Počas terajšieho obdobia, kedy spoločne s Yogim všetko v prírode zaspáva, je dôležité si spoločne s najbližšími konečne vydýchnuť a v teplých domovoch pri krbe načerpať nové sily na záhradkárčenie v novom roku. Neznamená to ale, že musíte záhradníčenie úplne zavesiť na klinec. Aj v zime možno za priaznivého počasia tu a tam na záhrade niečo zožať alebo urobiť nejakú tú prácičku. Dokonca aj za tuhých mrazov, keď je zem stvrdnutá na kameň, môžete pre svoje rastliny v záhrade vykonať všeličo prospešné, za čo sa vám na jar samozrejme odvďačia.
Prechladenú záhradu zobuď a daj jej sirup
Minule sme vám pomocou písmenok v blogu povedali, ako a kedy je najideálnejšie ustlať vašu záhradku na zimný spánok. Okrem toho ste sa v ďalšom článku zas mali možnosť dočítať, aké techniky sú najefektívnejšie pri jesennom sadení stromčekov. Po týchto úkonoch jedinou činnosťou, ktorou sa počas zimy vo dvoroch zamestnávame, je odhadzovanie snehu a úprava chodníčkov. Všetko ostatné mávame takpovediac na háku, resp. si len nahovárame, že nič iné ani starostlivosť nepotrebuje. Medzi také tie najčastejšie zaužívané názory určite patrí napríklad to, že je záhrada v zimných, temných a chladných mesiacoch akoby mŕtva. Ide však o obyčajný mýtus!
Roztopený sneh rastliny nezachráni!
Tou najhoršou domnienkou je asi to, že keď už záhrada drieme, tak rastliny v nej nepotrebujú žiadne živiny. Máme namysli tie v podobe tekutín. Áno, rastliny v tomto období samozrejme nevynakladajú toľko energie, no to v zime ani my ľudia. Skúsili ste ale počas zimy nepiť? Kdeže! V zimnom období však odjakživa panuje mýtus, že pôda a rastliny, pokryté snehom, jednoducho vlahu nepotrebujú, pretože si ju vedia získať práve zo snehu. Alebo sa bojíme, že pri zálievke by voda mohla ihneď zamrznúť.
Pre dokonalú úpravu zasnežených chodníkov pred domom sme ochotní spraviť všetko, aj keď tie najúčinnejšie metódy sú často tie najškodlivejšie. To platí hlavne pri prehnanom používaní posypovej soli. Ako ju nahradiť čítaj SEM!
Začni polievať, začni dneškom
Pravdou však je, že ak máte na záhrade rastliny, ktoré svoju zelenú farbu nestrácajú ani po perinbabkiných rošádach, mali by ste im dopriať trochu vody. A to aj keď sa pridá ďalší člen do partie, dedo Mrázik. Vždyzelené rastliny majú listy totiž silnejšie, tuhšie a odolnejšie. Preto by sa mali zalievať mierne vlažnou vodou, a to predovšetkým cez deň, keď sú teploty o niečo vyššie. To preto, aby sa voda stihla vpiť do zeminy a dostať sa tak ku koreňom rastlín.
Pestovatelia, najmä tí neskúsení, si myslia, že zlá, tuhá a mrazivá zima spôsobila, že časť rastlín v záhrade vymrzla. Vo väčšine prípadov však ide najmä o vyschnutie z nedostatku vody. Pri podcenení polievania sa napríklad také novovysadené dreviny z jesene jari ani nedočkajú. Nejaký ten poháriček teda doprajte aj svojej záhrade. Na zdravie!