjete ich zeminou a potom vysadíte vrstvu cibúľ, ktoré kvitnú skôr ako tulipány, napríklad narcisy. Znova zakryjete a pokračujete v procese. Ten môžete dokončiť najskôr kvitnúcou cibuľou, a tou sú snežienky. Je to výborný spôsob, ako z jedného kvetináča vyťažiť maximum a počas jari mať nepretržité farby vo vašej záhrade alebo nádobách, podľa obdobia kvitnutia. Kolekciu rôznych druhov cibuľovín ako sú tulipány, narcisy, krokusy stále nájdete aj v našich STOVA predajniach.

Trvalkové záhony nad zemou zrežte a naneste mulč okolo spodnej časti rastliny. Tak ochránite korene a potlačíte rast buriny. Trvalky tiež v jeseni môžete rozdeliť a presadiť, čím si zvýšite hojnosť kvetov na ďalší rok.

 

 

November je vegetačným obdobím aj pre ruže, kríky a stromy. Pri ich vysádzaní sa často predávajú ako holé korene, a preto pred vysadením umiestnite koreňovú rastlinu aspoň na pol hodiny do vedra s vodou, aby ste ju rehydratovali. Potom vykopte dostatočne veľkú jamu, aby sa do nej zmestili korene a dobre zhnitá organická hmota. Rastlinu umiestnite do stredu jamy vzpriamene, zasypte ju, dostatočne polejte a napokon navrstvite mulč okolo rastliny.

 

Zelenina

Ak ponechávate vaše zeleninové záhony cez zimu prázdne, zakryte ich dobre zhnitou organickou hmotou, teda pohnojte ich. Počas chladnejších mesiacov sa hnojivo rozkladá a uvoľňujú sa z neho cenné živiny, ktoré zlepšia budúcu úrodu, ale aj štruktúru pôdy. V novembri je čas pozbierať ešte tohtoročnú úrodu. Hlavne paštrnák, ružičkový kel je vhodné ponechať čo najdlhšie, pretože silný mráz premieňa ich škroby na cukry.

 

Ovocie

Kríky egrešov, čiernych a červených ríbezlí môžete ostrihať. To pomôže pri presvetlení kríkov a zabráni škodcom a chorobám. Maliny je možné skrátiť až tesne nad hranicu pôdy. Čo sa týka jahôd, tam sa odporúča odrezať staré lístie a odstrániť podbehy a burinu.

Na ochranu ovocných stromov je dobré omotať lepiace pásy, ktoré slúžia na odchyt škodlivého hmyzu lezúceho po stromoch. Lepivý pás chráni ovocné stromy – jadroviny, kôstkoviny pred lezúcim hmyzom a úplne im znemožní výstup do koruny ovocného stromu.

Všeobecná údržba

K novembrovej záhrade patrí aj celková údržba záhrady, a záhradnej techniky. Skontrolujte, či je kosačka vyčistená a zbavená paliva. Aj záhradné náradie by sa malo po sezóne používania vyčistiť a nabrúsiť.

Zo skleníkov odstráňte staré rastliny. Poškodené sklo vymeňte a ostatné sklá umyte teplou mydlovou vodou. Podlahu a priestory vyčistite záhradníckym dezinfekčným prostriedkom, aby ste zabili všetkých prezimujúcich škodcov a pôvodcov chorôb. Ak vám ostali ešte nejaké rastliny v skleníku, chráňte ich pred mrazom izoláciou, pomocou bublinkovej fólie pripevnenej na vnútornej strane rámu a dajte pozor, aby ste rastliny nepreliali. V chladných dňoch sa odporúča časté a malé zalievanie.

Pozametajte nečistoty a opadané lístie z cestičiek a záhonov, aby ste zabránili prezimovaniu spór húb a slimákov. Vytvorte si zásobníky na opadané lístie, ktoré si môžete nasekať a urýchliť tak hnilobný proces. Rýchly spôsob, ako to urobiť, je pokosiť lístie na trávniku pomocou rotačnej kosačky so zberným košom.

Skontrolujte jazierka. Ak do nich napadalo lístie vyberte ho a prekryte jazierko sieťkou.

Vždyzeleným živým plotom doprajte konečnú úpravu predtým, ako príde nepriaznivé počasie, aby na zimu vyzerali upravené.

V neposlednom rade, myslite aj na vtáctvo. Ponechajte zásobu čerstvej vody, naplňte kŕmidlá pre vtáky, zakúpte hmyzie hotely. Môžete ponechať aj kúsok neupratanej záhrady, v ktorej si voľne žijúce tvory v zime oddýchnu.

Či už si chcete zadovážiť cibuľoviny, náradie, kŕmidlá alebo čokoľvek iné, navštívte naše predajne STOVA, konkrétne oddelenie záhrady a určite nájdete, čo potrebujete.

ZDROJE: https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/gardens/advice/a977/what-to-do-in-the-garden-in-november/