Vonkajšia izolácia vášho domu

Vonkajšia izolácia vášho domu
18. mája 2023 Wordbajan Wordpress

 

Jednou z oblastí v domácnosti, kde sa stráca teplo a plytvá energiou, sú steny a stropy. Vhodnou vonkajšou izoláciou však môžete ušetriť tisíce eur počas životnosti vášho domu.

 

Vonkajšia izolácia stien

Teplo z domu uniká približne v rozmedzí 35 % až 45 % cez steny. Vonkajšou izoláciou stien dokážete ušetriť nemalé finančné prostriedky. Presná suma, ktorú ušetríte na vonkajšej izolácii, závisí od počtu vonkajších stien vášho bytu alebo domu. Ak bývate v bytovom dome, unikanie tepla bude z jednej vonkajšej steny. Naopak, v prípade rodinného domu bude únik tepla zo všetkých štyroch stien a ak máte pripojenú terasu alebo máte dvojdom, teplo uniká z troch strán, čo zvyšuje potrebu vonkajšej izolácie a potenciálne zvyšuje aj úsporu nákladov na kúrenie.

Pri vonkajšej izolácii stien sa používajú izolačné materiály, ako je napríklad minerálna vlna alebo expandovaný polystyrén, ktoré sa upevňujú na vonkajšiu plochu steny. Následne sa izolácia kryje špeciálnou omietkou, ktorá chráni izoláciu pred vplyvom poveternostných podmienok. O týchto suchých zmesiach si prečítate viac aj v našich aktualitách. Do tejto omietky sa vkladá oceľová alebo sklotextilná mriežka, ktorá dodáva omietke pevnosť a odolnosť proti poškodeniu.

Okrem znižovania strát tepla a úspory energie prináša vonkajšia izolácia stien aj ďalšie výhody. Patrí sem ochrana pred dažďom, riešenie problémov so vzduchotesnosťou a minimalizovanie škôd spôsobených mrazom. Je však dôležité zabezpečiť, aby použitý materiál na vonkajšiu izoláciu bol certifikovaný, ktorý zaručuje jeho kvalitu a bezpečnosť.

 

 

Kvalitné prevedenie izolácie

Profesionálna montáž izolácie bude mať vplyv na výrazné znižovanie nákladov na kúrenie, čím dosiahnete zlepšenie energetickej účinnosti vášho domova a zlepšíte si tak energetický certifikát domu, o ktorom sme písali aj v našom predošlom blogu.

Je dôležité pamätať na to, že celkové vnútorné prostredie vašej domácnosti môže byť ovplyvnené aj týmito faktormi:

  • orientácia domu – správna orientácia môže zlepšiť kvalitu života a znižovať náklady na energie. Ak je dom orientovaný na juh, môžete využiť slnečné žiarenie a teplo, čo vám zníži náklady na vykurovanie. Okná by mali byť dostatočne veľké, aby slnečné žiarenie mohlo vstupovať do interiéru. Naopak, ak je dom orientovaný na sever, môže byť ťažké získavať dostatočné množstvo slnečného svetla a tepla. To naopak môže zvyšovať náklady na vykurovanie. Orientácia domu ovplyvňuje prístup k prirodzenému svetlu a výhľadu z okna. Domy orientované na západ majú nádherný výhľad na západ slnka, ale v letných mesiacoch je častokrát večerné slnečné svetlo veľmi horúce a nepríjemné. Naopak, domy orientované na východ dokážu vyčariť krásne ranné slnečné svetlo, no v zime môžu byť izby na východnej strane chladnejšie. Celkovo je dôležité zvážiť orientáciu domu, už keď sa plánuje novostavba alebo renovácia, aby sa zabezpečila čo najväčšia kvalita života a úspora nákladov na energie.
  • tienenie – dobre umiestnené tienenie pomáha znižovať vnútornú teplotu, chrániť interiér pred slnečným žiarením a zlepšiť kvalitu života. Ak sú okná umiestnené na južnej strane, tienenie je veľmi užitočné hlavne v letných mesiacoch, keď je slnečné žiarenie veľmi intenzívne. Správne umiestnené tienenie tak dokáže znižovať teplotu v interiéri a zabezpečovať príjemný a pohodlný životný priestor. Zároveň chráni interiér pred slnečným žiarením, zabraňuje znehodnoteniu nábytku, textílií a podláh a pomáha tak predĺžiť životnosť týchto prvkov v interiéri a ušetriť peniaze na ich náhradu. Nad typom tienenia a jeho umiestnenia je potrebné uvažovať už pri plánovaní novostavby alebo renovácie domu, aby sa zabezpečila čo najväčšia kvalita vnútorného prostredia a pohodlie obyvateľov domu, ktorí si tak budú môcť vychutnať interiér aj v horúcich letných mesiacoch.
  • vzduchové medzery – je to jeden z faktorov, na ktorý sa mnohokrát zabúda a pritom bežný dom stráca energiu v priemere:
    • 35% cez strop
    • 25% cez steny ( v závislosti od typu konštrukcie)
    • 20% cez podlahy
    • 10% cez okná
    • 10% cez vzduchové medzery

 

 

Správne množstvo izolácie

V závislosti od toho, akú časť domu idete izolovať a v akej klíme žijete, budete potrebovať rôzne množstvá a typy izolácie, ktoré nájdete aj v našom aktuálnom letáku. Na začiatok je nutné vypočítať si celkovú hodnotu R vašej izolácie – to je miera toho, ako ľahko sa teplo bude pohybovať cez materiál. Ak chcete získať hodnotu R, musíte zmerať hĺbku existujúcej izolácie a použiť vzorce v tabuľke hodnôt R izolácie. Ak si s týmto neviete rady, v našich predajniach, v oddelení stavebnín vám naši kolegovia pomôžu aj s týmto zadaním.

Ako začať so zatepľovaním

Prvá vec, ktorú musíte urobiť pri začatí procesu izolácie, je zistiť, čo váš dom potrebuje. Skontrolujte si, či máte aktuálny certifikát energetickej náročnosti (EPC), pretože vám môže poskytnúť informácie o tom, ako je na tom váš dom a kde stráca teplo.

Môžete si tiež najať kvalifikovaného odborníka, ktorý posúdi váš dom a poskytne odporúčania týkajúce sa kľúčových oblastí, ktoré potrebujete izolovať, a typov materiálov, ktoré sú vhodné.

Keď už viete, čo je pre váš dom najlepšie, môžete si izoláciu namontovať sami alebo si môžete najať profesionála, ktorý vám ju nainštaluje a uistiť sa, že inštalujete správne materiály na správne miesto.

Izolácia je jedným zo spôsobov, ako môžete výrazne znížiť svoje účty za energiu. Preto neváhajte a navštívte naše STOVA stavebniny za účelom kúpy izolačných materiálov a hor sa do práce.

 

ZDROJE: www.insulateyourhome.ie/external-wall-insulation/