Pre akú strechu sa rozhodnúť? Samozrejme sa vám musí páčiť, dlho vydržať a pritom vás zbytočne nepripraviť o ťažko našetrené peniaze. Každý materiál má svoje klady a zápory a rovnako tak aj svojich priaznivcov či odporcov. Plech, škridla, asfalt? Poradíme vám, ktorá krytina vám šikne najviac.
Bez hlavy sa nedá myslieť, bez strechy sa nedá žiť!
Zatiaľ čo niekde na jar stačí vyčistiť odkvapy, inde sneh dokáže narobiť podstatne väčšiu kalamitu. Dozrel čas na generálnu opravu strechy, alebo máme dočinenia s novostavbou? U nás v Stove je nám to v podstate jedno. Našou úlohou je vám v tejto chvíli poradiť, aká strešná krytina najlepšie splní práve tie vaše kritéria. Prinášame základný prehľad striech podľa materiálov, technických vlastností, vývoja a konštrukčných výhod:
Pálená škridla
Tento typ strešnej krytiny zrejme netreba bližšie špecifikovať, keďže pokrýva veľkú časť domov pod Tatrami. Pálené škridle sú vhodné prakticky pre všetky šikmé strechy (optimálne 10° až 30 °), pričom sa vyrábajú v mnohých tvaroch a v rôznych farebných prevedeniach. U nás aj tak vyhráva klasická oranžová až červená. Vplyv vonkajších podmienok im neškodí, no sú dosť ťažké, preto vyžadujú pevnú konštrukciu krovu.
Betónová škridla
Majú podobné vlastnosti ako pálené, no niektoré typy sú omnoho ťažšie. Moderné betónové škridle majú povrch, ktorý odoláva agresívnym chemickým látkam obsiahnutým vo vzduchu či v daždi a ktorý tiež zabraňuje tvorbe machov. Odporúčajú sa pre sklon strechy od 22 ° vyššie.
Asfaltový šindeľ
Variantom drevených sú asfaltové šindle, ktoré vyžadujú dobré odvetrávanie strechy. Vhodné sú predovšetkým pre svoju nízku hmotnosť a úžitkové vlastnosti, ktoré sú vhodné pre rodinné domy, rekonštrukcie starých striech chát a chalúp. Niektoré odolajú sile víchrice s rýchlosťou až 220 km/h.
Plechové krytiny
Ich výhodou je nižšia hmotnosť od pálených či betónových škridiel a pomerne jednoduchá montáž. V minulosti sa robili z rovného alebo vlnitého pozinkovaného plechu, ktorý sa väčšinou musel natrieť farbou, aby sa predĺžila jeho životnosť. Tie moderné sú však už vyrobené tak, aby odolali všetkým poveternostným vplyvom, bez toho aby sme ich museli po položení nejako upravovať. K prednostiam patrí dlhá životnosť, minimálna údržba a ľahkosť materiálov. A i keď plech je vynikajúca krytina, aj tak prináša určité komplikácie. Okrem vyšších nákladov na materiál je nutné si uvedomiť, že v dôsledku zoxidovania môže vzniknúť nepekný tmavý povrch. A hlavne pamätajte, že občas to na takých “plecháčoch” zvykne šmýkať. 😝
Štiepaná bridlica
Krytina štiepanej bridlice vyžaduje, aby každá jednotlivá škridla bola ku konštrukcii strechy pribitá klincami. Vďaka tomu sa bridlice používajú aj na zvislé strechy alebo obklady stien. Sú 100% prírodné, trvanlivé, mrazuvzdorné, pružné a odolávajú kyslým dažďom, pričom strechu dobre tepelne aj zvukovo odizolujú. Architektonickým prvkom je aj ich nezameniteľná šedá farba. Nevýhodou tejto krytiny sú pomerne vysoké nároky na odbornosť kladenia a tiež cena.
Drevený šindeľ
Šindle sa vyrábajú ručne alebo strojovo zo smrekového či jedľového dreva. Na to, že sa jedná o drevo, sú pomerne trvanlivé, majú lepší vzhľad a nie sú tak ľahko zápalné. Bývajú drahšie ako iná krytina, pretože sa vyrábajú s veľkým podielom ručnej práce a navyše sa musia zložito impregnovať.
Plastové krytiny
Plastová strešná krytina sa vyrába z recyklovaných plastov a prísad, ktoré vytvárajú ochranu pred UV žiarením. Je pevná, veľmi ľahká, nekoroduje, odoláva kyselinám i oxidu a izoluje dobre tepelne aj zvukovo. Okrem toho môže byť priehľadná, ale najčastejšie sa vyrába ako napodobenina pálených škridiel alebo vlnitého plechu.
Vláknocementová krytina
Predtým nazývaný eternit sa dnes vyrába modernou technológiou, takže už nie je zdraviu škodlivá. Dosky sú trvanlivé a veľmi ľahké. Túto ich vlastnosť môžeme využiť najmä pri rekonštrukcii domu, pri ktorej nemusíme spevňovať krov. Ide o nadpriemerne ekologicky nadpriemerne šetrný materiál.
Kamienková krytina
Jedná sa o strešnú krytinu s glazúrou, pričom je minimálne nasiakavá, mrazuvzdorná a stálofarebná. Avšak je aj oveľa drahšia ako pálená alebo betónová škridla.
Aká matka, taká Katka, resp. aká chyža, taká strecha
Už dávno neplatí, že pre šikmé strechy sa používa iba pálená či betónová škridla, eternit a plech. Výber je ďaleko širší, pričom na rôznych miestach sveta ľudia obľubujú mnohoraké materiály. Pri výbere vhodnej strechy rolu zohráva množstvo faktorov. Okrem sklonu strechy je ním aj náročnosť konštrukcie samotných škridiel. Tvarovo komplikovanejšia strecha zvyčajne znamená zložitejšiu konštrukciu krovu (a teda väčšia prácnosť) či väčšiu spotrebu materiálu pri pokládke strešnej krytiny. Zvyšuje sa tiež množstvo doplnkových prvkov strechy – klampiarskych, vetracích či ukončovacích. Strecha tak prináša zvýšené nároky na údržbu.
Detail, ktorý vás presvedčí!
Výber materiálu v konečnom dôsledku aj tak závisí od ochoty či možností stavebníka investovať určitý objem peňazí. Okrem súdenia ceny je však omnoho dôležitejším kritériom kvalita a životnosť realizácie.
No a prečo sa výber strešných krytín naozaj nevyplatí podceňovať nájdete v článku SEM!
Keď už budete napevno rozhodnutí, aký typ strešnej krytiny má zdobiť práve ten váš domček, prichádza na rad výber vhodnej spoločnosti, ktorá vám samotnú strechu poskytne. Jednou z najznámejších, o ktorej ste už iste počuli, je prírodná strecha spod krídel Tondach. No a prečo ste tú značku už určite zachytili? Pretože strešný systém spoločnosti je dlhé roky rozumným riešením spájajúcim kvalitu, skúsenosť, funkčnosť a v neposlednom rade atraktívny vzhľad. Prím zohráva bezpečie, pohodlie či blahobyt. A to nie iba pre jednu generáciu! Filozofia spoločnosti Tondach je presvedčivá a jasná, preto sa podobná konkurencia tohto odvetvia hľadá naozaj ťažko. Veď, pozrite si online prospekty a presvedčte sa!
zdroj: tondach.sk, ireceptar.cz, krytina.sk