Bezpečným priestorom pre náš odpočinok a relax sú naše domovy. Niekedy po náročnom dni potrebujeme odpočinok, ale inokedy párty s priateľmi. Šikovným osvetlením domova dokážete zmeniť jeho atmosféru. A to jediným cvaknutím vypínača.
Možno ste sa práve presťahovali do novo postaveného či rekonštruovaného domu, alebo ste sa len rozhodli zmeniť osvetlenie vášho domu, nikdy by ste to však nemali brať ako chvíľkovú myšlienku. Je veľmi užitočné vytvoriť si nejaký plán osvetlenia, pretože takto nákup vhodných svietidiel a žiaroviek bude oveľa menej stesujúci a zároveň zabezpečí, že osvetlenie, ktoré ste si vybrali, bude mať pozitívny vplyv na váš domov. Mnoho interiérových dizajnérov zdieľa názor, že svetlo, ktoré máte doma, má rovnaký vplyv ako nábytok. Aj tá najkrajšie zariadená, avšak slabo osvetlená izba bude pôsobiť pochmúrne, bez života.
Potrebujete svietidlá, ktoré sú inteligentne zvolené s ohľadom na najmenšie detaily, aby ste získali dokonalé osvetlenie pre každý priestor vo vašej domácnosti. Typy a umiestnenie týchto svetiel, ak sú urobené esteticky, môžu definovať vašu náladu pri vstupe do miestnosti. Správna zmes svetla môže navždy vytvoriť teplý, príjemný a útulný priestor.
Ako si vytvoriť plán osvetlenia
Je jednoduché mať predstavu, kam umiestniť svetlá, no na začiatok je vhodné položiť si pár otázok.
- Na čo používame túto miestnosť
- V ktorú dennú dobu sa táto miestnosť využíva
- Kde je zdroj denného svetla
Tieto otázky vám odpovedia napríklad na to, že jednu miestnosť používate iba večer, kde by sa hodil stmievací vypínač, inú zas na prácu a tam si naplánujete prídavné svetlo. Okrem toho si zoberte ceruzu a papier, označte si tvar miestnosti a príslušenstva, vrátane veľkých kusov nábytku, okien, dvier, krbov. Potom si označte smer osôb v miestnosti. Napríklad, ktorý smerom pozerajú na TV, aby sa predišlo tomu, že svetlá budú v priamej očnej línií.
Pokiaľ je to jediné miesto, kde je možné svetlo umiestniť, vyberte svetlo, ktoré ponúka jemnejší svetelný rozptyl.
Za pomoci nákresu a poznámok si môžete označiť miesta, kam by ste chceli umiestniť svietidlá, aký druh svietidiel to bude, koľko svetla budú svietidlá generovať, a či to bude nástenné svietidlo smerujúce nahor alebo nadol. Keďže každá izba vo vašej domácnosti má inú veľkosť, potrebuje iné množstvo svetla. Väčšia miestnosť potrebuje viac svetla, čo znamená viac žiaroviek v jednom svietidle alebo viacero svietidiel s jednou žiarovkou. Rýchlym návodom na to, ako zistiť koľko svetla potrebujete je pomer – 25W /1 m² .
Typy osvetlenia v domácnosti
V domácom prostredí môžeme využiť viacero typov osvetlenia.
- Prirodzené osvetlenie – najlepšie osvetlenie. Už samotný názov „prirodzené“ nás nabáda k tomu, že je to pre ľudský organizmus najlepšie. Slnečné svetlo pomáha zvyšovať hladinu serotonínu a udržuje ľudský organizmus aktívnym. Prirodzené svetlo opticky zväčšuje priestor a vy použitím vonkajšieho zasklenia, ako sú okná, dvere a svetlíky, môžete k tomu dopomôcť. Aj výber farieb stien, stropov, nábytku a dekorácií zohráva dôležitú úlohu pri cirkulácii slnečného svetla v dome. Čím je farba svetlejšia, tým je priestor jasnejší.
- Pracovné osvetlenie – takto nazývame osvetlenie, pri ktorom vykonávame určité úlohy, ako je napríklad štúdium, kancelárska práca, varenie a iné podobné druhy práce. Správne osvetlenie pri vykonávaní rôznych úloh vyvíja menší tlak na oči Najvhodnejším typom osvetlenia tohto druhu sú bodové svetlá.
- Ambientné osvetlenie – je to moderné osvetlenie za pomoci LED pásov, ktoré sa používa na rovnomerné presvetlenie priestoru, najlepšie v miestnosti, kde vykonávame každodenné činnosti. Takýto typ osvetlenia je tiež ideálny pre obytné priestory, kde spolu trávime čas pri sledovaní našich obľúbených relácií, pretože znižuje zaťaženie očí, zamedzuje vysúšaniu zorničky a skorej únave. Tieto pásy sú ohybné a väčšinou samolepiace. Môžete ich nainštalovať do miest, kam by ste sa s iným osvetlením nedostali.
- Akcentné osvetlenie – typ osvetlenia, ktoré je zaostrené na určitú oblasť alebo objekt, aby sa zdôraznili objekty, ktoré chcete vyzdvihnúť. Môže to byť napríklad obraz na stene či textúra steny, alebo aj vchod, prípadne kútik s rastlinami. Je len na vašom rozhodnutí, na čo chcete takýmto osvetlením upriamiť pozornosť. Tento typ osvetlenia môže priniesť do vášho domova pocit tepla a útulnosti.
Správne osvetlenie pre rôzne časti domu
Tak, ako je špecifická každá časť domu, tak rôznorodé by malo byť aj osvetlenie izieb. Je pochopiteľné, že rovnakú intenzitu svetla ako v pracovni predsa nepotrebujeme v spálni.
Tu je jednoduchý návod na osvetlenie do rôznych častí vášho domu.
Spálňa sa považuje za mnohostrannú miestnosť. Okrem spánku v nej často čítame, ba poniektorí majú v nej aj pracovný kútik. Preto sa do spálne hodia rôzne lampy či nástenné svietidlá, ktoré umožnia použiť svietidlo podľa činnosti vo vašej spálni. Skvelou možnosťou pre skrášlenie vašej spálne sú aj zapustené alebo páskové svetlá.
Výber osvetlenia pre vašu kúpeľňu je možno náročnejší než sa zdá. Vzhľadom k tomu, že pre „skrášľovací kút“ je potrebné dostatočne silné a priame svetlo, kým k sprchovaniu nie je nutná až taká silná intenzita. Iste ste už videli nástenné svetlá po oboch stranách zrkadla plus zapustené svetlá v strope alebo iný druh stropného svietidla. Takéto osvetlenie je totižto najlepšou voľbou pre kúpeľňu.
Ako osvetliť jedálensky kút? Na to sa hodí viacsvetlový luster, ktorý dokáže eliminovať tmavé kúty a zároveň spája ľudí sediacich pri stole. Vhodnou alternatívou sú aj svietidlá s viacerými sklenenými prvkami v podobe oválov, gulí alebo iných tvarov. Tieto svietidlá môžete vybaviť stmievacími vypínačmi a navodiť pôvabné prítmie.
Pre plynulú prácu v kuchyni je priam žiadúce osvetlenie pracovnej dosky svietidlom pod kuchynskými skrinkami. Osvetlenie v hornej časti kuchynských skriniek je modernou možnosťou osvetlenia. V kuchyni viete využiť rôzne typy vyššie spomenutých osvetlení, je len na vás a vašom vkuse, čomu dáte prednosť.
Výber osvetlenia pre obývaciu izbu závisí od toho, čo vaša rodina uprednostňuje. Väčšina obývacích izieb je miestom na sledovanie televízie a preto je vhodné použitie šikmého osvetlenia, ktoré by zabránilo priamemu oslneniu. Tu je vhodnou alternatívou aj spomenuté ambientné osvetlenie za televízor.
Zapustené bodové svetlá vám veľmi efektne zabezpečia osvetlenie na schodoch. Skvelým doplnkom, ktorým si môžete ozvláštniť vaše schodisko sú tiež vyššie spomenuté pásové svetlá, ktoré možno umiestniť pod každé schodisko alebo na zábradlie. Bezpečnosť, ale aj vylepšenie interiéru sú synonymom pre schodiskové svetlá.
Nezabúdajte ani na vonkajšie osvetlenie, ktoré esteticky skrášli váš dom, ale zohráva tiež veľmi dôležitú úlohu pri bezpečnosti a zabezpečení domu. Správne vonkajšie osvetlenie môže znásobiť hodnotu domu. Závesné, nástenné či stĺpové svietidlá sú skvelými možnosťami na pridanie osvetlenia do vonkajších priestorov okolo domu. Pridajte súpravy svetiel a rôznych reflektorov, vďaka ktorým dosiahnete akcentačné osvetlenie a váš dom bude vyzerať príťažlivejšie a lákavejšie.
Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako zmeniť atmosféru vo vašej domácnosti. Osvetlenie je viac než len o svetlách, je to o správnom výbere farieb, zahrnutí doplnkov na správnom mieste, aby svetlo preniklo tam, kde je potrebné v symbióze potrieb vašej rodiny.
Ak ste teda spokojní s plánom, ktorý ste si urobili, môžete ísť nakupovať. Tento plán Vám uľahčí život pri prechádzaní pomedzi regály, pretože presne viete čo potrebujete a my v STOVE to vieme tiež. Vieme poradiť a pomôcť pri hľadaní potrebného sortimentu, ako aj pri odpovedí na otázky, ktoré vám pri kúpe vášho osvetlenia prišli ešte na um. Hrou svetiel a tieňov dodáte vášmu domovu jedinečnú atmosféru. Ten by vás mal predsa vždy reprezentovať.
ZDROJE: www.lightingcompany.co.uk/blog/hybrid-home-interiors-light-your-home-to-life, www.lightingcompany.co.uk/blog/how-to-creating-a-lighting-plan-for-your-home, www.northerncult.com/the-best-home-lighting-blog, www.homelane.com/blog/light-up-the-basics-of-lighting
FOTO: www.freepik.com